Vapaus, veljeys, avoin koodi

Tulevaisuudessa tulee internet-yhteys olemaan yksi demokraattisen valtion perusoikeuksista, kaikilla on oikeus kommunikoida ja valtio takaa siihen jopa vähimmäisnopeuden.

Avoimet standardit jotka toimivat samalla tavalla käyttöjärjestelmästä riippumatta pitäisi olla peruslähtökohtana tekniikalle jolla tätä näkemystä toteutetaan. Kaikilla pitää olla yhtäläiset mahdollisuudet kommunikoida ja kerätä informaatiota, käyttöjärjestelmä EI SAA olla esteenä tähän millään tavalla ja käyttöjärjestelmiksi voidaan nykyään kai lukea MS Windows, Linux sekä Mac Os -järjestelmät.

Suomen tasavallassa on perustuslaillinen oikeus kokoontumiseen. Siinäkään ei eritellä tullaanko kokoontumiseen jalan, polkypyörällä, mopedilla tai autolla. Tietotekniikassa valitettavasti tilanne näyttää olevan se että vain tietyllä välineellä pääsee perille eli käsiksi kaikkiin dokumentteihin. Jopa suomen valtiovalta näyttää tukevan tätä merkillisen yksipuolista suuntautumista.

Valtiovallan olisi syytä muistaa velvollisuudet joita valtion virka edellyttää. Valtion virkamies sitoutuu kaikissa toimissaan olemaan tasapuolinen ja toimimaan parhaansa mukaan kansalaisten etujen puolesta. Tämä sitoumus näyttää pahasti vinksahtaneen ja jopa korkeimmat valtiomme virkamiehet näyttävät toimivan ulkomaisen yrityksen sätkynukkeina joko tahtoen tai tahtomattaan. Kaikilta, edes virkamiehiltä, ei voida vaatia kaiken kattavaa tietämystä joten osa virheistä voidaan katsoa tietämättömyyden ja tahattomuuden syyksi mutta jäljelle jäävän osuuden perimmäiset syyt tulisi selvittää ja mahdollisesta tahallisuudesta rangaista.

Virkamiesten kuuluisi puolueettomasti kuunnella kansalaisten esityksiä ja arvioida niitä ja niiden vaikutuksia yhtä puolueettomasti nimenomaan kansan eduksi kuten virkakin edellyttää. Siksi ihmettelen suuresti miksi avoin yhteisö on jätetty ja edelleen jätetään ulkopuoliseksi sillä vain avoin koodi takaa tämän tasa-arvon jota tässä peräänkuulutan.

Vaikeaa ymmärtää miten yhden ulkomaisen yrityksen näkemys voidaan julistaa ainoaksi oikeaksi ja kaiken kattavaksi ikäänkuin standardiksi samalla sulkien osa kansalaisista pois järjestelmästä. Näitä ulkomaisia tahoja pyörittää pelkkä rahan- ja vallanhimo ja kaiken huipuksi ulkomainen tiedustelu pystyy käyttämään järjestelmää hyväkseen joten kyseessä on suomalaisten kannalta jopa valtiollinen uhka, vakoilu. Vakoilusta saa pitkiä tuomioita jos erehtyy lukemaan mappiin kätkettyjä papereita mutta se että käyttöjärjestelmän takaoven kautta pääsee lukemaan kaikki tietokoneella tuotetut dokumentit ei tunnu kiinostavan ketään.

Vain avoin koodi, avoimuus, rehellisyys takaa tasa-arvon eikä se että ulkomainen bisnesviritys vakuuttaa tuotteidensa olevan lapsiemme parhaaksi. Tähän todellisuuteen olisi nyt korkea aika kaikkien herätä ja alkaa vaatimaan avoimuutta ja vaihtoehtoja. Henkilökohtaisesti ajattelin ottaa yhteyttä joihinkin kansanedustajiin ja esittää näitä kysymyksiä, missä ovat tasa-arvo ja kansallinen turvallisuus. Miten on mahdollista että ulkomainen yritys pystyy pitämään ohjemistojansa valtionhallinnossa kun kuitenkin tiedetään että kyseisen valtion tiedustelulla on pääsy järjestelmiin. Sitä ei kutsuta haittaohjelmaksi tai virukseksi mutta mikä tahansa muu ohjelma joka kerää käyttäjästä tietoa on "haittaohjelma" ja "virus" ja "troijalainen" joka täytyy tuhota nopeasti.

Teini-ikäisenä olin ns. punkkari, järjestelmästä eri tavalla ajatteleva nuori. Kuvittelin aivan että keski-iän kynnyksellä tuo kaikki uho ja kapina olisi takanapäin mutta unohdin sen totuuden että historia toistaa itseään. Taas joudun kapinallisen asemaan hämmästellen ihmisten sokeutta nähdä puhdasta tyranniaa ympärillään, mun on pakko alkaa tekemään jotain ennenkuin asumme siellä Mordoriassa.

Uskokaa tai älkää, muutama vuosi sitten minäkin olin vain Penan kaltainen Microsoftin määkivä alamainen ennenkuin, uskomatonta kyllä tämän palstan kautta, pari fiksua linuxistia opettivat minua ajattelemaan. Huomasin eläväni keskellä Matrixia ja rimpuilin irti.

P.S. olen vähän dramatisoinut tekstiä mutta pääasissa ajattelen juurikin näin ;D
271133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kuluttajat eivät yksinkertaisesti halua linuxia, koska se on liian hankala ja ominaisuuksiltaan vajaavainen.

"Neljäsosa Linux-koneista tulee takaisin. Kuluttajat eivät osaa käyttää niitä, ja kokevat ominaisuuksia puuttuvan", toteaa Fujitsu-Siemensin kuluttajayksikön johtaja Björn Fehrm.

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=34690

Äänestä
  • "Kuluttajat eivät yksinkertaisesti halua linuxia, koska se on liian hankala ja ominaisuuksiltaan vajaavainen."

    Mitä väliä jostain junteista. Palvelimissa on Linux -pohjaiset järjestelmät ja on kovat paineet laittaa vastaavaa tekniikkaa myös työasemiin. Sulautetuissa Linux -pohjaiset on jo voittajia.

    Ja mikä hemmetin "Linux" ? Eihän sitä kukaan loppukäyttäjä käytä vaan sovellusohjelmoija. Ihmiset käyttää jotain niistä käyttöjärjestelmistä mitä sen päälle on tehty. Tänä päivänä ominaisuuksiltaan kattavimmat työasema käyttöjärjestelmät on Linux -pohjaisia.

    "Neljäsosa Linux-koneista tulee takaisin. Kuluttajat eivät osaa käyttää niitä, ja kokevat ominaisuuksia puuttuvan"

    Todistaa vaan sitä, että Windowseja käyttää tyhmät ihmiset.

    Äänestä

  • >Kuluttajat eivät yksinkertaisesti halua linuxia, koska se on liian hankala ja ominaisuuksiltaan vajaavainen. <

    Voi vittulan väki! vai ei halua? MITEN SÄ SELITÄT SEN ETTÄ SILTI NOITA LINUX-KONEITA MYYDÄÄN TÄYTTÄ HÄKÄÄ?? Kyllä ihmiset haluaa linuxia koska monet on kurkkua myöden täynnä Microsoftia, windowsia ja sunlaisia Microsoft-idiootteja!

    "Neljäsosa Linux-koneista tulee takaisin. Kuluttajat eivät osaa käyttää niitä, ja kokevat ominaisuuksia puuttuvan", toteaa Fujitsu-Siemensin kuluttajayksikön johtaja Björn Fehrm."

    Toi ei välttämättä pidä paikkansa. Nimittäin MITEN KUMMASSA HUONOLAATUISIA KONEITA VALMISTAVA FIRMA VOI TIETÄÄ MITEN PALJON NIITÄ TULEE JOS YLEENSÄ TULEEKAAN, TAKAISIN KUN SE ITSE EI OLE TEHNYT TÄHÄN MENNESSÄ AINUTTAKAAN LINUX-KONETTA???

    Vahvasti haisee tossakin M$-FUD.

    Äänestä

  • "Kuluttajat eivät yksinkertaisesti halua linuxia, koska se on liian hankala ja ominaisuuksiltaan vajaavainen."

    Tästä juuri on kysymys, Linuxista HALUTAAN tehdä tuollainen ja siitä luodaan tällainen mielikuva vaikka se ei ole sitä. Tämä skenaario sopii erityisen hyvin niille tahoille jotka haluavat pitää rahan ja vallan käsissään. Sinäkin olet niiden sätkynukke joten PENTTI sinun juttujasi ei kenenkään pitäisi noteerata.

    Asia on nyt niin että linuxistien on aika nousta barrikaadeille ja kaataa tuollaiset omaa etuaan ajavat persereiät, linuxin suosio nousee hitaasti mutta varmasti ja lopulta laitevalmistajatkin noteeravat linuxin yhtenä käytöjärjestelmistä. Ja kuten edellä on jo todettu Fujitsu ei ikipäivänä ole myynyt yhtään linuxkonetta joten heille ei myöskään ole palautettu mitään ja väite voikaan osoittaa paskapuheeksi, mitä se kertoo Fujitsusta?

