Kävi kumma juttu tässä läppärin Lennyssä, mulla oli läppäri duunipaikalla noin kuukauden paikassa missä ei ollut nettiyhteyttä käytössä joten en pystynyt päivittämään Lennya ollenkaan. Eilen toin koneen himaan ja hain päivitykset niin alkoikin kumma kiukuttelu.
Siellä oli ensin muutama "lib.. " jotka liittyivät audioon ja ne kiukuttelivat, jostakin puuttui jokin riippuvuus eikä uudet versiot suostuneet asentumaan päälle eikä vanhat lähteneet suoraan poistamalla veke. No, aikani tuhtailin koneen kanssa ja tilanne paheni sillä nautiluskin rupesi valittamaan kaikenlaista (nautilus, nautilus-data ym.) joten pudotin itseni ajotasolle 1 ja asensin koko hemmetin gnomen uudestaan.
Muuten sain lopulta tilanteen korjattua mutta asensin mitä tahansa niin asennus valitti että /usr/share/gconf/schemas/nautilus-schemaa ei pystynyt lukemaan koska siinä oli jotakin vikaa joten nautiluksen asetuksia ei voinut tallentaakaan.
Rupesin jo miettimään että asennanko Lennyn uudestaan, mulla on juuriosio erillään /home-osiosta joten tietojen katoamisesta ei sinänsä olisi vaaraa ja tuo /usr.. tulisi korjattua. Keksin kuitenkin helpomman ratkaisun, kopioin tuon Nautiluksen scheman Ubuntusta ja KAS! taas pelittää loistavasti.
Tämä on juuri se ominaisuus josta pidän Linuxissa (tai debianissa, ettei M-kar innostu ;D ) korjattavuus on huippuluokkka, voin karsia paketteja kunnes jäljellä on luuranko ja asentaa kaiken takaisin verkon kautta koskettamatta yhtäkään asennuslevyä. Windowsilla vastaava vika olisi mennyt todennäköisesti uudelleen asennukseksi, sehän olisi vastannut about explorerin rekisterivirhettä joka kyllä tappaa windowsin jos ei heti niin lyhyen ajan sisällä.
Nyt taas pelittää hienosti ;D
Lenny meinasi hajota
6
474
Vastaukset
- zxcvbnm
Kehitysversiot saattavat joskus olla todella sekaisin. Yleensä asia korjaantuu muutamassa päivässä kunnes taas uusi takku tulee.
Minä aina meinaan unohtaa että Lenny on kehitysversio, hitsi, johtuu varmaan siitä että Lennyn aikana on tuo Ubuntu Hardy poksahtanut pihalle.
No, korjaamiseen meni pari tuntia, olen niin hiton hätäinen että mieluummin korjaan pari tuntia kuin odottelen pari päivää.- miksuh.
exergy kirjoitti:
Minä aina meinaan unohtaa että Lenny on kehitysversio, hitsi, johtuu varmaan siitä että Lennyn aikana on tuo Ubuntu Hardy poksahtanut pihalle.
No, korjaamiseen meni pari tuntia, olen niin hiton hätäinen että mieluummin korjaan pari tuntia kuin odottelen pari päivää.Joo Lenny julkastaan vasta syksyllä, syyskuullehan se alustava arvio on, mutta julkasu tulee taas vasta sitten kun siihen ollaan valmiita.
- sivusta mutta
Kun sanot tuossa jotain audio jutuista, niin tuli mielleni, kun minun lennyssä on tällainen vika.
Skype jonka voi hakea lennyyn ei suostu toimiaan, vaan antaa herjan "Problem with Audio Playback". Osaatko sanoa siitä mitään ?Ongelma on siinä ettei äänilaitteesi ole konfiguroitu oikein (toimiiko mikrofoni ja kaituin/headset muissa ohjelmissa?) tai jokin ohjelma varaa sen. Tässä jotain ohjeen tynkää alkuun
http://www.skype.com/help/guides/soundsetup_linux.html
Itse en käytä SKypeä ainakaan tällä hetkellä joten enpä osaa äkkiä nyppiä teräviä ohjeita ;D
- miksuh.
Lenny ei ole valmis vielä. reilut 400 RC-bukia on vielä korjaamatta. Eli tommosta tapahtuu välillä. Tosin omalla testikoneellani, jola on Lenny, en tuota bukia ole kyllä huomannut. Eikä ole tommosta korjausta tarvinnut tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin101217Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3051175Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721111Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.92766Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s113730Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte12711Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J371680Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6640- 30617
Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!113611