Miten saan lääkäritodistuksen?

Uniongelma

Aloitin elokuun alussa kolmivuorotyössä ABC:llä ja minulla on aina ollut uniongelma.
Tässä pähkäilen missä vaiheessa koeajalla käyn lääkärissä ja koetan saada todistuksen uniongelmaan, ettei tarttis öitä valvoa.
Mitä mieltä olette?

10

6411

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reilua hakea

      kolmivuorotyötä, kun tiesit ko. ongelman.

    • suomalainen74

      Jos työpaikalla tehdään kolmivuorotyötä, ja itse et siihen kykene, niin kenkää tulee oli lääkärintodistus tai ei. Katsos lekurilla ei ole valtaa päättää työvuoroista.

    • jos et ole

      Tein puoli vuotta kolmivuoroa. Unirytmi meni täysin sekaisin. Kävin työterveyslääkärin juttusilla, koska aloin pimahdella univajeen aiheuttaman väsymyksen takia. Työterveyslääkäri ei voinut antaa minulle lääkärintodistusta, etten voi tehdä kolmivuoroa, koska en ollut fyysisesti sairas. Kolmivuoron aiheuttama univaje, jatkuva pääkipu sekä pahoinvointi ei ollut riittävä syy! Kokeilin myös nukahtamislääkkeitä, mutta ne veivät entisestään ojasta allikkoon.

      No, menin sitten pomon juttusille. Totesimme, että ei kenenkään ole pakko sairastua fyysisesti sopimattoman työvuorojärjestelyn takia. Siirryin takaisin kahteen vuoroon.

      Parhaiten mulle sopisi pelkkä aamuvuoro, mutta olosuhteiden pakosta on pakko tehdä kahta vuoroa...

    • maskeeraaja

      Pomon kanssa tuosta niin luulen että asia selviää, jos on ammattitaitoinen pomo, potkuja ei tule, vaan voit tehdä kahta vuoroa. Yleesä asiat selviää keskustelemalla ja kaikki sen ymmärtää että jos ei rytmiä saa sopimaan kolmeen vuoroon niin sit pitää sovitellaan muuten...eikä työnantaja voi sen takia sanoa irti.

      • koeajalla

        Periaatteessa irtisanominen on mahdollista, koska työntekijä ei ole ollut rehellinen työnhakutilanteessa, vaan on vastoin parempaa tietoaa antanut hakutilanteessa vääriä tietoja kyvyistän tehdä vuorotyötä, varsinkin öitä.


    • Hudo5

      sitä mieltä että he eivät voi sinua työllistää ja antavat loparin,

      on heilläkin lakinsa, kun työ vaatii aivan ehdottomasti vuorotyöskentelyä jne.
      toiseksi, jos saat muuttomaksi viikoksikin päivätyön, työkaverit savustavat sinut ulos ja seuraavaksi sinulla on mielenterveysongelmia,
      eivät nuo lopu vaikka menet uuteen työpakkaan.


      toiseksi,
      ongelmiin, noin yleensä, että kauan terveenä eläisit;;;

      malta nukkua ja olla sängyssä tarpeeksi, älä nouse kun heräät, käy wc ja heti nukkumaan, nukut vaikka siltä ei tuntuisikaan.

      ja kun olet illalla kotoina . älä valvo vaan mene heti nukkumaan kun väsyttää.

      toki taidat olla nuori,
      opiskele ja hae parempi paikka,

    • vaan osota

      odota kunne solet vakio työntekijä ja sitten hae tod siitä ettet kestä yötyötä.

    • worker

      Lue tes:stä kuinka kauan sinun tulee olla työssä ennen kuin saat palkallisen sairasloman. :)
      Yleensä se on 1kk, mutta poikkeuksiakin on.

    • Monoa tulee!

      Oma vikasi. Miksi tieten tahtoen valehtelit?

      • mie vaan..

        Kyllä meillä ainakin saa työterv.lääkäriltä todistuksen jos ei ole kykenevä tekemään yötyötä ja sitäpaitsi meillä kyl kuuntelee jo osastonhoitajakin et jos jollakin on ongelmia yövuoron kanssa ei häntä siihen pakolla laiteta! Ja tuskin tuo nyt on mikään potkujen aihe, hei älkää nyt viitsikö! Kyl noista asioista voi aina keskustella sulassa sovussa työnantajan kanssa ja niinku meilläkin ni meijän pomo on vaan tyytyväinen jos k´joku ei missään tapauksessa halua tehdä yövuoroa, silloin saa päivävuoroon lisää työntekijöitä.

        Ja eikös se niin ole et meille kaikille on joku vuoro se paras, mulle on ehdottomasti parhain vuoro mun rytmien kannalta yövuoro ja siks teenkin vaan pelkkää yövuoroa kun taas jollakin toisella työntekijällä parhaiten sopii omiin rytmeihin aamuvuoro pelkästään. Kyllä se ku vaan meet reilusti pomos puheille ni varmasti löydätte jonkin molempia osapuolia tyydyttävän ratkaisun. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      145
      4705
    2. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      106
      1688
    3. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      90
      1539
    4. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      106
      1035
    5. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      26
      983
    6. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      50
      947
    7. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      74
      864
    8. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      47
      773
    9. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      43
      759
    10. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      113
      753
    Aihe