Omistan flipper ht veneen. Yöt alkaa olla jo kylmiä joten lämmitin olisi paikallaan........ Olisiko joillain kokemuksi/suosituksia jostakin lämmittimestä. Ei kiinteää.
Vastaukset 5
- 1300
marineasta
- wallasta
Eipä taida Wallasta löytyä siirrettävänä mallina. Origon Heatpal lienee niitä harvoja siirrettäviä ja sitten tietenkin eri kokoisia öljylamppuja löytyy. Haisevat vaan kaikki.
- blop
Ei-kiinteässä lämmittimessä ei ole myöskään hormia, eli palotapahtuman yhteydessä syntyvä vesihöyry jää veneen sisätiloihin. Tämä kosteus sitten tiivistyy kylmillä pinnoilla, eli aamulla ovat ikkunat, katto ja seinät märkiä.
Myös nukkujat kostuttavat hyttiä hikoilulla ja uloshengityksen vesihöyryillä noin 0.5 ~ 1 vesilitran verran per lärvä. Pienemmässä veneessä tälläkin on jo vaikutusta.
Kiinteästi asennetussa lämppärissä palokaasut voidaan johtaa ulos, jolloin lämmitin paitsi lämmittä myös kuivattaa hyttiä.
Aamulla on kivempi herätä kuivassa kabiinissa!- heh
Toki kiinteä lämmitin on ylivertainen ominaisuuksiltaan (ja myös hinnaltaan), mutta kosteusongelmaa voi helpottaa ihan vanhanaikaisesti avaamalla "ikkuna" eli venttiileitä auki niin ilma vaihtuu ja höyry poistuu.
Omistan Yamarin 59HT veneen, johon etsin sopivaa lämmitintä. Vertailin eri merkkejä; Wallas jne. Mutta päädyin Webastoon. Se mahtui sopivasti takapenkin alle ja 5 l. muovikanisteriin diesel. Bensalämppäreitä ei saa asentaa EU-direktiivien mukaan, muuten olisin valinnut bensa version. Käyttökokemukset on pelkästään hyviä, asennuskaan ei kestänyt montaa tuntia ja hinta oli kohdillaan kun tikasi markkinahintaan. Nuo muut merkit olivat isoja ja kömpelöitä pieneen veneeseen. Ja portaattomasti säädettävä lämpötilan ja anturi toimivat käytännössä loistavasti. Vedin kaksi ulostuloa, toisen etupäähän etuikkunoille ja toinen takapäähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 139916
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?97795Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha101766- 60725
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55591Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26583Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett43494- 154489
- 42479
Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust7438