Syksyllähän astuu voimaan uudet sisäilman rakennusohjeet. Niissä on maininta että "likaisen ilman" (sisäilman) käyttö ilmastoinnissa on kielletty. Käsittääkdeni SunAir toimii pakkasella niin että otetaan lämmintä sisäilmaa ja sekoitetaan se puhtaaseen ilmaan jotta kone ei jäädy.
Täyttääkö SunAir uuden sisäilma standardit?
M.E
1
535
Vastaukset
- Anssi
Jos ei täytä, niin sitten konetta varmaan vähän muutetaan...
Onhan likaisen ilman käyttäminen nytkin kiellettyä, mutta silti saa tehdä niin että ilma tuodaan eri huoneeseen kuin mistä se poistettaan, eli toisen huoneen poistoilma on toisen tuloilma. Ja kiertoiman osuus tuloilmasta on saanut muistaakseni olla 30%.
SunAirin kiertoilma otetaan puhtaasta tilasta, eli se ei ole periaatteessa sen kummempi asia kuin ilman siirtyminen huoneesta toiseen. Ollaankohan tämä todellakin kieltämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462