Kävin gynellä kun yhdyntä ei onnistu,menen aivan lukkoon kun jotain yrittää työntää sisälle ja gynen tutkimukset tuskaa, no kävin yksityisellä,luulin jotta apu tulee sieltä, no yritti papaa ottaa,ei onnistunut kun jännitin niin kovasti, no siitä gyne pillastu,sanoi jot minulla vika päässä eikä missään muualla,kysyi käykö mieheni vieraissa,kun kielsin ni sanoi olenko varma.Pyysin enkö pääse johonkin emättimen suurennus leikkaukseen, ni ei ole sellaista,määräsi reseptin jotain rauhottavia,käski niitä ottaa ennen yhdyntää ja puuduttavaa voidetta.
Kohtalotoverit,kuinka eroon vaginismista,kuinka uskallan gynelle tämän jälkeen,vauvakuume kova meillä, mistä apu jos ei gynet auta,onko kuka käyttänyt xylocainia yhdynnöissä,kuinka käytetään ja onko auttanut?
vaginismi ja gynen äksyily
4
858
Vastaukset
- syvään ja
kuvitella mielessäsi vaginasi oikein rennoksi. Eiköhän se siitä helpotu.
- kehoittaisin
Tämä ei ole kettuilua tai läppä. Vaan ihan oikeasti kannattaisi mennä juttelemaan jonkun ammattilaisen kanssa: mikä saa sinut niin jännittyneeksi? Kun syy löytyy, niin varmasti löytyy keinot auttaakin.
- älä mee tollaiselle
onpa käynyt kurja tuuri kun oot tollaisen gynekologin pakeille joutunut, aivan TÖRKEETÄ ruveta syyttämään maksavan asiakkaan korvien väliä, kyllä lääkärin tehtävä on pyrkiä auttamaan lääkäriä. Ja miten tuo miehen vieraissa käyminen edes liittyy asiaan?
Yritä etsiä itsellesi parempi lääkäri. Sellainen joka aidosti välittää ja on hellä. Kerro hänelle jo etukäteen ongelmastasi. Kysele tutuilta tai netistä suosituksia hyvistä gynekologeista, itse esimerkiksi olen löytänyt hyvän gynekologin tuttavan kautta, ja sen jälkeen monet muutkin kaverini ovat tulleet tämän gynekologin asiakkaiksi.
Käsittääkseni vaginismi liittyy jotenkin psykologiseen puoleen, eli taustalla voi olla trauma tai pelko esim. kivusta, raskaudesta, taudeista, tms...
Vaginismin hoito-ohjeet ovat yleensä seuraavat:
1) Seksuaalikasvatus
2) Emättimen lihasten hallinnan harjoittaminen
3) Anatomian tutkiskelu
4) Esimerkiksi hieromasauvan sisään asettaminen kontrolloidussa rentouden tilassa
5) Kontrollin jakaminen parin kanssa
6) Peniksen sisään laittaminen naisen kontrolloimana
7) Peniksen sisään laittaminen partnerin kontrolloimana
8) Fobian tutkiminen- ihminnen
Jos olet tosissasi tuon lääkärin suhteen niin ehdottomasti alueesi potilasasiamieheen yhteys ja häneltä neuvot miten teet muistutuksen! Aivan huipputörkeää käytöstä! Ole kiltti ja jaksa nähdä se vaiva, että valitat.
Ongelmaasi saat apua ihan oikealta ammattitaitoiselta lääkäriltä. Tuollaisessa kohtelussa nouset saman tien pöydältä ja häivyt. Kenenkään ei tarvitse kestää tuollaista hetkeäkään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1471111- 511102
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601065Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo73853Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu44817Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55798Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54745Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54740KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71701- 32672