LIHAPATA

BULGARIALAINEN LIHA-KASVISPATA

Pataan voi käyttää esim. karjalanpaisti lihaa sekä kaikenlaisia vihanneksia.
Pataan sopii naudan ja sianlihan lisäksi punainen paprika, porkkana. sipuli, kesäkurpitsa tai munakoiso, ja aikaisemmin keitetyt, paloitellut perunat, tuoreet tai pakastepavunversot paloiksi leikattuna. Mustapippuria, tuoretta persiljaa ja tshubritzaa sekä suolaa maun mukaan.
Pataa haudutetaan miedolla lämmöllä savipadassa uunissa vähintään 1 ½ - 3 tuntia,
tai niin kauan, että liha ja perunat ovat kypsiä.
Tarjoillaan sirenen (fetan) ja ljutenizan kanssa.

Mitä on sirene ja ljuteniza?

En ole ikinä käynyt Bulgariassa, joten en tiedä asiaa.

t. Henna
63072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sirene on feta-juuston bulgarialainen versio, maultaan melkein samankaltainen, ljutenitsa on "pieni chilipaprika".
Hyvässä, muhevassa lihapadassa, "kavarmassa" nimeltään, on usein rikottu kanamuna "kantena", ei ole minulle tarjottu koskaan sirenen ja ljutenitsan kanssa, seassa saattaa hyvinkin olla. Kypsästä padasta on vaikea erottaa eri makuja, ja resepti vaihtelee kokin mukaan.

Äänestä
  • KIITOS TIEDOISTA!

    Äänestä

Nyt vasta luin oikein tarkkaan ohjeesi.
Ei todellakaan ole pakastepavunversoja tässä padassa, eikä Bulgariassa muutenkaan vielä, papuja voi olla, niitä on monenlaisia Bulgariassa.
Perunoita ei myöskään laiteta pataan kovin paljon, ne ovat yleensä erikseen kavarman kanssa tarjottava lisuke, joka pitää myös tilata erikseen ravintolassa, niitä ei tuoda itsestäänselvyytenä. Lisukkeeksi sopii joku muukin, vaikka riisi.
Kuten sanottu, kokkeja ja reseptejä on monta ja eri maakunnilla on omat versionsa kansallisruuista.
Ohjeesi taitaa olle joku "suomalaisversio" kavarmasta ?
Hyvää pataa tulee varmaan siitäkin. Tzubritzaa ei taida saada Suomesta, torilta sitä kannattaa ostaa Bulgariassa vaikka tuliaisiksi itselle talven varalle, se on aromikas mauste patoihin, keittoihin, lämpimiin vihannesruokiin jne.
Tuon joka lomalta aromikkaita auringossa kypsyneitä kuivatettuja yrttejä kotiin talveksi. Paitsi, että ne ovat hyviä, hinnat ovat vain 10 % Suomen hinnoista ja saa uusia makuelämyksiä, mikä ihaninta !
Kaikkia yleisä maustelajeja löytyy paikallistoreilta !

Äänestä

KIITOS VASTAAJILLE!

Äänestä

Ljutenitsa ei ole pelkkä tulinen paprika, vaan tahna, joka tehdään paahdetusta (vahvasta) paprikasta, sipulista, tomaatista, joskus myös munakoisosta, öljystä ja mausteista. Käytännössä samaa saa ostaa myös etnisistä ruokakaupoista, jotka myyvät turkkilaisia elintarvikkeita, nimellä Ajvar relish.

Äänestä

Tzubritza on suomeksi kynteli ja sitä löytyy hyvin varustetuista maustehyllyistä isoista marketeista.
Turkkilainen Ajvar-tahna on hyvin samankaltaista kuin ljutenitsa, mutta ei ihan samaa. Bulgarialaista ljutenitsaa saa Suomessa joistain etnisistä kaupoista, esim. Tampereella sitä saa toisinaan Al Niilistä. Samasta kaupasta saa toisinaan myös aitoa bulgarialaista hapan juustoa sireneä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ohje kirjoitti:

BULGARIALAINEN LIHA-KASVISPATA

Pataan voi käyttää esim. karjalanpaisti lihaa sekä kaikenlaisia vihanneksia.
Pataan sopii naudan ja sianlihan lisäksi punainen paprika, porkkana. sipuli, kesäkurpitsa tai munakoiso, ja aikaisemmin keitetyt, paloitellut perunat, tuoreet tai pakastepavunversot paloiksi leikattuna. Mustapippuria, tuoretta persiljaa ja tshubritzaa sekä suolaa maun mukaan.
Pataa haudutetaan miedolla lämmöllä savipadassa uunissa vähintään 1 ½ - 3 tuntia,
tai niin kauan, että liha ja perunat ovat kypsiä.
Tarjoillaan sirenen (fetan) ja ljutenizan kanssa.

Mitä on sirene ja ljuteniza?

En ole ikinä käynyt Bulgariassa, joten en tiedä asiaa.

t. Henna

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu