Yamahadt50r noniin.

seppomattiteppo

moi pystyiskös 07 yamahaan rakentamaan kierrostenrajottimen ohittimen.. Että katkasimesta kääntäis joko rajotin on-off... kertokaa , kiittos.

15

4471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikkkkååå

      Joudut ensin poraamaan cdi boksin moric tekstin O-kirjaimen läpi 5mm terällä jolloin mopo alkaa kiertämään kunnolla. sitte vaa ostat kierrosten rajottimen vaikka moposportista ja kytket sen ohjeiden mukaan ;)

      • dfvgb

        Cdi-boksi on ihan eri juttu kuin Moric boksi.
        Moric aka. moottorinohjausyksikkö.


      • seppomattiteppo
        dfvgb kirjoitti:

        Cdi-boksi on ihan eri juttu kuin Moric boksi.
        Moric aka. moottorinohjausyksikkö.

        Niin siis tarkotin että pystyiskö esim. yhdistämällä johtoja tekemään tällasen.. En aio ostaa mitää valmiita vaan siis itse tekemään sellasen on-off katkasimen...... Jos ymmärsitte mitä tarkotin niin laittakaa vinkkiä kiitti.


      • Smirnovi

        Niin minkä värinen johto onkaan täst Yaamaha DT:stä impulssikäämin johto? tarttes tietää kun potti oottelee jo tos ?? siis se johto mihi tulee rajottimen punanen johot kii?


      • eli?

        voisko joku kertoa että missähän mahtaa lukea toi moric? tiedän missä on moric/cdi poksi on mutta en löydä textiä "moric" mistään.... voisko joku auttaa?


      • jammu 92
        eli? kirjoitti:

        voisko joku kertoa että missähän mahtaa lukea toi moric? tiedän missä on moric/cdi poksi on mutta en löydä textiä "moric" mistään.... voisko joku auttaa?

        boksi on penkin alla... boksi on vaa 07 ja sitä uudemmissa malleissa... jo set nää sitä tekstiä nii ostahan vahvemmat lasit. se moric lukee boksin alareunassa


      • yamaha rulez

        joo tota mä porasin moric boxin 5mm poran teräl läpi, mut silti rajottaa pahasti just niiku ennenki. kurin oon ottanu pois putken alkukäyrästä ja vaihtanu välejä, 12 etee ja taakke 52 mopo kulkee yli 70, kunnes rajotin nappaa kiinni.


      • Kumee337
        Smirnovi kirjoitti:

        Niin minkä värinen johto onkaan täst Yaamaha DT:stä impulssikäämin johto? tarttes tietää kun potti oottelee jo tos ?? siis se johto mihi tulee rajottimen punanen johot kii?

        Moricin punamusta piuha menee impulssikäämille


    • jammut rox

      Elikkäs siihen moric poksin jonkilaisen rajottimien tekemiseen tarvit.
      kolvin
      tinaa
      5mm poran terän
      ehjän moric poksin
      30cm normaalia virta johtoa
      on/off kytkimen
      silikoonia


      otat nyt sen moric poksin irti moposta ja pistät sen kiinni johonki paikkaan missä se pysyy. sitten poraat o kirjaimen kohalta 5mm terällä läpi. nyt pitäisi tulla näkyviin 2 johdon päätä. nyt otat johtojen päistä kiinni ja kuorit siitä alusta vähän sitä suojusta pois.
      tämän jälkeen otat kolvin kauniiseen käteen ja kolvat niihin 2 moric poksin johtoon jatkoa sen verran että riittää on/off kytkimeen liitettäväksi.sitten vain liität ne jatketut johdot kiinni siihen kytkimeen(kannattaa pistää kytkin samaan paikkaan missä on moric poksi niin ei setä siniset huomaa) nyt sinulla pitäis olla moric poksissa kiinni jonkulainen on/off kytkin joka toimii on-asennossa samoin kun ehjä moric ja off-asennossa kuin porattu moric poksi. sitten tukit sen reiän silikonilla niin ettei sinne pääse kosteutta tai mitään muutakaan mikä ei sinne kuuluis. sitten vain moric kiinni takasin mopoon ja testaamaan. toimi itellä ihan kohtalaisesti. ps:jos särette moponne tällä ohjeella niin se on oma vikanne. minulla tämä toimi mutten ole varma kaikista.

      • dt50x07

        Oletko kokeillut itse tuota? Ja eikö rajoita enää ollenkaan tuo boksi? Voitko todistaa että se toimii sillä en kyllä menis muuten tuota boksia poraamaan...


      • detsssi

        jammut roxin neuvo toimii kyllä ainaki kaverille ko laitteii, ei se nyt nii paljoa aikaakaan vieny:D


    • Detuska

      MITÄ maksaa iha uusi moric boksi ilman porausta? KIITOS

      • Neeäh

        Tmi Jani Kaasalaisella uusi Moric maksaa 249€.


    • Jdkdl

      Poraainmoric mut ei tullu piuhoja näkyviin ?

    • mfrimik

      jos on porattu moric reikä täytetty silikonilla ja haluis laittaa nappirajottime ni mihin niistä johdoista tuikkaan sen nappirajoittimen punasen johdon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5335
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      57
      1981
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1713
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      17
      1689
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1435
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      27
      1305
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1290
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1087
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1048
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      887
    Aihe