    Suomeksi sanottuna tämä sakki on nippu valehtelevia KYRPIÄ joka on kuin ihmiskunnan syöpä, se pitää leikata irti, operoida, poistaa, ilma on puhdistettava. Huolestu Pentti sillä avoimen kooodin aika on alkanut, halusit tai et, yhä useampi herää todellisuuteen näkemään miten yritätte huijata ihmisiä ja nousee vastarintaan.

    Äänestä

  • "Neljäsosa Linux-koneista tulee takaisin. Kuluttajat eivät osaa käyttää niitä, ja kokevat ominaisuuksia puuttuvan", toteaa Fujitsu-Siemensin kuluttajayksikön johtaja Björn Fehrm. "

    Kuinka monessa FS:n kuluttaja koneessa on Linux? Pikainen katsaus näyttää nollaa. Tehdäänpä syväluotaus... Edelleen sama nolla. Miten firman edustaja, jonka yhdessäkään tuotteessa ei edes ole Linuxia voi kertoa, että neljännes Linux-koneista tulee takaisin? Ja sitten lukijakysymys: Kuinka monen tuotteen olette voineet palauttaa valmistajalle, jos ette ole osannut käyttää sitä? Vastaus on tismalleen sama nolla. Toinen lukijakysymys: Kuinka monen tuotteen olette voineet palauttaa valmistajalle, jos KOETTE tuotteen vajavaiseksi? Siis MUSTA TUNTUU, että tämä tuote vajavainen. Nolla.

    Koko juttu pelkkää M$ FUDia.

    Äänestä

Vaikka ikää on sinun sen verran et voisit ihan hyvin olla poikani.

Kyllä oli erittäin hyvä avaus..Ja jopa tuen täysi tuossa sinun pyrkimyksessä. MS-Windowsin monopolin särkemiseksi Suomesta..

HUOM! Sehän toisi myös työtä kotimaahan tietotekniikka alalle.

Jo 10 vuotta GNU/Linux - käyttöjärjestelmässä.

Ilmaa että päivääkään olen ollut kommari...kun hehän eivät tällaista sallisi, kuules Pena 4!

Äänestä

Jutun alku oli hyvä, mutta avoimen koodin julistaminen ainoaksi oikeaksi vei jutun toiseen äärimmäisyyteen. Antaa kaikkien kukkien kukkia, kunhan noudattavat pelisääntöjä eli dataformaatit ja yhteyskäytännöt(=protokollat) olkoot avoimia.
Se miten kukin näitä toteuttaa olkoon toimijan oma valinta, kunhan se ei muodostu esteeksi ohjelmiston käsittelemän datan täydelliselle siirrettävyydelle järjestelmien välillä. Ja kuluttajalle jää vapaus valita kummasta toteutuksesta pitää ja haluaa maksaa.
Erillinen asia on vielä joidenkin datan (musiikki, elokuva) tuottajien pyrkimys suojata oma tuotteensa salauksella laittoman kopioinnin estämiseksi, jossa on näkyvissä avautumista, koska sen aiheuttama haitta lailliselle kuluttajalle tuntuu ylittävän siitä koituvan hyödyn tuottajalle.

Vaikka M$ on pilannut kaupallisen tuotannon maineen, se ei merkitse avoin koodi olisi ainoa kelvollinen toimintamalli.

Tämä olisi muuten hyvä aihe valistuneille kansanedustajille eduskunnan kyselytunneilla. :-)

Äänestä
  • "Antaa kaikkien kukkien kukkia, kunhan noudattavat pelisääntöjä eli dataformaatit ja yhteyskäytännöt(=protokollat) olkoot avoimia."

    Juurikin näin.

    "Erillinen asia on vielä joidenkin datan (musiikki, elokuva) tuottajien pyrkimys suojata oma tuotteensa salauksella laittoman kopioinnin estämiseksi, jossa on näkyvissä avautumista, koska sen aiheuttama haitta lailliselle kuluttajalle tuntuu ylittävän siitä koituvan hyödyn tuottajalle."

    Ei niissä mitään estoja pidä olla. Johan siitä on ennakkotapausta kun on ostettu DRM musiikkia ja pulju meni kiinni niin ostetut musiikit lakkasi toimimasta kun ei päässyt serveriltä vahvistamaan käyttöoikeuksia musiikkiin JONKA ON ITSE OSTANUT. Ei noilla ole muuta ideaa kuin myydä rajallista kuunteluoikeutta sekä lukita ihmisiä johonkin tekniikkaan, että tekniikan kehittäjät voisi verottaa mielivaltaisesti tämän käytöstä. Tämä ei edistä kilpailua joten se on väärin. Vapaa kilpailu se on mikä vie asioita eteenpäin ja laskee hintoja.

