punamarja kannukka

cornus mas

ja seikkailu sen selvittämiseksi. Virossa azeriravintolassa ruokalistalla Kizir mehua. Koskaan ei ole, mutta listoilla pysyy. Lähetin kyselyn Venäjä-Seuralle ja vastaus oli otsake. http://alternative-arboretum.blogspot.com/2007/11/punamarjakanukka-cornelian-cherry.html
Punamarja kannukka = Körsbärskornell, 'Golden Glory' , Cornelian cherry dogwood = Die Kornelkirsche , Kornelkirschen (auch Kornellen ) http://www.gartendatenbank.de/artikel/cornus-mas. in Österreich auch Dirndl ( eli sehän on niiden kansallispuvun nimi ) . Deutschschweiz Tierlibaum
Virossa kirss-kontpuu http://www.plantex.ee/?mid=3&lang=et&t=item&sub=2&id=124 kõrge põõsas või kuni 8 m kõrgune puu (meil 2-3 m )
http://www.hort.uconn.edu/plants/c/cormas/cormas1.html
Onko kukaan "viljellyt" ja miltä marjat maistuvat ?

2

2592

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta ei ole myynnissä

      marjat tosiaan syötäviä.

    • puutarhassa,

      Kornellkirsikka (Cornus mas) kukkii pienin, kauniin keltaisin kukin heti keväällä ensimmäisten joukossa. Kukat ovat lähellä runkoa. Siemenet ovat suuria, joten hedelmämaltoa on vähän, mutta siitä saa mainiota marmeladia, mehua ja tuoreenakin voi syödä. Hiukan kirsikkaa pidemmät luumarjat ovat kypsinä punaisia ja linnuille mieluisia. Siemen on lähes puolet luumarjan sisuksesta. Maku ei ole häävi eikä niitä yleensä käytetä tai tunneta, kun makeampia ja mehukkaampia kirsikoita on saatavana. Kasvupaikan suhteen vaatimaton kuten muutkin kanukat, menestynee aivan eteläisimmässä Suomessa suojaisessa paikassa. Kokemukseni mukaan selviää hyvin talvesta. Pohjoisemmassa on hyvä suojata juuristo vaikka karikekerroksella talveksi. Kornellkirsikasta on helppo tehdä myös pieni muotoonleikattu puu, sillä sietää leikkausta jopa aitakasviksi asti ja nyt ilmaston lämpenemisen myötä sitä voisi kokeilla laajemminkin. Ammattimaisessa viljelyssä Euroopassa on vähemmän. Kasvi on kotoisin Pohjois-Amerikasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      161
      896
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      734
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      731
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      45
      628
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      613
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      546
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      525
    10. 26
      521
    Aihe