Niin koanis oli ilima

zen-munkki mumon

NIIN KOANIS OLI ILIMA

eli

SAVOLAISIA KOANEITA



Kerran kun kun eräs Moisiosta karannut Moilanen kävellä tallusti Porrassalmenkatua, vastaan tuli piällysmies, joka pukkasi rootvallin reunaan niin että pipa lens. Noustessaan piällysmies tokaisi takkiaan pudistellen: "Meinasin kaatua, mutta onneksi ehdin heittäytyä". Tämän kuullessaan Moilanen valaistui.

Karvahatussa ryyppäämään ratkenneen Mumonin muminasta ei saatu sen selvempää.

*

Kun Mumon kertoi tarinaa ryyppykavereilleen, ensimmäinen kommentoi:

”Aivan loistava! Päästäksemme tilanteen herraksi on välttämätöntä heittäytyä toimintaan. Jos autosi alkaa luisua alamäkeen, viisainta on hypätä kyytiin ja ottaa auto taas hallintaan. Tai jos puuro alkaa kiehua yli, pitää nostaa se levyltä pois eikä vain taivastella vieressä.”

Toinen puolestaan kertoi, että hänelle tuli tarinasta mieleen, miten tahdoton, sattumanvarainen kaatuminen muutetaan tahdonalaiseksi, tiedostetuksi heittäytymiseksi. Siinä tulee siis hyvin esille miten ihminen haluaa selittää tapahtumat semmoisiksi että ne ovat järkeenkäypiä, tietoisia, oman tahdon alaisia.

Mumon tulistui moisesta epäkunnioituksesta mestariaan kohtaan niin, että pieksi ryyppykaverinsa tönkkösuolatulla muikulla.

*

Kalakukkoa torikahvilassa aamukrapulaansa mutustaessaan Mumon vielä veisteli: "Kun Moilanen sielussaan sanoi että kaikki savolaiset ovat valehtelijoita, hänen savolainen sielunsa hymyili samaa hymyä piällysmiehen kanssa. Ja jos kaikki savolaiset ovat valehtelijoita, niin ollaan sitten savolaisia, Mumon mukaan lukien".

*

Kun piällysmies Moilanen ryysti torikahvilassa aamukrapulaansa kahvia, zen-munkki Mumon kysyi tietä Valaistumiseen. Piällysmies Moilanen, höveli kun oli mielenlaadultaan, osoitti sormellaan ja kysyi:
-- Näetkö tuon tienviitan tuolla torinkulmalla?
-- No tokkiinsa.
-- Ei se ole siellä päinkään.

*

Ryyppykaverit parantelivat aamutuimaa oloaan torikahvilassa totuttuun tapaansa tönkkösuolattuja muikkuja munkkipossun kera mussuttaen. Mumon valitti savolaisten kieroilusta, kun ei saa suoraa vastausta mihinkään:
-- Perskutarallaa! Jos tie ei kuulu havaittavaan eikä ei-havaittavaan maailmaan, mutta samalla kuitenkin molempiin näistä, niin savolaisuudessa ei ole järjen häivää!
Johon Moilanen takoi tavalliseen tapaansa:
-- Voihan se olla niinniin, vaan saattaapi olla toisinniin.
Piällysmies jatkoi:
-- Savolainen kierous välttää kaikkia näitä suoruuksia: 1) onpas 2) eipäs oo 3) sekä että 4) no ei kummiskaan. Identiteetin lain ja Kolmannen poissuljetun valitukset savolaisen logiikan olemattomuudesta osoitettakoon aseman valitustiskille ”A=A, oliko Mikkeliin mänijöitä”. Nagar-juna män justiinsa.
Tällöin munkkipossu huomasi havaitsemattaan tulleensa syödyksi ja pimentyi.

0

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra haluaa muuttaa

        maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
        Maailman menoa
        94
        8981
      2. Maataloustuet pois

        Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
        Maailman menoa
        315
        6807
      3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

        Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
        Maailman menoa
        100
        5970
      4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

        Tänään? Rehellisesti.
        Ikävä
        152
        3860
      5. Joulukinkku NYT

        Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
        Maailman menoa
        30
        3251
      6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

        Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
        Maahanmuutto
        68
        3205
      7. Kaivattusi nimi

        Kaivattusi nimi on
        Ikävä
        172
        2311
      8. On asioita joita kadun

        Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
        Ikävä
        17
        1826
      9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

        Joka voi antaa mihin et kyennyt?
        Ikävä
        32
        1478
      10. Mitä sä pelkäät?

        Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
        Tunteet
        19
        1266
      Aihe