    Äänestä

  • Enhän minä tässä Microsoftia tappamassa ole tai muitakaan kaupallisia yrityksiä, siitä ei ole kysymys vaan siitä että esim. kaikille julkisten nettipalvelujen tulee olla sellaisessa formaatissa että JOKAISELLA kansalaisella on mahdollisuus käsitellä näitä palveluja.

    Ajatellaanpa vaikka YLE:ä ja Elävää Arkistoa. Käsittääkseni sen pitäisi kuulua jokaiselle suomalaiselle, sinnehän on tallennettu tärkeitäkin vaiheita kansakuntamme historiasta. Vaikka YLEn rahoitusta ei otetakaan valtion budjetista vaan hoidetaan pääasiassa (mitähän tuo "pääasiassa" tarkoittaa?) lupamaksuilla on se eräänlainen pakkovero koska suomessa on hankalaa omistaa televisiovastaanotinta maksamatta TV-lupaa. Voidaan siis ajatella että YLEn median täytyy olla vähintäänkin TV-luvan maksaneiden saatavilla joihin itsekin kuulun. Silti minulla oli jossakin vaiheesa suuria vaikeuksia katsella tätä Elävää Arkistoa vaikka oman oikeustajuni mukaan olen siihen täysin oikeutettu. Ja kaikki kyllä tietävät miksi Linuxilla oli niin vaikea katsella Arkistoja, tilanne on kyllä tainnut ainakin osittain parantua?

    Vastaavia tapauksia löytyy varmasti paljon jos niitä alkaa penkomaan, jotkin sivut eivät näy kuin IE:llä ja asiakirjat, lomakkeet yms. on tallennettu suljetuilla formaateilla.

    Tästä nimenomaan on päästävä eroon, kansalaisille kuuluvat palvelut on tuotettava sellaisessa formaatissa että kaikilla on tasavertaiset mahdollisuudet käpistellä niitä myös verkkopalveluiden kautta. Ei niin että en voi täyttää ilmoitus- tai hakemuslomaketta koska sivu ei toimi oikein kuin IE:llä, esimerkiksi.

    Mulle on sitten aivan yhdentekevää jos FirmaX tekee softaa ja myy sitä hintaan x euroa, jos tarvitsen sellaista ja katson tuoteen rahanarvoiseksi niin voin aivan hyvin maksaa siitä, kysymys ei ole siitä että kuvittelisin että MINUN pitää saada kaikki ilmaiseksi, muut tehkööt ja minä korjaan hedelmät, ei ei ollenkaan. Olen sitä mieltä että jos joku näkee vaivaa ja käyttää aikaansa tehdäkseen jotakin jota minä tarvitsen ja joka hyödyttää minua maksan ilman muuta tuotteesta. Tämä ei ole mitään keppikerjäläisen rutinaa kaiken kalleudesta ;D

    Julkiset verkkopalvelut siis sellaiseen muotoon että kaikilla on realistinen mahdollisuus käyttää niitä, mielellään tietysti muutkin mutta tuo ensimmäinen kohta on vähimmäisvaatimus.

    Ongelman ydin piilee juuri siellä peruskouluissa johon armas pääministerimme tekee niitä mikkisotku-sopimuksia. Jos peruskouluissa ei opeteta muuta kuin MS Windowsin käsittelyä niin selväähän on mihin tämä johtaa. Tämä rajoittunut näkemys tietotekniikasta kulkeutuu tietenkin opinahjoista työpaikoille ja ympyrä on sulkeutunut ja nimenomaan SULKEUTUNUT ;D ;D

    Vähintäänkin peruskouluissa pitäisi olla tietotekniikan opetuksessa varattuna tietty tuntimäärä muihin käyttöjärjestelmiin kuin Windowsiin. "Ei ole päteviä opettajia..plaaplaa.." niinpä eikä tulekaan niin kauan kuin noidankehää ei särjetä.

    Toinen vaatimukseni koskee siis mahdollisuutta VALITA jota nyt ei ole, jos kaikilla olisi valinnanvapaus ei asiassa olisi juurikaan motkottamista.

    Enpä ole mikään turvallisuuspolitiikan tuntija mutta ihan maalaisjärjelläkin asiaa voi päätellä. Kun kerran "tiedetään" että Microsoft on joka tapauksessa järjestänyt NSA:lle jonkilaisen mahdollisuuden päästä Windowskoneisiin tai kerätä niistä informaatiota niin minua ainakin huolestuttaisi mikäli vastaisin minkä tahansa putiikin salaisuuksista. Ja valtioiden johtavien ihmisten pöydällä nökättää.. mikäs muu kuin "huipputurvallinen" Windows.

    Kun tiedetään kuinka innokkaasti Yhdysvallat haluavat toimia maailmanpoliisina ja sotkeutua kaikkin mahdollisiin kriiseihin maailmassa poliittisesti tai sotilaallisesti niin yhteenlaskun pitäisi olla helppo suorittaa, haluavatko he vakoilla vai eivät? Nythän niillä on jo oikeus tutkia tietokoneesi sisältö livenä heti lentokentällä.

    Jos pöydällä nököttävä kone olisikin varustettu sellaisella käyttöjärjestelmällä jonka sisältämän koodin pystyisi luotettava henkilö tarkastamaan totaalisesti olisi tilanne aivan eri planeetalta ja turvallisuus taattu.

    Aion muuten ihan oikeasti lähettää viestiä parille kansanedustajalle mutta joudun tietenkin muotoilemaan tekstin maltillisemmin kuin tänne ;D niin joo ja täytyy kerätä vähän lisää faktaa ja vankat perustelut aiheisiin. Veikkaan ettei asia kiinnosta jos vaan rääkäsen "Windows Sucks!" hehheh..

    Äänestä

  • Ei kai mitään ongelmaa olisi jos KAIKKI noudattais tuota sun neuvoa että antaa kaikkien kukkien kukkia. Mutta kun mm. M$ ei haluaisi antaa muidenkin kukkia vaan se haluaisi olla yksinään, lähes kommunismia lähentelevänä monopolina. Samoin M$:ää lähellä olevat tahot ja kaiken maailman pentti neloset haluaisi M$:än olevan yksin kukkona tunkiolla.

    Äänestä

  • kukkia vain yksinään. kirjoitti:

    Ei kai mitään ongelmaa olisi jos KAIKKI noudattais tuota sun neuvoa että antaa kaikkien kukkien kukkia. Mutta kun mm. M$ ei haluaisi antaa muidenkin kukkia vaan se haluaisi olla yksinään, lähes kommunismia lähentelevänä monopolina. Samoin M$:ää lähellä olevat tahot ja kaiken maailman pentti neloset haluaisi M$:än olevan yksin kukkona tunkiolla.

    Tämä on valitettavan totta, kyllä Microsoft tekee ihan kaikkensa että saisi tumpattua kaiken kilpailun, keinot ovat erittäin kyseenalaisiakin, siinä mielessä ottaa pattiin se paja.

    Olisin kyllä halunnut olla näkemässä kun Bill Gates synnytti Pentti Nelosen, ei tainnut olla synnytystuskia ollenkaan. Pentti varmaan vain popsahti Billin pakaroiden välistä Windowsin käynnistyssävelen saattelemana.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Tämä on valitettavan totta, kyllä Microsoft tekee ihan kaikkensa että saisi tumpattua kaiken kilpailun, keinot ovat erittäin kyseenalaisiakin, siinä mielessä ottaa pattiin se paja.

    Olisin kyllä halunnut olla näkemässä kun Bill Gates synnytti Pentti Nelosen, ei tainnut olla synnytystuskia ollenkaan. Pentti varmaan vain popsahti Billin pakaroiden välistä Windowsin käynnistyssävelen saattelemana.

    takinkääntäjä. Entiset kommunistitkin vihertävät kateudesta...

    Äänestä

  • aikamoinen ... kirjoitti:

    takinkääntäjä. Entiset kommunistitkin vihertävät kateudesta...

    M$-leiristä...siellä niitä on ja paljon!

    Äänestä

  • aikamoinen ... kirjoitti:

    takinkääntäjä. Entiset kommunistitkin vihertävät kateudesta...

    on jatkuvasti ummetusta, suoliston tapauksessa paska ei pääse ulos, Suomi24:n tapauksessa taas viestit ei pääse sisään, yhtäläistä kuitenkin tuo ummetus.

    Äänestä

  • aikamoinen ... kirjoitti:

    takinkääntäjä. Entiset kommunistitkin vihertävät kateudesta...

    M$-leiristä...siellä niitä on ja paljon!

