Jos keskivertokuluttajalle olisi markka-aikana yritetty tyrkyttää kahdella miljoonalla markalla 3h k -läävää purkukuntoiosesta neukkukuutiosta, olisi hän kierinyt naurusta lattialla.
Sitten tuli euro ja leväperäinen lainananto ja kansa hullaantui. 330 000 euroa hesalaiskolmiosta ei ole tänä päivänä pyyntö eikä mikään ja tuulipukukansa velkaantuu huimaa vauhtia.
Asuntojen hinnat ovat euron tulon jälkeen nousseet useita kymmeniä prosentteja, paremmilla alueilla jopa moninkertaistuneet. Kuitenkin tuulipukukansan markka-aikainen palkka vain tylysti muunnettiin euroiksi ja vuotuiset tupo-korotukset ovat olleet lähinnä huono vitsi. Palkkatason nousu ei ole pysynyt lähellekään asuntojen hintojen nousun perässä.
Kun korot nyt ovat nousseet ja pankeissa alettu supisemaan velkaisten ongelmista, tietää tämä lainahanojen kiristymistä ja lainansaannin vaikeutumista. Yhdistettynä siihen, ettei kansalla edelleenkään ole varaa näin kalliisiin asuntoihin, on seurauksena väistämätön hintaromahdus.
Korkojen nousu on kuin maankuoren paine järistysalueilla. Ensin ei tapahdu pitkään aikaan mitään mutta kun rytisee, niin silloin rytiseekin yleensä kunnolla.
Puffelsson täältä tähän.
Romahdus väistämätön
34
3174
Vastaukset
- mulla on
Kuukausipalkkani on tuplaantunut yhdeksässä vuodessa ja todellisessa ansiossa ero on vielä suurempi.
Yli kymmenen vuotta jatkunut asuntojen hinnan nousu on ollut vain seurausta lamasta. Nyt hinnat ovat saavuttaneet pitkäaikaisen nousulinjan ja tästä eteen päin hinnat nousee vain inflaation mukaisissa lukemissa.- Räkä
Minulla taasen markka muuntui euroksi nettotuloissa seitsemässä vuodessa. Olin 21v tuotantolinjalla kesätöissä ja sain 2000mk/kk. Nyt on sama euromääräisenä ja ikää 29v. Tietysti opiskelu ja työpaikanvaihdokset ovat auttaneet. Nykyään silloiset kusipää vakkarit ovat työttöminä kun tuotanto siirrettiin unkariin.
- N.Ä.H.T.Y.
Olit polttoleikkaamassa Ä.E.T.S.Ä.N. asemalla kiskoihin kiinniruostunutta markkajunaa irti. Tuloksetta tietenkin. BUBUBUAHAHAHAHA
- Anti-Puhvelsonni
Ensinnäkin puffiksella taiaa olla pahasti vinoutunut käsitys asuntojen hinnoista. Helsingistä ei "purkukuntoista neukkukuutiota" löydä yli 300 000 eurolla sitten millään. Ettei vaan joku kusettanut oikein kunnolla ja nyt harmittaa niin paljon, että pala kurkussa väännetään typeriä tuhnuviestejä?
Tiedoksi vaan, ei se sun sossuavustus ole noussut edes sitä tupokorotusta. Sen sijaan palkansaajien ostovoima on noussut paaaaaljon enemmän 10 vuoden aikana.- kertoo!
Jos keskiansiot ovat 12-13€/h niin eipä paljon ole nousseet ansiot viimeisen kymmenen vuoden aikana. Itselläni oli 80-luvun lopulla jo tuntiansio 72mk
- voisit
kertoo! kirjoitti:
Jos keskiansiot ovat 12-13€/h niin eipä paljon ole nousseet ansiot viimeisen kymmenen vuoden aikana. Itselläni oli 80-luvun lopulla jo tuntiansio 72mk
samalla katsoa missäpäin stadia kolmiot neukkukuutiossa maksavat 330.000 euroa.
