Jamo Studio 180 basso

ei kuulu=(

Ostin kodinkoneliikkeestä ko. kajarit ja ongelma on bassojen ponnettomuus. Myyjä kehui kajareita juuri bassojen osalta (8 tuuman elementti) ja ettei pitäisi loppua teho kesken, kuitenkin basso on todella ohut vaikka volaa vääntäisikin eikä vahvistimessani ole basso tai diskanttisäädintä! Mikä auttaisi, ei ois varaa ostaa subbarii ainakaan ihan heti???

15

6365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riska_74

      huoneakustiikka ei varmaan toimi noilla kajareilla.

      en tosin tiedä kuuntelutilasi pintamateriaaleja enkä huoneen mittoja enkä kuunneltavaa materiaalia, mutta ylenen syy on kajareiden sopimattomuus kuuntelutilaan.

      ei ne jamot kyllä mitenkään ihmeelliset kajarit ole, mutta aloittelevan hifiharrastajan valinnaksi saattaa toimia.

      laita kuuntelutilastasi mittoja ja materiaalitietoja, niin mietitään lisää. kerro myös vahvarisi.

    • Virittelijä

      Kaiuttimet pitäisi aina koekuunnella ennen ostamista. Jokin hifin erikoisliike tarjoaa yleensä paremmat mahdollisuudet koekuunteluun kuin kodinkoneliike. Elementin halkaisija ei vielä kerro juuri muuta kuin elementin halkaisijan. Kaiuttimessa ei ole tehoa, vaan se tulee vahvistimesta. Jos myyjä alkaa horista, että "tässä kaiuttimessa on niin ja niin paljon tehoa", on syytä vaihtaa kauppaa.

      Jos asut puutalossa, menee bassot talon rakenteista helposti läpi ja bassot "katoavat" helpommin kuin vaikka kerrostalossa, jonka betonihuone korostaa bassoja. Basso- ja diskanttisäätöjä ei lähtökohtaisesti tarvita, jos kaiuttimet ovat laadukkaat ja käyttötarkoitukseensa sopivat. Reiluilla korostuksilla saa elementit kätevästi rikki jos kuuntelee reilummalla voimakkuudella. Lisäksi, ääntä ei kannata muutenkaan vääristää.

      Tarkista ehdottomasti, että kaiutinjohdot ovat kummassakin kaiuttimessa samoin päin, myös vahvistimen päässä! Jos toisen kaiuttimen johdot ovat eri päin kuin toisen, ei ole ihme jos bassot eivät kuulu. Jos et ole varma, voit kokeilla kääntää toisen kaiutinkaapelin napaisuuden toisin päin. Jos bassot nyt ilmestyvät kuuluville, oli johdotus toisessa kaiuttimessa väärin päin. Kokeilu ei voi rikkoa mitään, kunhan et oikosulje johtoja. Ennen kokeilua, sammuta vahvistin. Auttoiko tämä?

    • saanut hommattua??

      lankesit sitten myyjän markkinointipuheisiin ja menit ostamaan paskimmat kajarit mitä rahalla saa?

      • Die, vermine!

        Ainut joka täällä on paska oot SINÄ!!! Koko sukuasi myöten.


    • MJM

      myös vahvistimen merkistä, ku on noista kaiuttimista kyse. kaverilla soi noi erittäin hyvin technicsin vahvarissa. kokeilin niitä omaan NAD c315 niin sai vääntää bassot täysille, mut ei juuri kuulu.

      • ,,,

        Mittasin omien vanhojen Technicsien (SA-5150 SA-210) taajuusvasteet REW:llä ja
        kyllä on totta, että molemmissa nousee noin 1kHz:stä alaspäin vasteet. SA-5150:ssä jopa 50Hz 5dB verrattuna 1kHz.


    • kysynpähä vaa :D

      paljonko ne makso ja onko ne ne jamo studio 180?

    • Onnea!

      Ihan alkuun syvimmät onnittelut loistavien kaiuttimien johdosta. Sun pitää ajaa ne sisään eka! Sisäänajo vaiheen jälkeen elementtien ominaisuudet ovat tehdasarvoissaan ja ämyrit rokkaa niin maan perkeleenmoisella teholla ettei rajaa oo!

    • versio2

      Itse en tunne ns. halpis merkkejä, mutta kovin ihmeellistä niiltä ei kannata odottaa. Sisään ajo ei anna bassoa sen enempää. Kodinkone liikkeiden myyjiin kannattaa suhtautua hyvinkin kriittisesti. Kyllä noilla alkuun pääsee.

    • Johdoissa vika

      Jos sait subbarin mukana mustan tai punaisen ohuen subbarijohdon, käy ostamassa suosiolla kunnon johto. Jo alkaa toimia. Meinaan kokemusta on. Satsasin eristettyyn 30eur johtoon ja kyllä kannatti. Vakiojohdot ei toimi.... Vaadi myyjältä kokeiltavaksi joku laadukas johto. Tuskin vika on sisustuksissa ja akustoinissa. Ite saan nyt vaikka ikkunat helisemään.

    • Drive-In :o)

      Sisäänajoa juu! :)

      Vanha ketjuhan tämä jo on, kaveri on vaihtanut jo varmaan kaiuttimet ja vahvistimen parempiin. Ei se johtojen vaihto auta mitään, jos vahvistin on alitehoinen.

      Esim. Harman Kardon tai Onkyo vahvistimeksi, perusmallitkin ovat jo riittäviä paremmillekin kaiuttimille.

    • haute fidélité

      Aloittajalla ehkä kuuntelumieltymykset ja laitteet eivät käy yksiin. Laitteisto toistaa ehkä liian neutraalisti, kun kysyjä haluaisi amisbassoa.

      • haute fidélité

        Eipä nuo kaiuttimet kylläkään mitään hifilaatua ole.


    • Power On

      Halvoissa soittimissa on alimmat bassot leikattu pois eikä silloin potkimista tapahtu .

      • Olet vajakki

        Jos et olisi noin vajakki niin tietäisit että se "potku" tulee yläbassoista ja alimpien oktaavien poisleikkaaminen mahdollistaa enemmän yläbassoja eli enemmän potkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      94
      8981
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6807
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5970
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3251
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      68
      3205
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      172
      2311
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe