Tervehdys,
Tuli hankittua jokin aika sitten HJ-61 vm.90. Nyt on havaittu
seuraavia ongelmia:
- Jarrulevyjen suojapeltiin tullut (joskus,ei näytä tuoreelta
läikältä) oljyä. -> Peräoljyä? Huomattavaa etuperän öljyn vajumista
ei ole havaittu. Aiheuttaa tämä vuoto ongelmia laakereihin,
ohjausniveleen tms.? Ainakin näin paikallinen piirimyyjä pelotteli,
että heti pitäisi purkaa osiksi...
- Neliveto päällä pyörien kääntäminen ääriasentoon, aiheuttaa
jäykkyyttä liikkumiseen -> Murrokset väljät? Jumittaako sen takia?
-Pyöränlaakereissa ei näyttäisi rengasta heiluttelemalla olevan
väljyyttä, mutta kun neliveto päällä löysää kaasun, vasemmalta
puolelta kuuluu vähän aikaa matalaa jurinaa -> pyöränlaakeri
sittenkin menossa? Kannattaako huolestua? Takavedolla (ja navat
lukittuna) etupää on äänetön.
- Onko normaalia,että etuperän öljyyn sekoittuu jonkin verran rasvaa?
Paikallinen piirikorjaamo sanoi ainakin näin?
Stefojen vaihto vetoakseliin ei Haynesin korjauskäsikirjan mukaan
näyttäisi kovin monimutkaiselta toiminpiteeltä. Onko teillä vinkkejä
ko. remppaan (Mitä muita tiivisteitä pitää/kannattaa samalla
vaihtaa)?
Osaako joku kokeneempi Cruisailija valaista paremmin näiden ongelmien
syitä? Onko mahdollisesti tulossa kalliskin remontti?
Kiitoksia etukäteen tiedoista.
T: Arto Niskanen (aloitteleva Land Cruisailija...)
HJ-61:n ongelmat
8
4135
Vastaukset
- LaaLaa
Etsippä Suomen Land Cruiser Klubin keskustelupalstalta tai kysele sieltä alan asiantuntijoilta... tuon tyylisistä ongelmista on muistaakseni ollut siellä paljonkin asiaa...
http://autos.groups.yahoo.com/group/slck/- LaaLaa
Olitkin näköjään jo tuolla vieraillut että ei ollu apuja meitsistä tällä kertaa ;)
- hj 61
on tullut jonkin verran näitä rapattua.jos vetoakselin stefat vuotaa niin öljy tulee ulos päin pyörän navasta.jos taas perä öljyn seasa on vaseliinia rasva stefa vuotaa.jos aikoo vaihtaa stefat niin kannattaa myös kokeilla onko vetoakselin päällä oleva pronssi holkki väljä.jos väljä niin vetoakseli pääsee heilumaan ja se syö stefoja.jos purat uusi kaikki tiivisteet.neliveto on niin sanottu jäykkä.elikka ei saisi käyttää pitävällä pinnalla.kuten asvaltti.
- 60, 61, 80
Stefojen vaihto ei ole vaikeaa. Täältä http://www.birfield.com/~morgan//tech/axle/part1.html löytyy hyvät ohjeet. Jos stefa vuotaa ja päästää peräöljyä vetoniveleen niin vetonivelen oman rasvan voitelukyky heikkenee ja lopulta on vetari sökö. Olkanivelestä ei saa tippua mitään. Onko eturenkaiden sisäpuolella öljyroiskeita? Jos on niin auki vaan. Kaikkia tiivisteitä en itse ole suinpäin vaihdellut. Huopa tiivisteet saa puhtaaksi jarrulaikan puhdistussprayllä ja tiivistesilikoni on loistava keksintö. Rikkoontuneet tietty vaihtoon. Stefat kannattaa vaihtaa jos vähänkin epäilyttää ja laakeritkin on siinä samalla houkettelevasti irti... eikä ne ole edes hirmu kalliita...! Niin ja lukkoprikat kanssa uusiksi.
- Arska
Kiitoksia vinkeistä...
Luin itsekkin ko. jutun, mutta ongelmana on vielä löytää sopiva hylsy/työkalu napamutterin avaamiseksi. Tavallisen 54 mm hylsyn pituus ei taida siihen riittää. Jenkeissä on myynnistä työkaluja, jolla saa mutterin suoraan oikean kiristysmomenttiin. Löytyykö vastaavia Suomesta? Miten olette itse kiristyksen suorittaneet?
T: Arto - 60, 61, 80
Arska kirjoitti:
Kiitoksia vinkeistä...
Luin itsekkin ko. jutun, mutta ongelmana on vielä löytää sopiva hylsy/työkalu napamutterin avaamiseksi. Tavallisen 54 mm hylsyn pituus ei taida siihen riittää. Jenkeissä on myynnistä työkaluja, jolla saa mutterin suoraan oikean kiristysmomenttiin. Löytyykö vastaavia Suomesta? Miten olette itse kiristyksen suorittaneet?
T: ArtoMotonetista ostin mutta se oli liian paksu joten ulkoreunoista otin rälläkällä pois millin pari. Pituus riitti kyllä.
- sla
Arska kirjoitti:
Kiitoksia vinkeistä...
Luin itsekkin ko. jutun, mutta ongelmana on vielä löytää sopiva hylsy/työkalu napamutterin avaamiseksi. Tavallisen 54 mm hylsyn pituus ei taida siihen riittää. Jenkeissä on myynnistä työkaluja, jolla saa mutterin suoraan oikean kiristysmomenttiin. Löytyykö vastaavia Suomesta? Miten olette itse kiristyksen suorittaneet?
T: ArtoLeveä lyöntituurna riittää niitten muttereiden avaamiseksi,(kiristämisen toivottavasti tiedätkin.)Vetariin on yleensä stefa kuluttanut spoorin, jos sieltä vuotaa peräöljyt napaan..
- 60, 61, 80
sla kirjoitti:
Leveä lyöntituurna riittää niitten muttereiden avaamiseksi,(kiristämisen toivottavasti tiedätkin.)Vetariin on yleensä stefa kuluttanut spoorin, jos sieltä vuotaa peräöljyt napaan..
Mulla oli kiva spoori vetarissa kun otin auki mutta uuden stefan lykkäsin ja kyllä öljyt on pysynyt 40tkm aloillaan. (KOPUTAN PUUTA). Vanha stefa oli riekaleina. Spooreja saa vissiin täytettyä jollain ruiskutettavalla metallilla?? Ajattelin ottaa toisenkin puolen auki ja viedä sitten molemmat mutten ole kerennyt. Ja mitäs sitä ronkkimaan kun ei kerran oireile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996