Nyt kun tuo sää asia tuli hitusen selvemmäksi, olisi kiva tietää yleisestä hintatasosta Malesiassa. Mitä esim. maksaa paikallisbussi KL:ssa, tai vaikka lounas perustasoisessa lounasravintolassa? T-paidat? Laukut?Kengät? jne...minkä verran kannattaa varata päiväbudjetiksi? Tai mikä on vähin millä tulee toimeen...aamiainen, lounas ja illallinen pari bussi matkaa ja vaikka jossakin maksullisessa museossa piipahtaminen? :)
Malesian hintatasosta
2
2503
Vastaukset
- tukem
Busseilla en ole täällä kulkenut, mutta monorail junalla ja tavallisella junalla matkustaminen maksaa 1,7 myr. lounas maksaa 6-20 myr riippuen paikasta. mcdonald`S bicmac ateria maksaa esim 8,5myr. t-paidat 10-30myr. laukut 20-50myr. kengät ovat todella edullisia 5-15 euroa. 20-50euroa päivässä riittää riippuen kuinka paljon shoppailee :)
tukem tuossa kertoilee ansiokkaasti yksityiskohtaisia hintatietoja, joten jos mää yritän kuvata asiaa vähän yleisemmällä tasolla. Ja se kyllä mulle paremmin sopiikin, kun en oikeen semmonen soppailija oo.
Jos aluksi sanos että esimerkiksi tarjoilijan tilipussi KLlässä vois olla suunnilleen samansuuruinen kuin kolleegansa täällä. Merkittävä ero on siinä että siellä se on MYRejä ja täällä EURoja. Kuvaiskos toi jotain?
Kuala Lumpur kaupunkina on jo varsin vilkas suurkaupunki lähemmä kolomella miljoonalla asukkaallaan ja kasvaa ja kehittyy valtavaa vauhtia. Hintataso siellä, kuten suurkaupungeissa ylheensäkkin vaihtelee todella laajasti. Esimerkiksi toi ruokapuoli on suunnilleen niin että nälkä pysyy loitolla parilla eurolla päivässä, jos syo katukeittiöissä ja pienissä paikallisissa kuppiloissa (Suosittelen lämpimästi omasta puolestani). Mutta satanenkin saattaa käydä kevyeksi viinipullon ja parin konjakin keralla nautitusta pihvistä. Ruokailupaikkana Jalan Alor on varsinainen aarre. Löytyy kaikkea heinäsirkkojen, sammakoiden ja Norjalaisen lohen väliltä. Safkaa on tarjolla ympäri vuorokauden. Kun Kuppiloiden pitäjät Jalan Alorilla kasailevat pöytiä pois neljänseutuun aamuyöstä, niin Hawkerit pukkailee aamupalakärryjä asemiin jo kuudensilmässä.
Määkään en bussilla oo pelkästään kaupunkialueella ajellut, pitempiä matkoja kylläkin. Mulla on sellanen käsitys että parempi ratkaisu on käyttää jotain niistä raideliikenteen vaihtoehdoista. Ovat nopeita, siistejä ja edullisia, kuten tukem tosa jo sanoikin. Ehkä kantsis vähän tutustua tähän reittikarttaan:
http://www.monorail.com.my/network2005.htm
Taksikin tieten pelaa, mutta siinä kantsii huomioida pari seikkaa:
Kaupungin keskusta on oikeestaan kokoajan meleko ruuhkainen, niinettä lyhyemmän matkan käveleekin nopeammin, kuin autolla. Matkan hinta kannattaa sopia kuskin kanssa etukäteen (mittari niillä enimmäkseen on rikki). Vielä parempi vaihtoehto on ostaa taksilippu TEXI COUNTERilta, joita on useimpien nähtävyyspaikkojen läheisyydessä. Myös monet hotellit myyvät samanlaisia lippuja.
Soppailun kans on paljolti sama juttu kuin ton syömisenkin kans. China Townin alue ja varsinkin Petalling Street myy kaikenlaista krääsää, pirattikamaa ja heikkolaatuista vaatetta. Hintapyynnöt ihanmitäsattuu ja huiske ihan hirmunen. Ydinkeskustassa taas on suuria ja vieläsuurempia ostoskeskuksia. Sieltä löytyy jo laadukaampaakin tavaraa ja varsin kohtuulliseen hintaan. Vähän etenpänä keskustasta olis sit sellanen paikallisten suosima iso ostoskeskus kuin Mid Valley Megamall:
http://www.midvalley.com.my/
Yks tuttava kertoili että hänen Eurooppalaiset asiakkaansa ostelevat monasti semmosta ihan huipputason merkkikamaa jotka, vaikka ovatkin Eurooppalaista alkuperää, ovat siellä varsin edullisesti hinnoiteltuja. Ite en asiaa sentarkemmin tiä. Viimetalvena ostin Mendozan matkalaukun ja sen hinta oli reilu kolmannes täkäläisestä.
Ja ihan yleisesti hinta ja laatu seurailee aika tarkoin toisiaan.
Toivottavasti tää antaa lisävalaistusta:
perapappa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609261IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3136463Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681488Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61351- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831112Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72963Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718