Mielenkiinnolla odotan tuon kaupunginosan nimeä. - fukhhj
kertoo! kirjoitti:
Jos keskiansiot ovat 12-13€/h niin eipä paljon ole nousseet ansiot viimeisen kymmenen vuoden aikana. Itselläni oli 80-luvun lopulla jo tuntiansio 72mk
on lähestulkoon kaksinkertaistunut kymmenessä vuodessa.
http://statfin.stat.fi/StatWeb/start.asp?PA=Stat5&D1=a&D2=a&LA=fi&DM=SLFI&TT=2 - löytää!
voisit kirjoitti:
samalla katsoa missäpäin stadia kolmiot neukkukuutiossa maksavat 330.000 euroa.
Mielenkiinnolla odotan tuon kaupunginosan nimeä.Helsingin asuntojen hintoja on helppo katsoa esim. Etuovesta. Kaikki kerrostalot jotka ovat rakennettu elementtitekniikalla ovat neukkukuutioita. Näitähän löytyy sadoittain ja lähes joka kaupunginosasta.
- taas tuhnulla
löytää! kirjoitti:
Helsingin asuntojen hintoja on helppo katsoa esim. Etuovesta. Kaikki kerrostalot jotka ovat rakennettu elementtitekniikalla ovat neukkukuutioita. Näitähän löytyy sadoittain ja lähes joka kaupunginosasta.
Puhvelsonni kirjoitti edelleenkin PURKUKUNTOISESTA neukkukuutiosta. Tarkennatko siis, mistä nämä purkukuntoiset neukkukuutiot löytyvät hintaan 330 000 €?
- indeksit
fukhhj kirjoitti:
on lähestulkoon kaksinkertaistunut kymmenessä vuodessa.
http://statfin.stat.fi/StatWeb/start.asp?PA=Stat5&D1=a&D2=a&LA=fi&DM=SLFI&TT=2Keskiansio 2500 euroa kuukaudessa
Säännöllisen työajan keskiansio oli EK:n jäsenyritysten henkilöstöllä noin 2500 euroa/kk
Teollisuuden tuntipalkkaisilla työntekijöillä säännöllisen työajan keskiansio oli noin 13 euroa tunnilta, mikä vastaa runsaan 2000 euron kuukausiansiota. Kaupassa ja hotelli- ja ravintola-alalla keskiansio oli lähellä 2000:ta euroa. - Keskiansio
indeksit kirjoitti:
Keskiansio 2500 euroa kuukaudessa
Säännöllisen työajan keskiansio oli EK:n jäsenyritysten henkilöstöllä noin 2500 euroa/kk
Teollisuuden tuntipalkkaisilla työntekijöillä säännöllisen työajan keskiansio oli noin 13 euroa tunnilta, mikä vastaa runsaan 2000 euron kuukausiansiota. Kaupassa ja hotelli- ja ravintola-alalla keskiansio oli lähellä 2000:ta euroa.reilu 4.000 euroa kuukaudessa. Timpureilla 4.000 €/kk jne.
Akateemisilla alkaen 2.300 euroa kuukaudessa. - sfgshfg
indeksit kirjoitti:
Keskiansio 2500 euroa kuukaudessa
Säännöllisen työajan keskiansio oli EK:n jäsenyritysten henkilöstöllä noin 2500 euroa/kk
Teollisuuden tuntipalkkaisilla työntekijöillä säännöllisen työajan keskiansio oli noin 13 euroa tunnilta, mikä vastaa runsaan 2000 euron kuukausiansiota. Kaupassa ja hotelli- ja ravintola-alalla keskiansio oli lähellä 2000:ta euroa.Siksikö, että ne osoittavat väitteesi vääräksi siitä, että eipä muka ole tulotaso juurikaan noussut kymmenessä vuodessa? Tulotaso on nyt mitä on, mutta indeksistä voit päätellä, mitä se oli kymmenen vuotta sitten.
Asuntojen hinnat ovat nousseet vuodesta 1996 indeksillä 100->180, eli tuossakaan ei ole mitään dramaattista irtiottoa tapahtunut tulokehitykseen vastaavana aikana. Pitää tietenkin vielä huomoida, että vuoden 1996 aikana asuntojen hintasano ei ollut normaali, vaan pohjamudissa vuosisadan laman jälkeen. Ynnä yleinen taloustilanne tänä päivänä on aivan toinen, kuin kymmenen vuotta sitten.
Mutta tuhnutelkaapa rauhassa, ei se minua haittaa=) - T.I.L.A.S.T.O.I.S.S.A.
kertoo! kirjoitti:
Jos keskiansiot ovat 12-13€/h niin eipä paljon ole nousseet ansiot viimeisen kymmenen vuoden aikana. Itselläni oli 80-luvun lopulla jo tuntiansio 72mk
niinhän täällä on väitetty iät ja ajat!
- kokeilin
löytää! kirjoitti:
Helsingin asuntojen hintoja on helppo katsoa esim. Etuovesta. Kaikki kerrostalot jotka ovat rakennettu elementtitekniikalla ovat neukkukuutioita. Näitähän löytyy sadoittain ja lähes joka kaupunginosasta.
ohjeittesi mukaan ja tosiaan Stadissa myydään neukkukuutioita (elementtitaloja) ja niistä kolmioita sellaisista kaupunginosista kuin Viikki, Aurinkolahti, Arabia, Vuosaari, Arabianranta, Vanhankaupunginkoski, Vallila, Tapanila, Herttoniemi, Laajasalo(Yliskylä).
Eli nämä kaikki kolmiot ovat juuri valmistuneet tai eivät vielä valmiita (vasta 2007).
En tosin ole varma millä tekniikalla ne on rakennettu ja en viitsi ruveta selvittämään. Aivan varma olen, että vuonna 1914valmistunut talo ei ole elementtitalo sillä niitä löytyi kriteereillä muutamia sellaisista kaupunginosista kuin Krunika ja Töölö.
Jos ensivuonna valmistuvat talot ovat purkukuntoisia neukkukuutiotita sinulla on varmaan sellaista tietoa mitä markkinoilla ei yleisesti ole. Älä vaan ryhdy pörssikauppaa käymään voit saada valvovan viranomaisen niskaasi aika äkäseen.
P.S. niitä neukkukuutioita löytyi pienellä hintahaarukalla Stadista 85 kpl, ei satoja eikä suinkaan lähes kaikista kaupunginosista. - kokemuksella
sfgshfg kirjoitti:
Siksikö, että ne osoittavat väitteesi vääräksi siitä, että eipä muka ole tulotaso juurikaan noussut kymmenessä vuodessa? Tulotaso on nyt mitä on, mutta indeksistä voit päätellä, mitä se oli kymmenen vuotta sitten.
Asuntojen hinnat ovat nousseet vuodesta 1996 indeksillä 100->180, eli tuossakaan ei ole mitään dramaattista irtiottoa tapahtunut tulokehitykseen vastaavana aikana. Pitää tietenkin vielä huomoida, että vuoden 1996 aikana asuntojen hintasano ei ollut normaali, vaan pohjamudissa vuosisadan laman jälkeen. Ynnä yleinen taloustilanne tänä päivänä on aivan toinen, kuin kymmenen vuotta sitten.
Mutta tuhnutelkaapa rauhassa, ei se minua haittaa=)Tilastot ovat roskaa. Ensiksi, asuntojen hintojen nousu on pääkaupunkiseudulla ollut huomattavasti kertomaasi indeksiä voimakkaampaa. Toiseksi, palkkaindeksit lasketaan yleensä säännollistä työaikaa tekevien palkoista ja näin jää huomioitta se epäsäännöllisten erittäin suuri osuus, joka taisi olla Suomessa eu-maiden suurin. Työttömyys oli myös 80-luvun lopulla lähes olematon verrattuna tähän päivään. Totuus on se, että suhteutettuna todellisiin ansiotuloihin, pääkaupunkiseudulla asutaan eu-maiden ahtaimmissa ja kalleimmissa asunnoissa.
- Räkä
Keskiansio kirjoitti:
reilu 4.000 euroa kuukaudessa. Timpureilla 4.000 €/kk jne.
Akateemisilla alkaen 2.300 euroa kuukaudessa.Pimeinä töinä ja urakkalaskutuksella pääsevät noille palkoille. Mieluummin olen istumassa tietokoneen äärellä kuin kyykkkimässä rakenteiden välissä. Vaikka hieman huonommin tienaankin.
