Assijorinat palstalla kysyttyä

Ovatko assit vammaisia? Käykää kertomassa ajatuksenne asiasta.

http://assijorinat.blogspot.com/
241102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Mutta noin yleisesti ottaen assit eivät ole vammaisia, vaan vain hiukan tavallisesta poikkeavia.

Äänestä
  • Yhteiskunta taitaa kuitenkin luokitella vammaisiski asperger-ihmiset, koska heille myönnetään VAMMAIStukea...

    Äänestä

Assi suuttui elokuvan nimestä. Eipä ollut ensimmäinen kerta, kun konkreettinen tulkinta johti väärinkäsityksiin. Ulkopuolinen pitää kummallisena ja hassuna tätä ilmiötä. Koulussa tuli paljon hassuja tilanteita, joissa koko luokka sai makeat naurut, kun olin tulkinnut opettajan kysymyksen konkreettisesti. Aluksi se tuotti minulle hämmennystä, kunnes opin kääntämään nolot tilanteet vitsiksi ja nauramaan niille itsekin.

Tämä johti uuteen assiorinat-kysymykseen:
Muistuuko mieleen tilanteita, jotka on johtuneet asioiden konkreettisesta tulkinnasta?

Äänestä
  • itselle tuo rivien välistä lukeminen on hankalinta

    Äänestä

  • batista.90 kirjoitti:

    itselle tuo rivien välistä lukeminen on hankalinta

    Vastauksessasi oli vain yksi rivi, jon hakalaa oli lukea rivien välistä? En siis ymnmärtänyt.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    Vastauksessasi oli vain yksi rivi, jon hakalaa oli lukea rivien välistä? En siis ymnmärtänyt.

    Muistuuko mieleen tilanteita, jotka on johtuneet asioiden konkreettisesta tulkinnasta?

    Äänestä

  • mieleen kirjoitti:

    Muistuuko mieleen tilanteita, jotka on johtuneet asioiden konkreettisesta tulkinnasta?

    No nyt alkoi raksuttaa. Ne on nämä assin aivot...

    Äänestä

  • mieleen kirjoitti:

    Muistuuko mieleen tilanteita, jotka on johtuneet asioiden konkreettisesta tulkinnasta?

    Lapsena ollessani koulutaksin kuljettaja kysyi, että millainen kulkuneuvo sinulla on. Ihmettelin kysymystä. Mietin vain mielessäni kaikkia neuvoja, joita olin koulumatkan kulkemiseen saanut.

    Kun en heti vastannut mitään, taksikuski lisäsi: "Polkupyörä vai?"

    Vasta silloin tajusin kysymyksen. Taksikuski oli menossa kotini suuntaan, ja otti polkupyöräni kyytiin, joten pääsin lähemmäksi kotiani taksilla kuin normaalisti.

    Mahtoiko taksikuskikin sitten olla assi, koska pyytäessäni häntä pysäyttämään, hän sanoi: "Etkös sinä olekaan LJ:n poika?" En ollut vaan LJ:n poikien serkku.

    Äänestä

  • mieleen kirjoitti:

    Muistuuko mieleen tilanteita, jotka on johtuneet asioiden konkreettisesta tulkinnasta?

    Liikuntatunnilla meillä oli usein lentopalloa ja ensin tehtiin jako kolmeen. Kerran sitten jostain syystä meitä oli normaalia vähemmän ja pojille ja tytöille oli yhteinen liikuntatunti. Taisi olla niin, että opettajan vaimo (myöskin liikunnanopettaja) oli vienyt puolet porukasta uimahalliin.

    Opettajamme käski taas tehdä jaon kolmeen kuten normaalisti ja tuttuun tapaansa sanoi: "Ykköset tälle puolelle, kakkoset tuolle puolelle ja kolmoset kymmenen leuanvetoa."

    Tiesin varsin hyvin, että tällä kertaa kysymyksessä oli vitsi leuanvetojen osalta, eikä kukaan muu siihen lankaan mennyt, mutta en malttanut olla ottamatta kehotusta kirjaimellisesti, koska halusin näyttää tytöille voimani ja vetäisin kevyesti kymmenen "leukaa".

    Äänestä

Niin ei Asperger ole mikään vamma - Autismin piirteet kuuluu ihmisten kirjoon olennaisena osana.

Tuolla edellä mainitulla palstallahan todetaan mm. että monet kuuluisat tiedemiehet, taiteilijat ja muusikot on myöhemmissä tarkasteluissa todettu toimineen autististen ihmisten tavoin.

Monet suomalaisekin käyttäytyy varsin autistisesti vieraita kohdatessaan aivan kuten Amerikan intiaanit olemme ylpeitä ja vaikenemme siksi

- Hän on puhunut -

Äänestä
  • Toidella ärsyttävää mainostaa jotain assijorinat-palstaa koko ajan täällä. Palsta on vain yksi muiden joukossa josta ei saa mitään sellaista infoa mitä ei jokainen osaa itsekin netistä hakea.

    Äänestä

Kaikki olemme vammaisia enempi tai vähempi. Ne jotka muuta väittää tulisi katsoa peiliin.

Äänestä

Otetaanko diagnoosi identiteetin takia?

Artikkeliin Asperger identifioijana ja identiteettinä löytyi seuraava kommentti:

Viime aikoina ovat maassamme yleistyneet käyttäytymiseen perustuvat diagnoosit kuten adhd ja vastaavat. Aikoinaan kun tämäkin diagnoosi tuli maahamme huomattiin, että oikeastaan kaikki miehet sopivat kategoriaan adhd, sählää vaan, tai autismi, ei puhu, ei pukahda, eikä tunteitakaan ole. Useasti monia diagnooseja onkin käytetty lyömäaseena. On helppoa sanoa henkilöstä, jonka käyttäytymisestä ei pidä, että hänhän on ihan .. Toisin on vaikea todistaa, koska useinhan on diagnoosissa kyse niin lievistä häiriöistä tai niin olemattomasta käyttäytymisen erilaisuudesta, ettei sitä voi todistaa suuntaan tai toiseen, ei ainakaan kliinisesti.

Äänestä

Vieläkö haluamme jatkaa toimintaa Assien kirjosaa, nyt kun ei enää aspergeria ole autismin kirjossa?

Äänestä

Parantaako ruoka autismin?

Äänestä
  • Ei paranna, koska aspergerius ei ole sairaus.

    Äänestä

En kirjoita mitään assijorinat-blogiin koska en pidä blogin tyylistä. Sitäpaitsi sinne on vain plagioitu erilaisia juttua ympäri nettiä. Hämäysfoorumi. Noiden artikkelien sisältämät tiedot jokainen voi itsekin netistä etsiä eli turha blogi.

Äänestä

Totta maar. Viimeksi siellä väitettiin, että piimä parantaa autismin!!!

Äänestä

Hyvä huomio!

Blogilistalla on paljon muitakin tarpeettomia autismin hämäysblogeja, jotka kaikki kopioi toinen toisiaan.

http://www.blogilista.fi/avainsana/autismi

Oikea assi ei kilju eikä kirjoita

Äänestä

m.i.e.= K.E.

Äänestä

Tutulta kuulostaa = :)

Äänestä

Ai mikä? - Assi(aasi)jorinat on pelkkä juorublogi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


assi. kirjoitti:

Ovatko assit vammaisia? Käykää kertomassa ajatuksenne asiasta.

http://assijorinat.blogspot.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu