Bambulanka.
Ja soijalanka.
-Mitä ne on? -Onko ne ympäristöystävällisiä? -Onko ne kalliita? -Onko ne mukavia neuloa? -Onko ne pehmeitä iholla? -Muistuttaako ne enemmän villa- vai puuvillalankaa?
Kiinnostaisi kuulla myös muista kummallisista langoista. Erityisen kiinnostunut olisin YMPÄRISTÖYSTÄVÄLLISISTÄ langoista.
(boikotoin keinokuituja sekä langoissa että vaatteissa!)
Mitä merkillisiä lankoja?
4
1701
Vastaukset
- artikkeli
Kannattaa varmaan tutustua tähän Ullaneuleen artikkeliin, se vastaa moneen noista kysymyksistä *eikä* ole lankatehtaan tuote: http://www.ullaneule.net/0207/artikkelit_bambulangat.html
- Asiat asioina
Bambu, josta sukat, t-paidat yms mainostetaan tehdyiksi, ei ole luonnonkuitua, vaan selluloosamuuntokuitua, eli viskoosia, joka on tehty bambusta. Oikeaa bambukuituakin on, se on runkokuitu kuten esim. pellava, mutta nykyisessa vaatetustekstiilien bambubuumissa ei ole siitä kyse.
Viskoosia tehdään puuselluloosasta, koivun, kuusen, eukalyptuksen. Niitä ei kutsuta kuusikuiduksi, eukalyptuskuiduksi, koska ne on ensin keitetty selluksi, josta on tekokuitujen valmistusprosessilla kehrätty kuituja, joista on tehty lankoja.
Bambuviskoosin perusominaisuudet ovat samat kuin muidenkin viskoosien.
Asiat asioina, mainokset puhuvat omaa kieltään
- ympäristöystävällisiä
sekä bambu, että soija. Bambulangan ostajan vaan kannattaa varmistua siitä, onko kysymyksessä aito bambukuitu vaiko bambuviskoosi - joista jäkimmäinen ei siis ole enää ympäristöystävällinen tuote.
Langanvalmistukseen käytetty soija on sitä mitä jää jäljelle, kun soijasta käytetään ensin ihmis- ja eläinravinnoksi sopivat osat.
Mielestäni kummatkaan langat eivät ole kalliita, jos vertaa hintaa esim. puuvillalankaa. Ovat pehmeitä, silkkimäisiä suorastaan. Sitä paitsi molemmat tuntuvat ihanan viileiltä iholla. Helppoja pestä ja kuivuvat nopeasti. Esim. kun illalla pesen bambupuseroni, on se jo aamulla kuiva. Lisäksi etenkin bambulanka on tosi riittoisaa verrattuna saman vahvuiseen puuvillalankaan.- geenimuunneltua
Soija tosin on todennäköisesti geenimuunneltua, eli ei kovin ympäristöystävällistä sekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675540Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344234Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.871818- 631415
- 2611117
- 471112
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126959Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45792Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31733Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38682