Iranilla Venäjän turvatakuuta

lällä läälää Bush

Teheran, 28.1. (IRNA) -- Iranin islamilaisen vallankumouksen johtaja ajatollah Seyed Ali Khamenei sanoi sunnuntaina tavatessaan Teheranissa Venäjän puolustusneuvoston sihteeri Igor Ivanovin, että ripeästi edistyvä Iranin ja Venäjän tuotannollinen ja puolustuksellinen yhteistyö tekee tyhjäksi Yhdysvaltain ja Israelin aikomukset hyökätä Iraniin.

"Maillamme on yhdessä hallussaan puolet maailman öljy- ja kaasuvarannoista", sanoi Khamenei. "Siten voimme halutessamme perustaa uuden OPECin kaltaisen öljynvientijärjestön. Iran ja Venäjä muodostavat yhdessä maailman energiataloudessa voimatekijän, jota mikään ulkopuolinen taho ei kykene voittamaan", sanoi Khamenei.

Venäjä on omasta puolestaan taannut, että ydinvoimalahankkeet Iranissa toteutetaan sovitun aikataulun mukaisesti. Venäjä on myös toimittanut mm. modernin ilmapuolustusohjusjärjestelmän Iranille.

Iranin sotilaallis-taloudellinen voima ja Iranin ja Venäjän välinen yhteistyö on saanut riittävät mittasuhteet sen takaamiseksi, etteivät Yhdysvallat ja/tai Israel uskalla hyökätä maahamme, totesi Khamenei.

"Eihän Yhdysvallat ole saavuttanut tavoitteitaan edes taloudeltaan ja puolustukseltaan heikoissa Afganistanissa ja Irakissa. Miten he voivat teoriassakaan kuvitella kykenevänsä sotaan joka suhteessa voimakasta Irania vastaan, joka lisäksi nauttii Venäjän tukea", ihmetteli Khameini.


IRNA / KOMINFORM

7

283

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lällättäjä

      Mitä hienoa on kahden diktatuurin liitolla? Miten vitun tyhmä täytyy olla...

      • Yhdysvaltain

        tuomaan demokratiaan Irakissa vähän tarkemmin ja ihmettele sitten, miksi jotkut haluavat puolustautua:):):)


    • tuhota

      rauhaa rakastavia ihmisiä - ei omia kansalaisiaan eikä naapureita.

      • sotahulluilla diktaattoreilla

        kuten Saddam on. Mutta vain punkkien mielestä. Toisaalta kukaan oikea ihminen ei ole kiinnostunut punikkien mielestä.


      • tuki Saddamia
        sotahulluilla diktaattoreilla kirjoitti:

        kuten Saddam on. Mutta vain punkkien mielestä. Toisaalta kukaan oikea ihminen ei ole kiinnostunut punikkien mielestä.

        tämän kaasuttaessa kurdeja.


      • tuskin kuitenkaan
        tuki Saddamia kirjoitti:

        tämän kaasuttaessa kurdeja.

        tuki kaasuttamista.Saddamiakin pitkin hampain...


      • Saddamiakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      744
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      702
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      686
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      114
      617
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      579
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      579
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      449
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      448
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      447
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      422
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    13. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      364
    14. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      364
    15. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      57
      362
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      27
      360
    17. 32
      351
    18. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      349
    19. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      347
    20. Onko kaivattusi

      Meedio?. .....
      Ikävä
      27
      346
    Aihe