- PKS EU:n
kokemuksella kirjoitti:
Tilastot ovat roskaa. Ensiksi, asuntojen hintojen nousu on pääkaupunkiseudulla ollut huomattavasti kertomaasi indeksiä voimakkaampaa. Toiseksi, palkkaindeksit lasketaan yleensä säännollistä työaikaa tekevien palkoista ja näin jää huomioitta se epäsäännöllisten erittäin suuri osuus, joka taisi olla Suomessa eu-maiden suurin. Työttömyys oli myös 80-luvun lopulla lähes olematon verrattuna tähän päivään. Totuus on se, että suhteutettuna todellisiin ansiotuloihin, pääkaupunkiseudulla asutaan eu-maiden ahtaimmissa ja kalleimmissa asunnoissa.
muihin maihin? Jos verrataan vaikka lontoota ja pks niin pks:ssä asutaan leveästi ja halvalla suorastaan ilmasella.
- ja kokemus.
kokemuksella kirjoitti:
Tilastot ovat roskaa. Ensiksi, asuntojen hintojen nousu on pääkaupunkiseudulla ollut huomattavasti kertomaasi indeksiä voimakkaampaa. Toiseksi, palkkaindeksit lasketaan yleensä säännollistä työaikaa tekevien palkoista ja näin jää huomioitta se epäsäännöllisten erittäin suuri osuus, joka taisi olla Suomessa eu-maiden suurin. Työttömyys oli myös 80-luvun lopulla lähes olematon verrattuna tähän päivään. Totuus on se, että suhteutettuna todellisiin ansiotuloihin, pääkaupunkiseudulla asutaan eu-maiden ahtaimmissa ja kalleimmissa asunnoissa.
Näppituntemuksissa ja kokemuksissa on yleensä kyse omista fiiliksistä ja omasta tilanteesta.
Eli omalla osallasi voi noin silloin ollakin.
Mutta eihän se kaikkiin muihin ole sovellettavissa. - tilastoa
fukhhj kirjoitti:
on lähestulkoon kaksinkertaistunut kymmenessä vuodessa.
http://statfin.stat.fi/StatWeb/start.asp?PA=Stat5&D1=a&D2=a&LA=fi&DM=SLFI&TT=2Keskimäärin reaalitulot ovat kymmenessä vuodessa nousseet noin kolmanneksella. Alimman kymmenyksen reaalinen tulotaso on noussut noin 10 prosenttia ja ylimmän kymmenyksen noin 60 prosenttia vuodesta 1995 vuoteen 2005. Väestön suurituloisin kymmenesosa sai tuloista 23,5 prosenttia ja pienituloisin kymmenesosa 3,7 prosenttia vuonna 2005. Vuonna 1995 vastaavat luvut olivat 19,7 ja 4,5 prosenttia.
- avittaneet...
ylivelkaantumisessa, sitä aina pohdiskelen tähän tapaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000022180279 - ????????
palkkataso on kehittynyt €-aikana
- tuplaantunut
muista en tiedä.
- mukavasti
EU ja € ovat tehneet hyvää palkansaajalle.
Vertaa palkkojen ja elinkustannusindeksin kehitystä:
http://www.pardia.fi/pardia/palvelutiedot/tilastotietoja/ansiotasoindeksi.html#kuva - tietoo tässä
mukavasti kirjoitti:
EU ja € ovat tehneet hyvää palkansaajalle.
Vertaa palkkojen ja elinkustannusindeksin kehitystä:
http://www.pardia.fi/pardia/palvelutiedot/tilastotietoja/ansiotasoindeksi.html#kuvaKotitalouksien väliset tuloerot pysyivät lähes ennallaan vuonna 2005. Kotitalouksien keskimääräiset käytettävissä olevat reaalitulot kasvoivat edellisvuosia vähemmän, 1,7 prosenttia vuodesta 2004 vuoteen 2005. Mediaanitulolla mitattuna tulojen kasvu oli 2,2 prosenttia. Kotitalouksien reaalitulot kasvoivat eniten Pirkanmaan maakunnassa, runsaat 3 prosenttia. Vähiten kotitalouksien tulot kasvoivat Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan kotitalouksilla, noin prosentin. Tiedot ilmenevät vuoden 2005 Tilastokeskuksen tulonjaon kokonaistilastosta.
