Malesian hintatasosta

aasiaan

Nyt kun tuo sää asia tuli hitusen selvemmäksi, olisi kiva tietää yleisestä hintatasosta Malesiassa. Mitä esim. maksaa paikallisbussi KL:ssa, tai vaikka lounas perustasoisessa lounasravintolassa? T-paidat? Laukut?Kengät? jne...minkä verran kannattaa varata päiväbudjetiksi? Tai mikä on vähin millä tulee toimeen...aamiainen, lounas ja illallinen pari bussi matkaa ja vaikka jossakin maksullisessa museossa piipahtaminen? :)

2

2605

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukem

      Busseilla en ole täällä kulkenut, mutta monorail junalla ja tavallisella junalla matkustaminen maksaa 1,7 myr. lounas maksaa 6-20 myr riippuen paikasta. mcdonald`S bicmac ateria maksaa esim 8,5myr. t-paidat 10-30myr. laukut 20-50myr. kengät ovat todella edullisia 5-15 euroa. 20-50euroa päivässä riittää riippuen kuinka paljon shoppailee :)

    • tukem tuossa kertoilee ansiokkaasti yksityiskohtaisia hintatietoja, joten jos mää yritän kuvata asiaa vähän yleisemmällä tasolla. Ja se kyllä mulle paremmin sopiikin, kun en oikeen semmonen soppailija oo.

      Jos aluksi sanos että esimerkiksi tarjoilijan tilipussi KLlässä vois olla suunnilleen samansuuruinen kuin kolleegansa täällä. Merkittävä ero on siinä että siellä se on MYRejä ja täällä EURoja. Kuvaiskos toi jotain?

      Kuala Lumpur kaupunkina on jo varsin vilkas suurkaupunki lähemmä kolomella miljoonalla asukkaallaan ja kasvaa ja kehittyy valtavaa vauhtia. Hintataso siellä, kuten suurkaupungeissa ylheensäkkin vaihtelee todella laajasti. Esimerkiksi toi ruokapuoli on suunnilleen niin että nälkä pysyy loitolla parilla eurolla päivässä, jos syo katukeittiöissä ja pienissä paikallisissa kuppiloissa (Suosittelen lämpimästi omasta puolestani). Mutta satanenkin saattaa käydä kevyeksi viinipullon ja parin konjakin keralla nautitusta pihvistä. Ruokailupaikkana Jalan Alor on varsinainen aarre. Löytyy kaikkea heinäsirkkojen, sammakoiden ja Norjalaisen lohen väliltä. Safkaa on tarjolla ympäri vuorokauden. Kun Kuppiloiden pitäjät Jalan Alorilla kasailevat pöytiä pois neljänseutuun aamuyöstä, niin Hawkerit pukkailee aamupalakärryjä asemiin jo kuudensilmässä.

      Määkään en bussilla oo pelkästään kaupunkialueella ajellut, pitempiä matkoja kylläkin. Mulla on sellanen käsitys että parempi ratkaisu on käyttää jotain niistä raideliikenteen vaihtoehdoista. Ovat nopeita, siistejä ja edullisia, kuten tukem tosa jo sanoikin. Ehkä kantsis vähän tutustua tähän reittikarttaan:

      http://www.monorail.com.my/network2005.htm

      Taksikin tieten pelaa, mutta siinä kantsii huomioida pari seikkaa:
      Kaupungin keskusta on oikeestaan kokoajan meleko ruuhkainen, niinettä lyhyemmän matkan käveleekin nopeammin, kuin autolla. Matkan hinta kannattaa sopia kuskin kanssa etukäteen (mittari niillä enimmäkseen on rikki). Vielä parempi vaihtoehto on ostaa taksilippu TEXI COUNTERilta, joita on useimpien nähtävyyspaikkojen läheisyydessä. Myös monet hotellit myyvät samanlaisia lippuja.

      Soppailun kans on paljolti sama juttu kuin ton syömisenkin kans. China Townin alue ja varsinkin Petalling Street myy kaikenlaista krääsää, pirattikamaa ja heikkolaatuista vaatetta. Hintapyynnöt ihanmitäsattuu ja huiske ihan hirmunen. Ydinkeskustassa taas on suuria ja vieläsuurempia ostoskeskuksia. Sieltä löytyy jo laadukaampaakin tavaraa ja varsin kohtuulliseen hintaan. Vähän etenpänä keskustasta olis sit sellanen paikallisten suosima iso ostoskeskus kuin Mid Valley Megamall:

      http://www.midvalley.com.my/

      Yks tuttava kertoili että hänen Eurooppalaiset asiakkaansa ostelevat monasti semmosta ihan huipputason merkkikamaa jotka, vaikka ovatkin Eurooppalaista alkuperää, ovat siellä varsin edullisesti hinnoiteltuja. Ite en asiaa sentarkemmin tiä. Viimetalvena ostin Mendozan matkalaukun ja sen hinta oli reilu kolmannes täkäläisestä.
      Ja ihan yleisesti hinta ja laatu seurailee aika tarkoin toisiaan.

      Toivottavasti tää antaa lisävalaistusta:
      perapappa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      858
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      635
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      487
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe