Golf IV ja ajovalojen polttimoiden vaihto

Sepe

Juu, eli kärvähti repsikan puoleinen pitkien polttimo, ja tuossa hetken rystyset verillä temuttuani ajattelin kysäistä että olisko jollain hyvä vinkki antaa mitä kannattaa purkaa tieltä pois, vai pitääkö koko hiton valaisin irroittaa polttimon vaihdon vuoksi. Ohjekirjahan... heh... kehoittaa viemään Auton merkkiliikkeeseen. :)

19

22150

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joppe-

      Mulla on sama auto, ja tosiaan joka paikassahan ne yrittää ohjekirjassa mainostaa merkkiliikkeen "halpoja" palveluja..

      En oo ite joutunu vaihtamaan kyseisiä pitkiä valoja, mutta ajovalot kyllä ainakin onnistuu vaihtamaan molemmilta puolilta ilman merkkiliikkeitä...repsikan puolella se on vielä vähän helpompaa, koska kuljettajan puolella joutuu ottamaan akun irti ennen valoihin käsiksi pääsyä! En nyt sen suurempia ohjeita pysty kertomaan, mutta jos sulta löytyy pieni peili ja taskulamppu ja sopivasti kärsivällisyyttä, niin kyllä se lampun vaihto onnistuu.

      • Jannu

        Hyvä valaistus, tarpeeksi aikaa ja sorminäppäryyttä, niin homma onnistuu. Akkua ei tarvitse irroittaa, mutta akun päällä oleva suoja kylläkin. Tienpäällä ja hämärässä huoltamon pihalla on aivan turha yrittääkään vaihtaa. Ja apukuskin puoli on helpompi vaihtaa.


      • osssss

        Asialinja.


    • örör

      Elikkäs jos ei vaihto onnistu normaalilla tavalla ja autoa ei viitsi lamppujen takia viedä pajalle niin ei muuta kuin puskuri ja umpiot irti.

      IV-koppasissa tila konehuoneessa ilmeisesti konetyypin mukaan vaihtelee, ainakin powerdieseleissä on perkeleen ahdasta. Lähivalopolttimot olen saanut yläkautta vaihdettua, mutta vittumaista se on.

      Työkaluiksi tarvitsee pari torx-avainta ja vaikkapa lattapäämeisselin. Suosittelen myös paria asennuskaljaa taikka siideriä asentajan oman maun mukaan.

      Elikkäs näin:
      1. Konepelti auki
      2. Vedä lampunpesimiä ulospäin, jolloin ne päälliset saa napsautettua irti.
      3. Irroita alhaalta reunimmaiset ilmanottoaukkojen suojat, niiden alta paljastuu 1 torx-ruuvi/puoli, ne auki.
      4. Molemmilla puolilla sisälokarissa 4 lähinnä keulaa olevaa torxia auki, ovat kiinni puskurissa, onnistuu ilman renkaan irroitusta.
      5. Maski lähtee irti kun painaa meisselillä vw-merkin yläpuolella olevasta kolosta ja sitten napsauttelee sen irti, maskin voi jättää roikkumaan konepellin avausvivun varaan. Maskin alta paljastuu 5 kpl torxeja ja ne sitten auki.
      6. Nyt puskuria vedetään molemmista päistä eteenpäin jolloin sen päät irtoavat "kiskoilta" ja puskuri on irti.

      7. Umpioissa on 4 torxia, 2 ylhäällä näkyvissä ja 2 puskurin alla piilossa, ne auki ja umpion voi vetää pois. Johdot irti ja nyt on polttimot helppo vaihtaa.

      Koko läjän voi sitten kasata mieleisessään järjestyksessä.

      Kuten näkyy, ko. operaatio ei ole aivan yksinkertainen, mutta pienellä pähkäilyllä helppoa. Eli jos ei muuta tekemistä ole niin näin se hoituu. Toisella kerralla hommassa ei enää montaa minuuttia mene.

      • Pera

        Tää oli hyvä! :-))
        Toimii, mutta...!


      • tdi

        kai tää nyt oli vitsi, täytyi olla. itselläni myös tdi ja ahdasta on mutta kyllä kaikki polttimot saa vaihdettua aivan helposti ja "normaalisti" kun on hieman kärsivällisyyttä. myös vasen puoli onnistuu ilman akun irroitusta, akun suojakotelo ja se etu reunan muovi vain irti.

        tämä on muuten ikuisuusaihe, jos selailette joitakin sivuja taakse päin niin aiheeseen törmää säännöllisesti.


      • örör
        tdi kirjoitti:

        kai tää nyt oli vitsi, täytyi olla. itselläni myös tdi ja ahdasta on mutta kyllä kaikki polttimot saa vaihdettua aivan helposti ja "normaalisti" kun on hieman kärsivällisyyttä. myös vasen puoli onnistuu ilman akun irroitusta, akun suojakotelo ja se etu reunan muovi vain irti.

        tämä on muuten ikuisuusaihe, jos selailette joitakin sivuja taakse päin niin aiheeseen törmää säännöllisesti.

        Mitäs tässä vitsejä kertomaan, ko. tapa on helppo ja nopea kun sen kerran on tehnyt. Ja myös merkkihuollot käyttävät tätä systeemiä. Itse en ole mikään nakkisormi, mutta esim. kaukovalon polttimoihin en ylety ilman purkuoperaatiota. Golffissa on muuten ainakin Hellan ja Valeon tekemiä umpioita, niissä saattaa olla jotain pikku eroja vaikka päällepäin ovat samanlaisia.

        Jos nyt muuta ei keksi ja tuon puskurin päättää tiputtaa autotallin lattialle naarmuuntumaan niin samalla voi tarkistaa puskurin takaa pari muutakin asiaa. Ainakin Tdi:ssä saattavat välijäähdyttimelle menevät putket joskus pompsahtaa irti kun ahtoa on "sopivasti", niiden kiinnitykset pystyy tarkistamaan samalla. Samoin itse välijäähyn voi napsaista irti ja kaataa sinne kertyneet öljyt kukkapenkkiin.


    • pekka

      Ei kannata purkaa kuin avata takana oleva kansi ja varsipeilillä ja taskulampulla katsella kaikessa rauhassa maisemaa.
      Lampun saa 15min miettimisen jälkeen sormenpäillä ujutettua paikoilleen ja varsipeili paljastaa kuinka suoritus onnistuu.
      Pitkien valojen polttimot onkin se hankalampi ole vain kärsivällinen-älä yritä ensimmäistä kertaa pakkasessa tai pimessä tien laidassa.

    • VW-03

      Kultaisin neuvo: katso tarkkaan miten irroitat mitäkin.
      Kaksi tuntia tuskallista takaisin turaamista ja ratkaisu olikin sitten helppo.

      • osssss

        Arvelisin että merkkiliike ottaa lamppujen vaihdosta ainakin satasen.Kysykää vaan ennen kuin sinne viette.


      • testattu
        osssss kirjoitti:

        Arvelisin että merkkiliike ottaa lamppujen vaihdosta ainakin satasen.Kysykää vaan ennen kuin sinne viette.

        Ottaa muuten 15,- eikä satasta


    • Scotty

      Puskurin ja lyhdyn irroittamiseen menee 10 minsaa..miks räplätä peilien ja pihtien avulla...

      "radalla" tulee paljon autoja vastaan missä on "ihan ite " vaihtanut polttimon
      'sen kyllä huomaa ..kaikki

    • golfGTI

      Kyllä tuo puskurin ja valojen irroitus on helpoin tapa. Eilen uhrasin 1h ja muuta ei saanu aikaseks ku lievän raivon. Äsken otin puskurin ja valot irti, 5min meni irrotukseen ja 5 kasaukseen.

    • tumpelo1

      Tietääkö joku mikä on vikana kun paloi VWPolo 1.4 TDI 2006 oikean puoleinen lähiajovalo, poltin vaihdettiin, sulakkeet tarkistettiin, kunnossa, valo ei syty. Polttimon kannassa olevaan johtoon ei tule jännite, mitattu yleismittarilla. Minne mahtaisi tuo vika jäädä?

    • Reippis

      Komppaan pekkaa... itse vaihdoin muutama kuukausi sitten Philipsin Xtreme Visionit pitkille valoille. Muuta en ottanut irti kuin muovikannen umpion takaosasta. Ensin peilin ja lampun kanssa katsoin kuinka polttimo on paikallaan ja sitten vain sormet sisään luukusta. vanha lähtee tosi helposti pois mutta uuden laittamiseen käytin fikaria ulkokautta osoittamaan umpion suuntaan valoa että näki mihin on polttimoa työntämässä. Aikaa meni kokonaisuudessaan ehkä 20-30min. Hommaa tietty hankaloittaa jos vaihtajalla on "metsurin kädet" :) Itselläni on melko pienet kädet joten homma hoitui ehkä senkin takia helposti.

    • Anonyymi

      On kyllä maailman vittumaisin auto mihin poltin vaihtaa puskurin joutuu ottamaan pois.5h yritin vaihtaa siitä ahtaasta välistä mutta se jousi ei mene millään omalle paikalleen.paska mikä paska ei tule kolffia tähän talouteen Ikinä enää.Insinöörit idiootteja eivät osaa suunnitella helpommaksi polttimon vaihtoa.kysees vas puoleinen poltin.

    • Anonyymi

      Samanaikuisessa Skoda Octavi MK1:ssä nykäistään vain lampunsuojat pois, irrotetaan lampunkiinnike umpiosta ja vaihdetaan lamppu....,,,,

      • Anonyymi

        Ja lampuiksi Philips RacingVision GT200 +200%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja lampuiksi Philips RacingVision GT200 200%

        Nyt Osram pistää taas paremmaksi Night breaker 220 %


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1203
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      80
      1084
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1055
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      930
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      888
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      59
      819
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      72
      701
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      520
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      460
    17. 43
      457
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      18
      403
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe