leponex

tietoa kaipaava

Hei! haluaisin kuulla onko kenelläkään menossa leponex lääkettä epilepsian hoitoon? Ja miten tämä vaikuttaa sinuun?

6

1605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Telle

      En ole Leponexin käyttäjä, mutta kylläkin kuullut, että sitä pääsääntöisesti käytetään skitsofrenian ja psykoottisten häiriöiden hoitoon. Samoin luin jostakin, että epileptikoiden tulisi olla erityisen varovaisen ao. lääkkeiden käytössä. Olen hieman ymmälläni, mutta kaipa lääkärisi tietää tilanteen. En luonnolisestikaan näin maallikkona tiedä juurikaan. Mutta, googlaamalla löytää paljon tietoa ;)

      Toivottavasti löytyy joku, joka epileptikkona on käyttänyt samaa lääkettä. Toisaalta monia epilääkkeitä käytetään mielialalääkeinä, esim. syömääni Topimaxia. Juu, myöntää täytyy: en tiedä mitään, ihan pöhkönä tässä lääkeviidakossa kuljen.

      Milkälaisia oireita sinulla on ollut?

    • aiheuttaa

      epilepsia herkille ihmisille epilepsia kohtauksia. leponexia EI pitäisi määrätä epileptikolle. se voi jopa aiheuttaa leponex epilepsian.

    • lääkäri tarjoaisi.

      Tätä sivua, kun lukee niin
      jäisi apteekkiin:

      http://www.laakeinfo.fi/\Medicine.aspx?m=1337&i=NOVARTIS_LEPONEX

      Tässä pieni lainaus seuraavasta linkistä:

      "Leponexia saavat määrätä psykiatrian erikoislääkärit, psykiatrian sairaaloissa, keskuslaitoksissa tai psykiatrian erikoissairaanhoidon avohoitoyksiköissä toimivat lääkärit sekä lääkärit, jotka ovat hyvin perehtyneitä psyykkisten sairauksien hoitoon Leponexilla ja haittavaikutusten seurantaan. Käyttöaiheella Parkinsonin tautiin liittyvä psykoosi valmistetta saavat määrätä myös neurologian erikoislääkärit. Leponexia saa määrätä enintään sen määrän mitä tarvitaan kahden verikontrollin välillä".

      Tässä linkki:

      http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/0/729880.shtml

      Aikamoista myrkkyä taitaapi olla.

      • entinen werty1

        Klotsapiini on ehkä tehokkain neurolepti (antipsykoottinen lääkeaine), mitä markkinoilta löytyy.

        On hyvä lääke esim. hoitoresistenttiin sktsofreniaan (voidaan määrätä muuhunkin vaivaan). On totta, että lääkkeellä on epämieluisia haittavaikutuksia ja käytössä on tarkka kontrolli.

        En itsekään tahtoisi koskaan syödä, mutta pakko sanoa että entisessä työssä tuli huomattua myös lääkkeen teho. Eli lääkkeellä on myös hyviäkin puolia. Enpä ota sen kummemmin kantaa, sillä se on lääkärin tehtävä, mutta kyllä kyseessä on lääke jonka käyttöön liittyy inhottavia sivuvaikutuksia.

        Nekin ovat yksilöllisiä ja paljon riippuu myös lääkityksen määrästä. Lääke on kuitenkin tehokas!


    • lääkkeetön

      Mitä palstalle kuuluu? ajattelin poiketa pitkästä aikaa katsomaan epi-maailmaa.

      Onko Hugo kuvioissa vielä? oletko päässyt julkiselle puolelle hoitoon? kysyin muuten että jos käy yksityisellä meneekö julkisenpuolen hoito - ei mene. eli jos käy yksityisellä niin oma asia silti pitää saada hoitoa julkisella puolella.

      olen vielä-kin lääkkeetön ja hyvinkin pitkälle hengissä.

    • etsikää

      Läheiselläni on iso leponex annostus.olen todella huolissani hänestä.sivuoireet ovat järkyttävät.onko kyseinen lääke esim.ruotsissa vielä käytössä.kertokaa eikö ole muuta hoitoa onneksi voin sentään rukoilla.nim ehkä vain jumala voi auttaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      103
      2868
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      211
      1772
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      129
      1742
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      47
      1584
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1292
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1088
    7. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      91
      1072
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      57
      1054
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      52
      1006
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      912
    Aihe