    Perkele että ottaa pattiin että tää Suomi24 hukkaa viestejä, tahallistako? Palvelinmuutosten piti PARANTAA palvelua eikä huonontaa. Näköjään S24:llä on niin kädetöntä porukkaa töissä etteivät osaa moista hommaa tehdä kunnolla.

    Äänestä

  • aikamoinen ... kirjoitti:

    takinkääntäjä. Entiset kommunistitkin vihertävät kateudesta...

    Mitä meinaat takinkäännöllä?

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Mitä meinaat takinkäännöllä?

    Käytän opensusea,koska en halua samaistua ubuntu-kommunisteihin.

    Äänestä

  • notubuntu kirjoitti:

    Käytän opensusea,koska en halua samaistua ubuntu-kommunisteihin.

    Mä en ole lähelläkään kommunistia ;D

    Äänestä

  • notubuntu kirjoitti:

    Käytän opensusea,koska en halua samaistua ubuntu-kommunisteihin.

    sä tuet kiertoteitse M$-kommunismia kun käytät Novellin tuotetta, Novellhan on tehnyt "pirun sopimuksen" M$:n kanssa. Olkoonkin että käyttämäsi tuote ei ole se kaupallinen versio vaan open, mutta samaan tuotteeseen pohjautuu molemmat.

    Jos taas kommunismi on sitä että tehdään yhteisössä jotain niin eikös open suse ole siinä mielessä yhtälailla kommunismia.. Vai onko kommunismi vain sitä että Suse on periaatteesssa kaupallinen ja Ubuntu taas ei..? On kummalliset periaatteet ja teoriat sulla, ehkä sun kannattais mennä kallotohtorille..

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Tämä on valitettavan totta, kyllä Microsoft tekee ihan kaikkensa että saisi tumpattua kaiken kilpailun, keinot ovat erittäin kyseenalaisiakin, siinä mielessä ottaa pattiin se paja.

    Olisin kyllä halunnut olla näkemässä kun Bill Gates synnytti Pentti Nelosen, ei tainnut olla synnytystuskia ollenkaan. Pentti varmaan vain popsahti Billin pakaroiden välistä Windowsin käynnistyssävelen saattelemana.

    Voin vain kuvitella tuon synnytystapauksen!
    Minkähän Windowsin käynnistysääni kuului?
    98, ME, 2000, XP, Vista, vai näiden yhdistelmä?

    Äänestä

  • hehhehheh kirjoitti:

    Voin vain kuvitella tuon synnytystapauksen!
    Minkähän Windowsin käynnistysääni kuului?
    98, ME, 2000, XP, Vista, vai näiden yhdistelmä?

    Windows ME, Pentti Nelosen suosikki Windows.

    Äänestä

  • vaan enemmänkin kirjoitti:

    sä tuet kiertoteitse M$-kommunismia kun käytät Novellin tuotetta, Novellhan on tehnyt "pirun sopimuksen" M$:n kanssa. Olkoonkin että käyttämäsi tuote ei ole se kaupallinen versio vaan open, mutta samaan tuotteeseen pohjautuu molemmat.

    Jos taas kommunismi on sitä että tehdään yhteisössä jotain niin eikös open suse ole siinä mielessä yhtälailla kommunismia.. Vai onko kommunismi vain sitä että Suse on periaatteesssa kaupallinen ja Ubuntu taas ei..? On kummalliset periaatteet ja teoriat sulla, ehkä sun kannattais mennä kallotohtorille..

    Siis openSusehan on se kommunistiversio Susesta.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Tämä on valitettavan totta, kyllä Microsoft tekee ihan kaikkensa että saisi tumpattua kaiken kilpailun, keinot ovat erittäin kyseenalaisiakin, siinä mielessä ottaa pattiin se paja.

    Olisin kyllä halunnut olla näkemässä kun Bill Gates synnytti Pentti Nelosen, ei tainnut olla synnytystuskia ollenkaan. Pentti varmaan vain popsahti Billin pakaroiden välistä Windowsin käynnistyssävelen saattelemana.

    "Olisin kyllä halunnut olla näkemässä kun Bill Gates synnytti Pentti Nelosen, ei tainnut olla synnytystuskia ollenkaan. Pentti varmaan vain popsahti Billin pakaroiden välistä Windowsin käynnistyssävelen saattelemana."

    pentti syntynyt normaalilla täysistunnolla vessassa? Livahti vain pöntön ohi ja alkoi elää elämäänsä.

    Äänestä

  • vaan enemmänkin kirjoitti:

    sä tuet kiertoteitse M$-kommunismia kun käytät Novellin tuotetta, Novellhan on tehnyt "pirun sopimuksen" M$:n kanssa. Olkoonkin että käyttämäsi tuote ei ole se kaupallinen versio vaan open, mutta samaan tuotteeseen pohjautuu molemmat.

