Morjensta
Ostin tässä uuden läppärin noin kuukausi sitten ja vanhan läpyskän käyttö unohtui kokonaan. Oon kuitenkin suojannut sen salasanalla ja nyt en muista mitenkään mikä se oli.
Vierastili ei ole aktivoitu eli en pääse koneeseen sisälle mitenkään. Olen tainnut myös tehdä tiedostot yksityisiksi, joten vierassalasanallakaan ei tekisi paljon paskaakaan.
Millä tavalla Windows XP:ssä voi murskata käyttöjärjestelmän salasanan? Koneella on todella tärkeitä tiedostoja kuten salasanoja ja koulujuttuja ja nyt vituttaa todella jos en pääse niihin käsiksi. Joku keino on oltava, sillä onhan kyseessä Microsoft Windows XP SP 2.
Kiitos todella paljon jos joku kertoo keinon millä selviän tästä ongelmasta!
Unohtunut salasana XP:ssä..
7
19882
Vastaukset
- mrjns
En tiedä onko näistä apua Password Recovery Suite 2.1 -Löytää Windowsin salasanat.Snadboy's Revelation 1.1 -Salasanat näkyviin.Toinen vaihto ehto vois olla irrottaa se kiintolevy ja kytkeä se sleivinä toiseen koneeseen ja pelastaa ne tiedostot siirtämällä ne toiselle levylle ja formatoida sit se entinen.
- voihannenä
Unohdin tuossa mainita, että romppuasemaa siinä ei ole, koska se on mennyt paskaksi jo aikoja sitten.
Toi kovalevyn siirtäminen toiseen koneeseen oli ässä idea ja koitan sitä heti!
Kiitos!
- BBTW
En nyt ole varma, mutta pääsisitkö muuttamaan ehkä salasanasi vikasietotilassa? Sieltä pitäisi ainakin löytyä järjestelmänvalvoja-tili jota ei ole suojattu salasanalla.
Käynnistyksen yhteydessä hakkaat f8:saa niin saat vikasietotilan käyttöön.- sitä
sitä salasanaa pysty ohittamaan vikasietotilassa.
tällä http://home.eunet.no/pnordahl/ntpasswd/ pystyy nollaamaan windowsin salasanat. tuolla on tarjolla myös korppuversion image, joten cd-aseman paskuus ei haittaa, jos vaan korppuasema löytyy. - Tompappa
Mun mnielest tuo vikasieto tila systeemi ei oikeen toimi vaikkaan hakkaan koko f8:n mäskiksi
- Vl
Tompappa kirjoitti:
Mun mnielest tuo vikasieto tila systeemi ei oikeen toimi vaikkaan hakkaan koko f8:n mäskiksi
Acerin pikkuläppärin sai F8 vedätyksellä vikatilaan. Siitä sitten vikatila-adiminilla unohtunut salasana uusiksi - toimii.
Laittaa oikeesti miettimään XP:n käyttäjäloginien funktiota. Ehkä kansiohallinta mutta ei mikään suojaus? - Mageeta
sitä kirjoitti:
sitä salasanaa pysty ohittamaan vikasietotilassa.
tällä http://home.eunet.no/pnordahl/ntpasswd/ pystyy nollaamaan windowsin salasanat. tuolla on tarjolla myös korppuversion image, joten cd-aseman paskuus ei haittaa, jos vaan korppuasema löytyy.Tuo pelasti koneen. Aamulla käynnistin normaalisti ja muutin verkkoasetuksia ja re-boottasin, enää jostakin syystä vanha(t) salasana(t) ei kelvanneetkaan. Luulin jo, että meni alustushommiksi, mutta löysin onneksi tämän linkin ja admin salasanat katosi taivaan tuuliin ja kone jälleen käyntiin. Kiitos vinkistä/linkistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845077Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.173416Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j252735Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581790- 471576
- 941352
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2391295Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731048IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54932