Itsellä on ollut noin 4 vuotta vanha Canon Ixus 430. Kamera on toiminut todella hyvin, mutta nyt näytön ylälaitaan tulee ajoittain tumma palkki ja näytössä vilistää poikittain esiintyviä raitoja. Kannattaako korjauttaa vai tuleeko halvemmaksi ostaa uusi pokkari?
Canon Ixus 430 näyttöongelma
toivoton_canoni
5947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kameraa kannattaa ostaa alla linkki
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/Digital_IXUS_970_IS/index.asp
Kannattaa soittaa jas-tekniikalle, canonin valtuuttamalle huollolle. Kysäse onko yleinen vika kyseisessä mallissä. Kustannusarvio maksaa n 60e mutta on ilmainen mikäli kamerassa on virhevastuun alainen vika. Muutaman kerran näitä yli kolme vuottan vanhoja kameroita hoitaneena ;)
http://www.imaging-resource.com/badccds.html
tuossahan tuo on ihan mustaa valkoisella.
Takuuvika jos kuluu noihin kennovikaisiin.
Itselläni oli vastaava vika - kenno rikki, joka JAS:ssin mukaan ei tyyppivika. Tällä hetkellä ui syvällä Vantaan joessa:)
Lue tuosta suomea: http://www.aijaa.com/viewer.php?id=155536
Miksi ei ihmisille tiedoiteta näistä? Äskettäin just yks tuttuni poisti kameransa käytöstä tuon powershotA70 ja ainoastaan kun luuli kameran vanhuuttaan oikkuilevan, vaan kun valistin ja nää linkit lähetin, kiros kun oli tuo kennovika joka korjataan ilmaiseksi. kamera ostettu vuonna 2003, sillä tiesin kun sain tuollaisen naapurilta ja luulin että rikoin vaan kun kuukletin löysin tietoa ja soitin jass huoltoon vein sinne korjattiin valmistevikna ilmaiseksi. ottakaa ihmiset hyvät oikeutenne selville paljonkohan noita on mennyt roskiin?
täältä luette:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000009&conference=4500000000000184&posting=22000000035888572