    Jos taas kommunismi on sitä että tehdään yhteisössä jotain niin eikös open suse ole siinä mielessä yhtälailla kommunismia.. Vai onko kommunismi vain sitä että Suse on periaatteesssa kaupallinen ja Ubuntu taas ei..? On kummalliset periaatteet ja teoriat sulla, ehkä sun kannattais mennä kallotohtorille..

    Kyllä Ubuntun hypetys vetää hyvin vertoja mikkiksen vastaavalle. Bugisuus lähelle samaa tasoa mutta ei ihan.

    Äänestä

  • kuitenkin. kirjoitti:

    Kyllä Ubuntun hypetys vetää hyvin vertoja mikkiksen vastaavalle. Bugisuus lähelle samaa tasoa mutta ei ihan.

    Ja mitä helkkarin tekemistä hypetyksellä on kommunismin kanssa??? Kommunismi on kommunismia ja sitä ei Ubuntu ole lähellekään. Eikä se hypetys ole lähellekään Mikkisotkun hypetystä, kun jo linux-palstoille ja muualle tulee idiootteja mainostamaan "vaihda windowsiin" tai että "linux on laiton" ym. paskaa!

    Bugisuuskaan ei ole lähellekään mikkisotkun softien bugisuutta!

    Suse tai Open suse ei ole oikea ratkaisu. Oikea ratkaisu on pysyä mahdollisimman kaukana moisista Mikkis-virityksistä!

    Äänestä

  • kukkia vain yksinään. kirjoitti:

    Ei kai mitään ongelmaa olisi jos KAIKKI noudattais tuota sun neuvoa että antaa kaikkien kukkien kukkia. Mutta kun mm. M$ ei haluaisi antaa muidenkin kukkia vaan se haluaisi olla yksinään, lähes kommunismia lähentelevänä monopolina. Samoin M$:ää lähellä olevat tahot ja kaiken maailman pentti neloset haluaisi M$:än olevan yksin kukkona tunkiolla.

    Olenko muka jossain jotain muuta esittänyt? Ks. profiilini.

    Ja pitääkö sitä kommunismia sotkea joka paikkaan? Kysehän on kapitalismin tai oikeastaan markkinatalouden väärinkäytöstä.

    Kommunismihan on hieno aate. Sen toteutusyritykset ovat vain menneet täysin harhaan ja sortuneet vallanpitäjien itsekkyyteen ja omahyväisyyteen. Mutta tämän selvittely ei todellakaan kuulu tänne! Sovitaanko että ohjelmistojen avoimuutta ei rinnasteta mihinkään poliittiseen suuntaukseen, jotta ei eksytä asiasta.

    Äänestä

  • Mäkkihöperö kirjoitti:

    Olenko muka jossain jotain muuta esittänyt? Ks. profiilini.

    Ja pitääkö sitä kommunismia sotkea joka paikkaan? Kysehän on kapitalismin tai oikeastaan markkinatalouden väärinkäytöstä.

    Kommunismihan on hieno aate. Sen toteutusyritykset ovat vain menneet täysin harhaan ja sortuneet vallanpitäjien itsekkyyteen ja omahyväisyyteen. Mutta tämän selvittely ei todellakaan kuulu tänne! Sovitaanko että ohjelmistojen avoimuutta ei rinnasteta mihinkään poliittiseen suuntaukseen, jotta ei eksytä asiasta.

    nykyään lähinnä sen takia kun kaikenlaiset pentit vaan aina jaksaa jauhaa peetä että linux on kommunismia. Kai varmaan penan mielestä taloyhtiön talkootyötkin on kommunismia? :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


exergy kirjoitti:

Tulevaisuudessa tulee internet-yhteys olemaan yksi demokraattisen valtion perusoikeuksista, kaikilla on oikeus kommunikoida ja valtio takaa siihen jopa vähimmäisnopeuden.

Avoimet standardit jotka toimivat samalla tavalla käyttöjärjestelmästä riippumatta pitäisi olla peruslähtökohtana tekniikalle jolla tätä näkemystä toteutetaan. Kaikilla pitää olla yhtäläiset mahdollisuudet kommunikoida ja kerätä informaatiota, käyttöjärjestelmä EI SAA olla esteenä tähän millään tavalla ja käyttöjärjestelmiksi voidaan nykyään kai lukea MS Windows, Linux sekä Mac Os -järjestelmät.