Suurituloisimman kymmenesosan reaalinen tulotaso nousi keskiarvotulon mukaan 0,5 ja mediaanitulon mukaan 2,7 prosenttia vuonna 2005 edellisvuodesta. Pienituloisimmalla kymmenesosalla vastaavat muutokset olivat 2,2 ja 1,7 prosenttia. Vuosien 1995 ja 2005 välillä sekä keskimääräiset tulot että suhteelliset tuloerot ovat kasvaneet huomattavasti. Keskimäärin reaalitulot ovat kymmenessä vuodessa nousseet noin kolmanneksella. Alimman kymmenyksen reaalinen tulotaso on noussut noin 10 prosenttia ja ylimmän kymmenyksen noin 60 prosenttia vuodesta 1995 vuoteen 2005. Väestön suurituloisin kymmenesosa sai tuloista 23,5 prosenttia ja pienituloisin kymmenesosa 3,7 prosenttia vuonna 2005. Vuonna 1995 vastaavat luvut olivat 19,7 ja 4,5 prosenttia. - tässä!
mukavasti kirjoitti:
EU ja € ovat tehneet hyvää palkansaajalle.
Vertaa palkkojen ja elinkustannusindeksin kehitystä:
http://www.pardia.fi/pardia/palvelutiedot/tilastotietoja/ansiotasoindeksi.html#kuvaPalkansaajien ansiotasoindeksi vuodesta 1995 lähtien
Lähde: Tilastokeskus, 1995=100
Ansiotasoindeksi on laskettu kokoaikaisten ja täyttä palkkaa saaneiden palkansaajien säännöllisen työajan ansioista. Indeksissä käytetään ns. kiinteää painorakennetta, joka eliminoi rakennemuutosten vaikutusta. SIIS KOSKA INDEKSI EI HUOMIOI MUUT KUIN KOKOAIKAISET JA SÄÄNNÖLLISTÄ PALKKAA SAAVAT, NIIN SE EI KERRO TOTUUTTA KANSALAISTEN TULOJEN TASOSTA TAI TULOJEN KEHITYKSESTÄ - Ansa Ikonen
tässä! kirjoitti:
Palkansaajien ansiotasoindeksi vuodesta 1995 lähtien
Lähde: Tilastokeskus, 1995=100
Ansiotasoindeksi on laskettu kokoaikaisten ja täyttä palkkaa saaneiden palkansaajien säännöllisen työajan ansioista. Indeksissä käytetään ns. kiinteää painorakennetta, joka eliminoi rakennemuutosten vaikutusta. SIIS KOSKA INDEKSI EI HUOMIOI MUUT KUIN KOKOAIKAISET JA SÄÄNNÖLLISTÄ PALKKAA SAAVAT, NIIN SE EI KERRO TOTUUTTA KANSALAISTEN TULOJEN TASOSTA TAI TULOJEN KEHITYKSESTÄNoh, kerrotko sitten kumpaan suuntaan tuo indeksi vääristää totuutta?! Tuohan ei siis ota huomioon esim. sijoitustuottoja, jotka ovat tavallisella palkansaajallakin kasvaneet hyvinkin paljon vuodesta 1995.
- vihjeeksi
Ansa Ikonen kirjoitti:
Noh, kerrotko sitten kumpaan suuntaan tuo indeksi vääristää totuutta?! Tuohan ei siis ota huomioon esim. sijoitustuottoja, jotka ovat tavallisella palkansaajallakin kasvaneet hyvinkin paljon vuodesta 1995.
Ansiotasoindeksi on laskettu kokoaikaisten ja täyttä palkkaa saaneiden palkansaajien säännöllisen työajan ansioista. Voiko joku olla ihan aikuisten oikeesti niin tyhmä ettei ymmärrä, että jos indeksi lasketaan ottaen mukaan vain parhaassa asemassa olevien tulot, niin se ei kerro totuutta. Voit aivan itse koettaa miettiä, että mihinkähän päin se vääristymä kallistuis. Jos ei valkene niin kysy vaikka opettajalta joululoman jälkeen.
- Täysinpalkattu työntekijä
vihjeeksi kirjoitti:
Ansiotasoindeksi on laskettu kokoaikaisten ja täyttä palkkaa saaneiden palkansaajien säännöllisen työajan ansioista. Voiko joku olla ihan aikuisten oikeesti niin tyhmä ettei ymmärrä, että jos indeksi lasketaan ottaen mukaan vain parhaassa asemassa olevien tulot, niin se ei kerro totuutta. Voit aivan itse koettaa miettiä, että mihinkähän päin se vääristymä kallistuis. Jos ei valkene niin kysy vaikka opettajalta joululoman jälkeen.
