Miten voisin tehdä sähköpostiviestiin kaverille linkin? Osoitteen kirjoitus on mahdollista, mutta miten muutan osoitteen linkiksi?
Linkin teko
4
467
Vastaukset
- niin toimii
Kopioi se osoiteriviltä ja liitä postiin. Linkiksi se muuttuu vasta kun lähetät sen. Koita vaikka lähettämällä posti itsellesi niin huomaat linkin muuttuneen toimivaksi tai katso lähetetyistä, sielläkin se on jo linkkinä muttei ole linkki vielä kirjoittaessa.
- ****---****
Itse teen linkin sähköpostiin näin (joku neuvoo ehkä sinulle vielä paremman tavan):
Maalaan (valitsen) hiiren kursorilla tuon sähköpostiosoitteen, josta haluan lähettää linkin kaverille.
Painan tämän jälkeen Ctrl C.
Tämän jälkeen vien hiiren kursorin sähköpostiviestin siihen kohtaan, johon haluan muodostaa kyseisen linkin ja painan Ctrl V. Linkki siirtyy näin leikepöydältä haluamaani kohtaan.
Tässähän tuli edellinen neuvo toistettua. Kun ei voi tietää, millä tietämisen tasolla kysyjä liikkuu, niin joskus sallittaneen tehdä "rautalangasta malli".
- 9876
Kopiointi hoituu klikkaamalla osoitetta hiiren oikealla ja valikosta valita kopioi. Klikataan hiiren oikealla kohteeseen, johon kopio halutaan ja valitaan vasemmalla liitä. Lyhykäisesti hiiren oikea, vasen, oikea ja vasen.
Osoitteen ja kaiken muunkin voi myös "maalata" hiiren vasemmalla, klikata maalattua hiiren oikealla , valita kopioi, taas hiiren oikealla klikata kohdetta ja hiiren vasemmalla liitä.
Jos kirjoitat osoitteen (mitä hyvin harvoin tarvitsee tehdä) niin sen täytyy olla sitten täydellinen http:// -alkuineen.
Omassa sähköpostissasi voit ehkä hakea asetuksista näyttääkö ohjelma tekstissä osoitteen kätevästi linkkinä.
Toimiikos lapsenlapsen käyttäjätili nyt ok?- Puolueeton tarkkailija
Kiitos vastauksesta jälleen kerran.
Koneen "tilittäminen" itsella ja lapsenlapsille toimii edelleen mainiosti. Lapsenlapset viettävät kesälomaa meillä, ja pääsen itse koneelle vain niiden käytyä nukkumaan. En kuitenkaan pelkää ohjelmistojeni katoamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45552Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501