Kotimaiset adoptiot vähentyneet jälleen

vuonna 2007

Kotimaisten adoptioiden määrä on viimeisten 20 vuoden aikana vähentynyt rajusti. Vuonna 2007 adoptioita tehtiin edellisvuotta selvästi vähemmän.

VUOSI Kotimaisten adoptioiden lukumäärä*
1987 173
1988 165
1989 162
1990 132
1991 129
1992 110
1993 103
1994 72
1995 74
1996 67
1997 64
1998 61
1999 58
2000 61
2001 59
2002 64
2003 43
2004 52
2005 57**
2006 53
2007 44

* Lähteenä Tilastokeskuksen julkaisu http://pxweb2.stat.fi/database/StatFin/vrm/adopt/adopt_fi.asp
Tämän viestin lukuihin on valittu vain kahden vanhemman adoptiot, joissa adoptoitava lapsi on ollut 0-17 vuoden ikäinen. Näin luvuissa ei ole mukana perheen sisäisiä adoptioita (joissa adoptoijana on yksi aikuinen) eikä aikuisadoptioita.

** Vuodelta 2005 tiedetään vähintään 11 tapauksessa olleen kyseessä tapaus, jossa sijaisvanhemmat adoptoivat perheeseensä sijoitetun lapsen (Lähde: http://joypub.joensuu.fi/publications/masters_thesis/tollman_salainen/ ).
Joka vuosi osa kotimaisista adoptioista on sijaiskotiadoptioita. Tilastokeskuksen tilastoista ei voi erotella näiden adoptioiden määrää.

3

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja asenteiden

      kehittymisestä. Tukitoimet paranevat koko ajan, yksinhuoltajuutta ei enää pidetä häpeällisenä, jälkiehkäisypillerien myynti on vapautunut ja abortin saaminen on naurettavan helppoa. Yhä useammalla raskaaksi tulevalla naisella on mahdollisuus pitää lapsi itse yhteiskunnan tukitoimien avulla. Tai hankkiutua ei-toivotusta raskaudesta eroon. Huolestuttavaa kait olisi, jos kotimaisten adoptioiden määrä lisääntyisi. Sehän kertoisi taantumisesta.

    • että..

      ..abortti on koettu paremmaksi vaihtoehdoksi omalle lapselle kuin adoptioon antaminen?

      • alle12-viikkoista

        sikiötä ihmislapsena ja voivat sen tähden ilman omantunnon tuskia abortoida sen. Ne, jotka taas eivät hyväksy aborttia, pitävät nykyisin itse lapsensa. Terve yhteiskunta on sellainen, jossa äidit voivat aina pitää lapsensa, eikä siis synny adoptioon annettavia lapsia, ja jossa orvot saavat kodin sukulaistensa luota. On hyvä jos kotimaiset adoptiot vähenevät!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe