lonkerolle/siiderille allerginen?

aadi

olen tainnut altistua jollekin lonkeron ja siiderin sisältämälle ainesosalle.pari viikkoa sitten join tölkillisen olvin lonkeroa ja välittömästi alkoi kutina joka puolelta kehoa.myös paukamia tuli joka puolelle..lähti onneksi nopeasti päivystyksessä oireet antihistamiinilla. Nyt join pari päivää sitten siideriä pullollisen ja oireet olivat monin kerroin pahemmat.ajattelin ensin että oireet menevät tavallisella allergialääkkeellä ohi..mutta kun naama turposi muodottomaksi ja aloin pyörtyilemään ni oli pakko soittaa ambulanssi.Pistivät lähetteen tutkimuksiin.Mutta outoa on kyllä kun en ikinä ole millekään aineelle ollut allerginen ja yt näin kovat reaktiot...Onko jollain samanlaisia kokemuksia?

1

3579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä sinulle hieman tietoa :)

      On normaalia, että allergia reaktio on seuraavalla kerralla voimakkaampi kuin ensimmäisellä. Elimistössämme on kaikennäköisiä mukavia ja ei niin mukavia soluja. Kun nautit ensimmäisen kerran jotain mille olet allerginen alkavat elimistösi solut reakoida "väärällä tavalla" tuottaen histamiinia ja muita tulehdusvälittäjäaineita (esim. prostaglandiinia) joihin elimistö reagoi allergiaoireilla. Seuraavalla kerralla kun nautit samaa ainetta on elimistössäsi olevilla "muistisoluilla" muistissa allergeeni (allergiaa aiheuttava aine) johon solut pystyvät reagoimaan paljon nopeammin kuin ensimmäisellä kerralla (sekä paljon pienemmästä määrästä) tuottaen paljon histamiinia ja muita tulehdusvälittäjä aineita aiheuttaen näin voimakkaamman reaktion kuin ensimmäisellä kerralla.

      Joten neuvoisin, että älä juo enää ko. lonkeroa, koska seuraavalla kerralla reaktio on todennäköisesti vieläkin voimakkaampi..

      Toki allerginen ihminen on useasti monelle eri asialle allerginen, mutta ei suinkaan tarkoita sitä, että josset ole siitepölyille ja eläinpölyille allerginen ettet voisi olla allerginen lisäaineelle.

      Nyt vain odottelet rauhallisin mielin tutmiksiin pääsyä ja pidät korkin kiinni :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      261
      9328
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      314
      6504
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      69
      1513
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1361
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      88
      1157
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      983
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      828
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      726
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      718
    Aihe