Moi!
Sinä, joka olet käynyt Roomassa kirpputoreilla, kirjoitathan missä (kaupunkinosa/katu/paikan nimi) ja minkälaisia paikkoja ne ovat olleet? Miten kirppispaikat ovat avoinna siellä arkipäivinä? Kiitos etukäteen tietäville.
kirpputori Roomassa?
5
3715
Vastaukset
- kirpputori Trasteveressä
sijaitsee Trasteveressä. Sinne pääsee Piazza Venezialta bussilla 44 tai bussilla 75 Terminiltä. (Tai raitiovaunulla numero 8 Largo Argentinalta.)
http://maps.google.com/maps?client=opera&rls=sv&q=Porta Portese, Piazza di Porta Portese, 00153 Roma, Roma (Lazio), Italy&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=utf-8&um=1&sa=X&oi=geocode_result&resnum=1&ct=title
Jäät pois heti kun bussi ajaa Tiberin joen yli. Siinä sitten on noin kilomterin pitkälti sitä kirpputoria. Auki vain sunnuntaisin kello 6.30-14.00
Varo taskuvarkaita. Osta vain heiltä joilla on pöydät, ei keltään jotka juoksentelevat ympäriinsä ja myyvät kaikkea maan ja taivaan väliltä. Vaadi aina kuitti ostoksistasi ja säästä kuitit. Kirpputorilla ikävä kyllä myydään varstettua tavaaraakin. - Rooman kävijä
Porta Portese on hieno paikka käydä ja ihmetellä, mutta varoitan kaikkia sinne meneviä ottamasta kovin kummoisia rahasummia mukaan. Kukkaron aukomisesta ja levittelystä erityisesti varoitan. Pidä vain muutama kymppi tai euro jossakin helposti käsillä olevassa paikassa. Jos kukkaroasi tai käsilaukkuasi alat kaivella, on ympärillä heti jos minkälaista kysyjää ja neuvojaa ja siinä sitten syntyy hässäkkää, jonka tarkoituksen kaikki tietävät. Kokemusta on, vaikka mitään ei viety tiukkasanaisen paikallisen ansiosta. Siis tutustumisenarvoinen paikka, mutta todella suurta valppautta vaatii. Älä ainakaan mene yksin ja lompakko pullollaan!
- varmasti...
porta portese on toki suurin ja kuuluisin, mutta jos on kiinnostunut hiukan pienemmistä "putiikeista" (vrt. ruutu-rouva, play it again sam...) niin ainakin via del boschetto -nimisellä kadulla (via nazionalen poikkikatu) on yksi, muistaakseni parikin. vastaavia löytyy sieltä täältä ympäri kaupungin keskustaa, kunhan poikkeaa hiukan sivukaduillekin, mutta eivät varsinaisesti ole siis kirpputoreja, vaan vanhojen vaatteiden, kenkien yms. kauppoja.
- PirkkoHannele
Käydessäni Lateraanikirkossa eksyin myös Via Sannion markkinakadulle. Ihan onnetonta krääsää, vaatteiden laatu huonompi kuin esim Tallinnassa. Itse menin lankaan ja ostin "villaisen" hartiahuivin, joka oli ihan jotain keinokuitua pussista otettaessa. Ei kannata mennä.
Sitten Roomassa on aamupäivisin eräillä kaduilla avotoreja, joissa saa edeullisesti kenkiä, vaatteita jne. Terminin hotellialueella sellainen oli muistaakseni Via Montebellolla.
Tavaratalojen edessä ja muuallakin myytiin kojuista halpoja, muodista pois menneitä kenkiä (tolppakärkisiä) 5-10 €:n hintaan. - Uuu
Ciao.
Via del Governo Vecchiolla on muutama secondhand-putiikki. Katu on Piazza Navonan lähellä. Sillä kadulla on muutakin mielenkiintoista esim. kivoja viinibaareja. Ja katu on tunnelmaltaan kiva.
Uu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815