Haiseeeko home vai vanha puu...
Ostin vanhan kaapin, 50-luvulta. Kaappi haisee, ei paljon, vähän jos lähietäisyydeltä haistelee.
Ei erityisen pistävä haju, sellainen "vanha"haju.
Nyt mietin voiko kyseessä olla homevaurio...? Jos on niin kuinka saan hajun (mahdollisen homeen) pois? Pinnassa ei näy kyllä mitään vaurioita, tosin kaappia on maalattu jo kertaalleen entisen omistajan toimesta. Ja voiko kyseessä olla vain harmiton haju...?
homeen haju?
5
11442
Vastaukset
- v-j 75
Hei!
En usko että kyseessä on "homevaurio", pelkkä haju ei riitä selitykseksi. Yleensä vanhat huonekalut haisevat, enempi tai vähempi. Voit pestä kaapin etikka vedellä, se vie osan hajusta pois.
Jos pinnoilla on mustia pilkkuja tai valkoista "härmää" (tai niitä ilmestyy) voi jo ottaa käyttöön järeämpiä keinoja. Jos kyseessä on home niin sitä voi yrittää pestää kloritella tai sitten jos home on maalinpinnan alla, niin maali pitää poistaa ja home pitää höylätä tai muuten poistaa puusta.
Mistä tietää että maalipinnan alla on hometta, jos maalipinnalle pesunkin jälkeen ilmestyy pilkkuja, ja puu alla on märkää.
Mutta en usko, että kyseessä on home. - itse kokeillut
Kauppaan ja mustehyllylle, etsi ruoka sooda, ripottele sitä kaappiin, anna olla muutama päivä, imuroi jos ei lähde niin tee uudestaan ja kostuta liina, ei lian märäksi ja pyyhi sillä kaappi, tai liota 2 rkl soodaa 1 litraan vettä ja pese kaappi, vanhoista kirjoista soodalla ainakin lähtee hajut pois hienosti samoin olen mökillä seisseestä mokkatakista saanut hajut pois.Kokeile ei ainakaan ole kallis kokeilu
- Haisuli 1950
No pakkoko sitä on niin läheltä haistella!
Pese se lipasto tolulla ja jos vielä haisee niin pistä pyykki poika nokkaan!
Ja jos se on homeessa niin sen kyllä näkee ilman hajujakin! - ...
Kaikki vanhat huonekalut jotka olen ostanut ovat jollekin haisseet, enemmän tai vähemmän, puhdistuksenkin jälkeen.
Pahimmistakin tapauksista haju on kyllä lopulta haihtunut pois. - mallipuuseppa
Pitkään jossain varastoissa olleet saavat hajua kauttaaltaan alueen hajuista.
Osta perinteistä pannukarkeaa kahvia paketti tai kaksi ja kaada ne tuotteen päälle jokapaikkaankin pyrkien hieman hieromaan sitä pintoihin.
anna olla paripäivää vähintäänkin ja imuroi kahvit pois ja awot kun tuoksut muuttuneet terveeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662248Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381863Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711490Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣221484Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.791186Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771144Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211096Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051074- 77929
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9922