Unohtunut salasana XP:ssä..

voihannenä

Morjensta

Ostin tässä uuden läppärin noin kuukausi sitten ja vanhan läpyskän käyttö unohtui kokonaan. Oon kuitenkin suojannut sen salasanalla ja nyt en muista mitenkään mikä se oli.

Vierastili ei ole aktivoitu eli en pääse koneeseen sisälle mitenkään. Olen tainnut myös tehdä tiedostot yksityisiksi, joten vierassalasanallakaan ei tekisi paljon paskaakaan.

Millä tavalla Windows XP:ssä voi murskata käyttöjärjestelmän salasanan? Koneella on todella tärkeitä tiedostoja kuten salasanoja ja koulujuttuja ja nyt vituttaa todella jos en pääse niihin käsiksi. Joku keino on oltava, sillä onhan kyseessä Microsoft Windows XP SP 2.

Kiitos todella paljon jos joku kertoo keinon millä selviän tästä ongelmasta!

7

19676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mrjns

      En tiedä onko näistä apua Password Recovery Suite 2.1 -Löytää Windowsin salasanat.Snadboy's Revelation 1.1 -Salasanat näkyviin.Toinen vaihto ehto vois olla irrottaa se kiintolevy ja kytkeä se sleivinä toiseen koneeseen ja pelastaa ne tiedostot siirtämällä ne toiselle levylle ja formatoida sit se entinen.

      • voihannenä

        Unohdin tuossa mainita, että romppuasemaa siinä ei ole, koska se on mennyt paskaksi jo aikoja sitten.

        Toi kovalevyn siirtäminen toiseen koneeseen oli ässä idea ja koitan sitä heti!

        Kiitos!


    • BBTW

      En nyt ole varma, mutta pääsisitkö muuttamaan ehkä salasanasi vikasietotilassa? Sieltä pitäisi ainakin löytyä järjestelmänvalvoja-tili jota ei ole suojattu salasanalla.

      Käynnistyksen yhteydessä hakkaat f8:saa niin saat vikasietotilan käyttöön.

      • sitä

        sitä salasanaa pysty ohittamaan vikasietotilassa.

        tällä http://home.eunet.no/pnordahl/ntpasswd/ pystyy nollaamaan windowsin salasanat. tuolla on tarjolla myös korppuversion image, joten cd-aseman paskuus ei haittaa, jos vaan korppuasema löytyy.


      • Tompappa

        Mun mnielest tuo vikasieto tila systeemi ei oikeen toimi vaikkaan hakkaan koko f8:n mäskiksi


      • Vl
        Tompappa kirjoitti:

        Mun mnielest tuo vikasieto tila systeemi ei oikeen toimi vaikkaan hakkaan koko f8:n mäskiksi

        Acerin pikkuläppärin sai F8 vedätyksellä vikatilaan. Siitä sitten vikatila-adiminilla unohtunut salasana uusiksi - toimii.

        Laittaa oikeesti miettimään XP:n käyttäjäloginien funktiota. Ehkä kansiohallinta mutta ei mikään suojaus?


      • Mageeta
        sitä kirjoitti:

        sitä salasanaa pysty ohittamaan vikasietotilassa.

        tällä http://home.eunet.no/pnordahl/ntpasswd/ pystyy nollaamaan windowsin salasanat. tuolla on tarjolla myös korppuversion image, joten cd-aseman paskuus ei haittaa, jos vaan korppuasema löytyy.

        Tuo pelasti koneen. Aamulla käynnistin normaalisti ja muutin verkkoasetuksia ja re-boottasin, enää jostakin syystä vanha(t) salasana(t) ei kelvanneetkaan. Luulin jo, että meni alustushommiksi, mutta löysin onneksi tämän linkin ja admin salasanat katosi taivaan tuuliin ja kone jälleen käyntiin. Kiitos vinkistä/linkistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      59
      14562
    2. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2311
    3. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      20
      2268
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1639
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1423
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1334
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1173
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1015
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      896
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      99
      813
    Aihe