Kävin gynellä kun yhdyntä ei onnistu,menen aivan lukkoon kun jotain yrittää työntää sisälle ja gynen tutkimukset tuskaa, no kävin yksityisellä,luulin jotta apu tulee sieltä, no yritti papaa ottaa,ei onnistunut kun jännitin niin kovasti, no siitä gyne pillastu,sanoi jot minulla vika päässä eikä missään muualla,kysyi käykö mieheni vieraissa,kun kielsin ni sanoi olenko varma.Pyysin enkö pääse johonkin emättimen suurennus leikkaukseen, ni ei ole sellaista,määräsi reseptin jotain rauhottavia,käski niitä ottaa ennen yhdyntää ja puuduttavaa voidetta.
Kohtalotoverit,kuinka eroon vaginismista,kuinka uskallan gynelle tämän jälkeen,vauvakuume kova meillä, mistä apu jos ei gynet auta,onko kuka käyttänyt xylocainia yhdynnöissä,kuinka käytetään ja onko auttanut?
vaginismi ja gynen äksyily
4
934
Vastaukset 4
- syvään ja
kuvitella mielessäsi vaginasi oikein rennoksi. Eiköhän se siitä helpotu.
- kehoittaisin
Tämä ei ole kettuilua tai läppä. Vaan ihan oikeasti kannattaisi mennä juttelemaan jonkun ammattilaisen kanssa: mikä saa sinut niin jännittyneeksi? Kun syy löytyy, niin varmasti löytyy keinot auttaakin.
- älä mee tollaiselle
onpa käynyt kurja tuuri kun oot tollaisen gynekologin pakeille joutunut, aivan TÖRKEETÄ ruveta syyttämään maksavan asiakkaan korvien väliä, kyllä lääkärin tehtävä on pyrkiä auttamaan lääkäriä. Ja miten tuo miehen vieraissa käyminen edes liittyy asiaan?
Yritä etsiä itsellesi parempi lääkäri. Sellainen joka aidosti välittää ja on hellä. Kerro hänelle jo etukäteen ongelmastasi. Kysele tutuilta tai netistä suosituksia hyvistä gynekologeista, itse esimerkiksi olen löytänyt hyvän gynekologin tuttavan kautta, ja sen jälkeen monet muutkin kaverini ovat tulleet tämän gynekologin asiakkaiksi.
Käsittääkseni vaginismi liittyy jotenkin psykologiseen puoleen, eli taustalla voi olla trauma tai pelko esim. kivusta, raskaudesta, taudeista, tms...
Vaginismin hoito-ohjeet ovat yleensä seuraavat:
1) Seksuaalikasvatus
2) Emättimen lihasten hallinnan harjoittaminen
3) Anatomian tutkiskelu
4) Esimerkiksi hieromasauvan sisään asettaminen kontrolloidussa rentouden tilassa
5) Kontrollin jakaminen parin kanssa
6) Peniksen sisään laittaminen naisen kontrolloimana
7) Peniksen sisään laittaminen partnerin kontrolloimana
8) Fobian tutkiminen- ihminnen
Jos olet tosissasi tuon lääkärin suhteen niin ehdottomasti alueesi potilasasiamieheen yhteys ja häneltä neuvot miten teet muistutuksen! Aivan huipputörkeää käytöstä! Ole kiltti ja jaksa nähdä se vaiva, että valitat.
Ongelmaasi saat apua ihan oikealta ammattitaitoiselta lääkäriltä. Tuollaisessa kohtelussa nouset saman tien pöydältä ja häivyt. Kenenkään ei tarvitse kestää tuollaista hetkeäkään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65948
- 69712
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37615- 69586
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33582- 43554
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k168471Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto61382- 52369
- 42368
- 17362
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29354Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338