Jos indeksi on laskettu ottaen huomioon parhaassa asemassa olevien tulot, se kertoo näiden ihmisten tulokehityksen aika tarkasti oikein. Useimmat suomalaiset työikäiset tekivät kokoaikatyötä sopimusten mukaisella palkalla ennen euroaikaa ja nytkin. Olivat siis ns. parhaassa asemassa.
- kunta maksaa vuokran
Täysinpalkattu työntekijä kirjoitti:
Jos indeksi on laskettu ottaen huomioon parhaassa asemassa olevien tulot, se kertoo näiden ihmisten tulokehityksen aika tarkasti oikein. Useimmat suomalaiset työikäiset tekivät kokoaikatyötä sopimusten mukaisella palkalla ennen euroaikaa ja nytkin. Olivat siis ns. parhaassa asemassa.
jep jep. Tuhnut on näitä jotka ei ole niin hyvässä asemassa.
- Ansa Ikonen
vihjeeksi kirjoitti:
Ansiotasoindeksi on laskettu kokoaikaisten ja täyttä palkkaa saaneiden palkansaajien säännöllisen työajan ansioista. Voiko joku olla ihan aikuisten oikeesti niin tyhmä ettei ymmärrä, että jos indeksi lasketaan ottaen mukaan vain parhaassa asemassa olevien tulot, niin se ei kerro totuutta. Voit aivan itse koettaa miettiä, että mihinkähän päin se vääristymä kallistuis. Jos ei valkene niin kysy vaikka opettajalta joululoman jälkeen.
Niin, ilmeisesti vihjaat tässä siis, että tuo indeksi ei ota huomioon työttömiä, eläkeläisiä, opiskelijoita sun muita. Tämän perusteella sitten ilmeisesti oletat, että automaattisesti ansiotasoindeksi näyttää liian hyvää ansiotasokehitystä kansalaisille.
No, minä yritin edellisessä viestissä vihjata, että koska tuo indeksi ei myöskään ota pääomatuloja huomioon, niin se taas toisaalta kallistaa käyrää toiseen suuntaan. Eli tulot ovat siltä osin kasvaneet enemmän kuin tuo indeksi osoittaa.
Ovatko sitten nuo edellämainitut köyhemmät väestönosat pudonneet ansiotasoindeksiin nähden paljonkin alemmas kuin esim. vuonna 1995. En tiedä, voi olla. KAnnattaa kuitenkin muistaa myös, että vuonna 95 työttömiä oli vielä paljon enemmän, joten köyhää massaa tuon indeksin ulkopuolella oli vielä paljon enemmän. Ja nuo köyhemmät väestönosat kuitenkin ovat, ja ovat aina olleetkin vain marginaalinen osa asunnonostajia ylipäätäänkään, joten en vieläkään oikein ymmärrä pointtiasi tai sen mahdollisia perustelujakaan.
- tulkita niin
että ei olisi kannattanut ostaa asuntoa "kuplahinnalla" vuonna 2006? Mielestäni tuota vuoden 2008 notkahdusta ei voine luonehtia miksikään romahdukseksi.
- Terve Puffelsson!
Kuis pyyhkii vuokralla? Montakos kymmentä tuhatta on mennyt vuokriin? Asuntojen hinnat ovat muuten nousseet aika mukavasti vuodesta 2006.
- wunderbaum8
Vanha kunnon tekijämies tämä Puffelsson! Odottelee vuokralla veren maku suussa koska halpenee asunnot. Siinä on tekemisen meininkiä muuleille.
- Huh vai huhhuh?
wunderbaum8 kirjoitti:
Vanha kunnon tekijämies tämä Puffelsson! Odottelee vuokralla veren maku suussa koska halpenee asunnot. Siinä on tekemisen meininkiä muuleille.
Totta, ei olisi minusta ikipäivänä moiseen.
Että pitikin mennä ostamaan oma ajoissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455130Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1161618Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151449Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481349- 131173
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4106081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60807Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27793