Yksin oot sinä, ihminen, kaiken keskellä yksin,
yksin syntynyt oot, yksin sä lähtevä oot.
Askelen, kaksi sä luulet kulkevas rinnalla toisen,
mutta jo eelläs hän on taikka jo jälkehes jäi,
hetken, kaksi sa itseäs vastaan painavas luulet
ihmisen, kaltaises - vierasta lämmititkin!
Silmää löytänyt et, joka vois sun katsehes kestää,
kättä sä et, joka ei liukunut luotasi pois.
Kylmä on ystävän mieli ja kylmä on armahan rinta,
huulet liikkuvat vain, rinta on liikkumaton.
Leikkeihin kumppanin löydät, et toden riemuun ja tuskaan.
Hiipua yksikseen tuntehes polttavin saa.
Ystävän, armaan vain oma kaipaus sulle on luonut,
houreen, jok' katoaa, kun sitä kohti sä käyt.
Niin olet yksin, sä ihminen, yksin keskellä kaiken,
yksin syntynyt oot, yksin sä lähtevä oot,
yksin erhees kätket ja yksin kyyneles itket.
Ainoa uskollinen on oma varjosi vain.
V.A.Koskenniemi
V.A. Koskenniemen runo
12
1416
Vastaukset
- miu makkuin
No minusta tuo on sellanen,itseensä käpertyvän ja itsesäälissä piehtaroivan valitus.
- runo.
Varmasti tuo lohtua sille, joka on yksin. Voimia nyt kaikill. Vaikka tuntuis pahalta niin kyllä hyviäkin päiviä tulee. Voi löytyä se ystäväkin vielä, eikä tarvitse aina olla yksin.
Positiivista mieltä ja pilkettä silmäkulmaan! runo. kirjoitti:
Varmasti tuo lohtua sille, joka on yksin. Voimia nyt kaikill. Vaikka tuntuis pahalta niin kyllä hyviäkin päiviä tulee. Voi löytyä se ystäväkin vielä, eikä tarvitse aina olla yksin.
Positiivista mieltä ja pilkettä silmäkulmaan!mutta kyllä tuo minustakin on sellanen surkuttelu, ja ruokkii vaan lisää sitä yksinäisyyttä..............
Tuosta runosta en ainakaan minä sitä pilkettä saisi silmäkulmaan..
http://www.ouka.fi/kirjasto/kirjailijat/koskenniemi/antiikki.htm
Todella arvostettu kirjailija.- Pukeli
soutuista. Tiedätkö hänen viimeisistä vuosistaan? Runot pistää vähän epäilemään jotakin.
Pukeli kirjoitti:
soutuista. Tiedätkö hänen viimeisistä vuosistaan? Runot pistää vähän epäilemään jotakin.
Enkä harrasta runoutta. Hänestä puhutaan positiivisesti ja koulussa kävimme hänen teoksiaan läpi, ja nuoriin toi synkkyys vetoaa. Kuitenkin hänen teoksensa ovat arvostettuja. Muistaakseni tein hänestä aikoinaan esitelmän kouluun Suomen kielen tunnille.
Pukeli kirjoitti:
soutuista. Tiedätkö hänen viimeisistä vuosistaan? Runot pistää vähän epäilemään jotakin.
ja Turun vuosistaan.
http://www.ouka.fi/kirjasto/kirjailijat/koskenniemi/minerva.htm- Pukeli
umalehtinen kirjoitti:
ja Turun vuosistaan.
http://www.ouka.fi/kirjasto/kirjailijat/koskenniemi/minerva.htmsaanut käsiini niitä Kjell Dahlin dekkareita. Otin kuitenkin Arne Dahlin Eurooppa bluesin ja en oikein tahdo päästä siihen sisälle.
Alkaa niin monisäikeisesti heti alussa. Pukeli kirjoitti:
saanut käsiini niitä Kjell Dahlin dekkareita. Otin kuitenkin Arne Dahlin Eurooppa bluesin ja en oikein tahdo päästä siihen sisälle.
Alkaa niin monisäikeisesti heti alussa.Läckberg Camilla. On ilmestynyt yksi suomennos Jääprinsessa ja toinen tulossa.
Tursten Helen on myös tutustumisen arvoinen.- Pukeli
umalehtinen kirjoitti:
Läckberg Camilla. On ilmestynyt yksi suomennos Jääprinsessa ja toinen tulossa.
Tursten Helen on myös tutustumisen arvoinen.ylös. Nimistä päätellen pohjoismaisia dekkari kirjailijoita.
- runoinlukija
Miten tollanen synkkä runo sopii lastenkin lukemalle lemmikkipalstalle?
- ehkä..
mies jättänyt ja siksi synkkä mieli nyt.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455010Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121580Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481149- 131063
Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella10101981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57759Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713