S60 pakki takeltelee

S60

Volvossani (S 60,vm. 2001,60 tkm,manuaali)peruutusvaihde ei mene aina päälle takeltelematta vaan valitsin on käytettävä ensin vitosella ja sieltä sitten pakille. Kun valitsin siirretään pakille, niin sieltä ei kuulu "rutinaa", vaan se tuntuu vain jäykältä. Toisinaan pakki menee aivan normaalisti päälle. Muut vaihteet tuntuvat menevän päälle normaalisti. Autossa on spaceball-vaihdekeppi. Mainitsin asiasta merkkihuollossa, mutta siellä todettiin, että pakki voi olla joskus jäykähkö, koska vaihteiden ohjaus hoidetaan vaijerin välityksellä. Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia. Kiitos jo etukäteen asiallisista kommenteista.

10

4548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petri

      V70 D5, vm.02, 30tkm. Samaa vikaa, esiintyi alussa vain pakilla ja oireet oli täsmälleen kuten mainitsit. Pikkuhiljaa meni huonommaksi ja huollossa epäilivät kytkimen takertelevan kytkinakselilla ja siksi irroittavan huonosti. Ottivat laatikon pois ja puhdistivat/rasvasivat akselia sillä seurauksella että nyt toimii vielä huonommin kuin ennen. Välillä on joutunut koneen sammuttamaan saadakseen pakin päälle. Samoin ongelmia on nyt myös muilla vaihteilla kuin pelkästään pakilla.
      Volvon mukaan joitakin vaihteistoja on jouduttu em. ongelmien vuoksi vaihtamaan ja niinpä minunkín autoni saa pian uuden vaihteiston.

      • MM

        Näkyy olevan volvo sutta ja sekundaa jos noin uusiin pirsseihin pitää vaihtaa jo laatikko! No pysyypähän mieli virkeänä!


    • L.T.

      Itselläni ei ole S60...mutta vastaavassa tilanteessa olen työntänyt vaihdekeppiä pakille, samalla nostanut kytkintä aivan varovasti. Kun kytkintä nostetaan hieman niin tietyssä vaiheessa siellä rattaat osuvat kohdalleen ja pakki menee hyvinkin päälle. Kokeile josko tuosta apua?

    • keke

      Se on ihan normaalia, että rattaat suuntaa vaihtaessa ei aina heti osu paikalleen.
      Sen kyllä autolla jonkunverran ajaneet tietää!

      • HEHE HEhEH HEHE

        S60 lähtee kuin hauki rannasta !!!


    • volvo fani

      Onko auto ulkomaantuontia, näissä on ollut paljon vaihteistovikoja.

      • urpot1

        Ei tietenkään, ne tehdään Nakkilassa..


    • bona1

      juuu

      • Samih

        Automaatit
        Autotohtori -tarkastetut
        Autovideot
        Avoautot
        Avolavat
        Coupét
        Dieselit
        Farmarit
        Ford USA
        Halpikset
        Jenkit
        Katsotuimmat
        Kilpa-ajoneuvot
        Klassikot
        Kunnostettavat Avautuu uuteen ikkunaan
        Loistoautot
        Maasturit
        Museoautot
        Nelivedot
        Ostetaan autoja
        Pakettiautot
        Projektit
        Sport-autot
        Suosituimmat automerkit
        Takuuvaihdokit
        Tarjoukset
        Tax free
        Tila-autot
        Tuning-autot
        Turbot
        Vaihdetaan
        Vähän ajetut
        Vähäpäästöiset


    • wernerska

      S60 kymppisissä joilla on ajettu noin 80 000 km ja tuotu ulkomailta on ollut paljon kytkinvikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5256
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4971
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3454
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2322
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1757
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1335
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1309
    9. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      132
      1023
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1020
    Aihe