Suomen tasavallassa on perustuslaillinen oikeus kokoontumiseen. Siinäkään ei eritellä tullaanko kokoontumiseen jalan, polkypyörällä, mopedilla tai autolla. Tietotekniikassa valitettavasti tilanne näyttää olevan se että vain tietyllä välineellä pääsee perille eli käsiksi kaikkiin dokumentteihin. Jopa suomen valtiovalta näyttää tukevan tätä merkillisen yksipuolista suuntautumista.

Valtiovallan olisi syytä muistaa velvollisuudet joita valtion virka edellyttää. Valtion virkamies sitoutuu kaikissa toimissaan olemaan tasapuolinen ja toimimaan parhaansa mukaan kansalaisten etujen puolesta. Tämä sitoumus näyttää pahasti vinksahtaneen ja jopa korkeimmat valtiomme virkamiehet näyttävät toimivan ulkomaisen yrityksen sätkynukkeina joko tahtoen tai tahtomattaan. Kaikilta, edes virkamiehiltä, ei voida vaatia kaiken kattavaa tietämystä joten osa virheistä voidaan katsoa tietämättömyyden ja tahattomuuden syyksi mutta jäljelle jäävän osuuden perimmäiset syyt tulisi selvittää ja mahdollisesta tahallisuudesta rangaista.

Virkamiesten kuuluisi puolueettomasti kuunnella kansalaisten esityksiä ja arvioida niitä ja niiden vaikutuksia yhtä puolueettomasti nimenomaan kansan eduksi kuten virkakin edellyttää. Siksi ihmettelen suuresti miksi avoin yhteisö on jätetty ja edelleen jätetään ulkopuoliseksi sillä vain avoin koodi takaa tämän tasa-arvon jota tässä peräänkuulutan.

Vaikeaa ymmärtää miten yhden ulkomaisen yrityksen näkemys voidaan julistaa ainoaksi oikeaksi ja kaiken kattavaksi ikäänkuin standardiksi samalla sulkien osa kansalaisista pois järjestelmästä. Näitä ulkomaisia tahoja pyörittää pelkkä rahan- ja vallanhimo ja kaiken huipuksi ulkomainen tiedustelu pystyy käyttämään järjestelmää hyväkseen joten kyseessä on suomalaisten kannalta jopa valtiollinen uhka, vakoilu. Vakoilusta saa pitkiä tuomioita jos erehtyy lukemaan mappiin kätkettyjä papereita mutta se että käyttöjärjestelmän takaoven kautta pääsee lukemaan kaikki tietokoneella tuotetut dokumentit ei tunnu kiinostavan ketään.

Vain avoin koodi, avoimuus, rehellisyys takaa tasa-arvon eikä se että ulkomainen bisnesviritys vakuuttaa tuotteidensa olevan lapsiemme parhaaksi. Tähän todellisuuteen olisi nyt korkea aika kaikkien herätä ja alkaa vaatimaan avoimuutta ja vaihtoehtoja. Henkilökohtaisesti ajattelin ottaa yhteyttä joihinkin kansanedustajiin ja esittää näitä kysymyksiä, missä ovat tasa-arvo ja kansallinen turvallisuus. Miten on mahdollista että ulkomainen yritys pystyy pitämään ohjemistojansa valtionhallinnossa kun kuitenkin tiedetään että kyseisen valtion tiedustelulla on pääsy järjestelmiin. Sitä ei kutsuta haittaohjelmaksi tai virukseksi mutta mikä tahansa muu ohjelma joka kerää käyttäjästä tietoa on "haittaohjelma" ja "virus" ja "troijalainen" joka täytyy tuhota nopeasti.

Teini-ikäisenä olin ns. punkkari, järjestelmästä eri tavalla ajatteleva nuori. Kuvittelin aivan että keski-iän kynnyksellä tuo kaikki uho ja kapina olisi takanapäin mutta unohdin sen totuuden että historia toistaa itseään. Taas joudun kapinallisen asemaan hämmästellen ihmisten sokeutta nähdä puhdasta tyranniaa ympärillään, mun on pakko alkaa tekemään jotain ennenkuin asumme siellä Mordoriassa.

Uskokaa tai älkää, muutama vuosi sitten minäkin olin vain Penan kaltainen Microsoftin määkivä alamainen ennenkuin, uskomatonta kyllä tämän palstan kautta, pari fiksua linuxistia opettivat minua ajattelemaan. Huomasin eläväni keskellä Matrixia ja rimpuilin irti.

P.S. olen vähän dramatisoinut tekstiä mutta pääasissa ajattelen juurikin näin ;D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu