Liittymätyyppi ja akun kestävyys

S.P.

Vaikuttaako liittymätyyppi, ( esimerkiksi onko duo-liittymä vai ei ) puhelimen toiminta-aikaan??

Ja miten muuten ylipäätään, jos on kaksitaajuuspuhelin mutta ei kaksitaajuusliittymää, käyttääkö puhelin GSM1800 verkkoa ollenkaan?

3

587

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm

      Vaikea kommentoida tuohon ekaan kysymykseesi mutta tokaan on vastaus että ei käytä. Kaksitaajuusliittymä käyttää myös GSM1800-verkkoa mutta yksitaajuusliittymät käyttää vain GSM900-verkkoa, poikkeuksena tietty Cityliittymät (ja Telian liittymät, lisää niistä alempana).

      Telian liittymät on siitä erikoisia että ne käyttää pääsääntöisesti omaa verkkoa joka on GSM1800-verkko, mutta kun omaa verkkoa ei ole alueella niin sitten ne siirtyvät roaming eli siirtymät Suomen 2G:n verkkoon joka on kaksitaajuusverkko. Tuollainen järjestely on Suomen maassa ainutlaatuinen, kaikki muut roaming-systeemit on järjestetty niin että ne sopimuksella käyttää aina vuokrattua verkkoa. Esim. tällaisesta mm. Jippii joka käyttää aina Soneran verkkoa (omaahan Jippiillä ei ole ollenkaan). Telian kuuluvuuden heikentymistä on syytetty Suomen 2G:tä mutta Suomen 2G ei ole syypää vaan syy on Telian oman verkon huonompi kuuluvuus, vrt. siihen aikaan kun Telia käytti Dual-liittymäänsä kokonaan Radiolinjan verkkoa eikä ollenkaan omaansa.

      • telia

        siihen että usein kuulee sanottavan että jos on Telian liittymä niin puhelimen valmiusaika jää lyhyeksi?


      • sepä se
        telia kirjoitti:

        siihen että usein kuulee sanottavan että jos on Telian liittymä niin puhelimen valmiusaika jää lyhyeksi?

        Juuri se kun Telian oman verkon kuuluvuus on paikka paikoin niin heikko, useimmiten pykälät heiluu yhden ja kahden tienoilla, välillä tipahtaa nollaan. Siksi Teliaa käyttäessä ei akku kestä kovin pitkään. Jos Telia käyttäis koko ajan Suomen 2G:n verkkoa niin sitten akkukin kestäis pidempään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      684
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe