Hei,
Suunnitelmissa on meloa Oravareitti (www.oravareitti.net) kajakkiyksiköllä siten, että lähtö tapahtuu Toiviosta lauantaina n. klo 10.00, yksi yö vietetään reitin varrella ja ollaan perillä Sulkavassa sunnuntaina n. klo 18.00.
Päivämatkaksi tulee siis n. 25km. Matkalla on sekä joki- että järviosuuksia. Aikaisempaa kokemusta pitkästä retkimelonnasta ei ole. Onko 25km sopiva päivämatka normaalikuntoiselle nuorelle miehelle?
Sopiva päivämatka aloittelijalle?
5
12519
Vastaukset
- Rupukuntoinen
Itse aloitin keväällä ko. harrastuksen. Kyllä täytyy sanoa, että alkuun toukokuussa ekoja kertoja meloessa tuommoinen 5 km oli ihan jees lajiin tutustuessa. Seuraavana päivänä oltiin hapoilla. Pikkuhiljaa on tässä melontakestävyys kasvanut ja nyt lähtisin tuommoiselle 25 km päivämatkalle. Joka viikko olen nyt vapusta pari kolme kertaa viikossa melonut tunnin pari.
Missään huippukunnossa en ole ollut ja ylipainoakin on. Sisäruokinnassa ja sisätöissä tässä ollaan. Hauista ja hartiaa on silti nuoruuden harrastuksista sen verta jäljellä, että kadulla on aina saanut rauhassa kulkea.
Ihan nuori en enää kanssa ole (46 v.) joten ei enää muista miten sonni se nuori mies saattaa olla. Vähän varauksin lähtisin. Ekan päivän ehkä jaksaa mutta seuraava saattaa tehdä tiukkaa.- Anonyymi
"kadulla on aina saanut rauhassa kulkea"
Minä parka en omista millaistakaan kulkuvälinettä, joten kuljen rauhassa jalkakäytävällä.
- mahdollinen
Kyllä tuo varmaan onnistuu, vähän pitkiä päiviä voi tulla ja mennä "suorittamisen" puolelle. Paljon vaikuttavat tuulet jos järvimatkat ovat pidempiä. Ehkä kannattaa pitää joku varavaihtoehto jos ei liikaa tee mieli rehkiä. Riippuu tietty aiemmasta kokemuksesta ja melontatekniikasta, jos varhain lähtee liikkeelle eikä kiirettä pidä niin mikäs siinä.. toisaalta mulla on kokemusta ainoastaan merimelonnasta.
- normaalikuntoinen
Kyllä tuo onnistuu. Minun pikku vaimokin meloi 10 km tuosta vaan yhtä soittoo, yhdet teet ja eväät luodolla kyllä välillä nautittiin. Itse olen melonut 17 km yhdeltä istumalta.
Jos laskee vaikka 5 km tunnissa, tekis 5 tuntia tuo matka. - cb49
Itse olen sydänvikainen 58-vuotias ylipainoinen mies, eikä tuollainen matka tuota mitään ongelmia. Asiaan vaikuttaa tietysti myös se miten sujuvasti kulkeva kajakki sinulla on. Minulla on omatekoinen rimakajakki, jolla saa helpostikin matkanopeudeksi 8-9 km/h. Muistathan ottaa tarpeeksi juotavaa mukaan. On myös syytä muistaa ettei se nopeus ole tärkeää kun meloo, vaan luonnonläheisyydestä nauttiminen. HYVÄÄ MELONTAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462