vaginismi ja gynen äksyily

tupukka

Kävin gynellä kun yhdyntä ei onnistu,menen aivan lukkoon kun jotain yrittää työntää sisälle ja gynen tutkimukset tuskaa, no kävin yksityisellä,luulin jotta apu tulee sieltä, no yritti papaa ottaa,ei onnistunut kun jännitin niin kovasti, no siitä gyne pillastu,sanoi jot minulla vika päässä eikä missään muualla,kysyi käykö mieheni vieraissa,kun kielsin ni sanoi olenko varma.Pyysin enkö pääse johonkin emättimen suurennus leikkaukseen, ni ei ole sellaista,määräsi reseptin jotain rauhottavia,käski niitä ottaa ennen yhdyntää ja puuduttavaa voidetta.
Kohtalotoverit,kuinka eroon vaginismista,kuinka uskallan gynelle tämän jälkeen,vauvakuume kova meillä, mistä apu jos ei gynet auta,onko kuka käyttänyt xylocainia yhdynnöissä,kuinka käytetään ja onko auttanut?

4

927

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syvään ja

      kuvitella mielessäsi vaginasi oikein rennoksi. Eiköhän se siitä helpotu.

    • kehoittaisin

      Tämä ei ole kettuilua tai läppä. Vaan ihan oikeasti kannattaisi mennä juttelemaan jonkun ammattilaisen kanssa: mikä saa sinut niin jännittyneeksi? Kun syy löytyy, niin varmasti löytyy keinot auttaakin.

    • älä mee tollaiselle

      onpa käynyt kurja tuuri kun oot tollaisen gynekologin pakeille joutunut, aivan TÖRKEETÄ ruveta syyttämään maksavan asiakkaan korvien väliä, kyllä lääkärin tehtävä on pyrkiä auttamaan lääkäriä. Ja miten tuo miehen vieraissa käyminen edes liittyy asiaan?

      Yritä etsiä itsellesi parempi lääkäri. Sellainen joka aidosti välittää ja on hellä. Kerro hänelle jo etukäteen ongelmastasi. Kysele tutuilta tai netistä suosituksia hyvistä gynekologeista, itse esimerkiksi olen löytänyt hyvän gynekologin tuttavan kautta, ja sen jälkeen monet muutkin kaverini ovat tulleet tämän gynekologin asiakkaiksi.

      Käsittääkseni vaginismi liittyy jotenkin psykologiseen puoleen, eli taustalla voi olla trauma tai pelko esim. kivusta, raskaudesta, taudeista, tms...

      Vaginismin hoito-ohjeet ovat yleensä seuraavat:

      1) Seksuaalikasvatus

      2) Emättimen lihasten hallinnan harjoittaminen

      3) Anatomian tutkiskelu

      4) Esimerkiksi hieromasauvan sisään asettaminen kontrolloidussa rentouden tilassa

      5) Kontrollin jakaminen parin kanssa

      6) Peniksen sisään laittaminen naisen kontrolloimana

      7) Peniksen sisään laittaminen partnerin kontrolloimana

      8) Fobian tutkiminen

      • ihminnen

        Jos olet tosissasi tuon lääkärin suhteen niin ehdottomasti alueesi potilasasiamieheen yhteys ja häneltä neuvot miten teet muistutuksen! Aivan huipputörkeää käytöstä! Ole kiltti ja jaksa nähdä se vaiva, että valitat.
        Ongelmaasi saat apua ihan oikealta ammattitaitoiselta lääkäriltä. Tuollaisessa kohtelussa nouset saman tien pöydältä ja häivyt. Kenenkään ei tarvitse kestää tuollaista hetkeäkään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      105
      1699
    2. 72
      1284
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1252
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1043
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      47
      971
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      835
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      802
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    10. 48
      755
    Aihe