Kävin gynellä kun yhdyntä ei onnistu,menen aivan lukkoon kun jotain yrittää työntää sisälle ja gynen tutkimukset tuskaa, no kävin yksityisellä,luulin jotta apu tulee sieltä, no yritti papaa ottaa,ei onnistunut kun jännitin niin kovasti, no siitä gyne pillastu,sanoi jot minulla vika päässä eikä missään muualla,kysyi käykö mieheni vieraissa,kun kielsin ni sanoi olenko varma.Pyysin enkö pääse johonkin emättimen suurennus leikkaukseen, ni ei ole sellaista,määräsi reseptin jotain rauhottavia,käski niitä ottaa ennen yhdyntää ja puuduttavaa voidetta.
Kohtalotoverit,kuinka eroon vaginismista,kuinka uskallan gynelle tämän jälkeen,vauvakuume kova meillä, mistä apu jos ei gynet auta,onko kuka käyttänyt xylocainia yhdynnöissä,kuinka käytetään ja onko auttanut?
vaginismi ja gynen äksyily
4
899
Vastaukset
- syvään ja
kuvitella mielessäsi vaginasi oikein rennoksi. Eiköhän se siitä helpotu.
- kehoittaisin
Tämä ei ole kettuilua tai läppä. Vaan ihan oikeasti kannattaisi mennä juttelemaan jonkun ammattilaisen kanssa: mikä saa sinut niin jännittyneeksi? Kun syy löytyy, niin varmasti löytyy keinot auttaakin.
- älä mee tollaiselle
onpa käynyt kurja tuuri kun oot tollaisen gynekologin pakeille joutunut, aivan TÖRKEETÄ ruveta syyttämään maksavan asiakkaan korvien väliä, kyllä lääkärin tehtävä on pyrkiä auttamaan lääkäriä. Ja miten tuo miehen vieraissa käyminen edes liittyy asiaan?
Yritä etsiä itsellesi parempi lääkäri. Sellainen joka aidosti välittää ja on hellä. Kerro hänelle jo etukäteen ongelmastasi. Kysele tutuilta tai netistä suosituksia hyvistä gynekologeista, itse esimerkiksi olen löytänyt hyvän gynekologin tuttavan kautta, ja sen jälkeen monet muutkin kaverini ovat tulleet tämän gynekologin asiakkaiksi.
Käsittääkseni vaginismi liittyy jotenkin psykologiseen puoleen, eli taustalla voi olla trauma tai pelko esim. kivusta, raskaudesta, taudeista, tms...
Vaginismin hoito-ohjeet ovat yleensä seuraavat:
1) Seksuaalikasvatus
2) Emättimen lihasten hallinnan harjoittaminen
3) Anatomian tutkiskelu
4) Esimerkiksi hieromasauvan sisään asettaminen kontrolloidussa rentouden tilassa
5) Kontrollin jakaminen parin kanssa
6) Peniksen sisään laittaminen naisen kontrolloimana
7) Peniksen sisään laittaminen partnerin kontrolloimana
8) Fobian tutkiminen- ihminnen
Jos olet tosissasi tuon lääkärin suhteen niin ehdottomasti alueesi potilasasiamieheen yhteys ja häneltä neuvot miten teet muistutuksen! Aivan huipputörkeää käytöstä! Ole kiltti ja jaksa nähdä se vaiva, että valitat.
Ongelmaasi saat apua ihan oikealta ammattitaitoiselta lääkäriltä. Tuollaisessa kohtelussa nouset saman tien pöydältä ja häivyt. Kenenkään ei tarvitse kestää tuollaista hetkeäkään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o3444696Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4302868Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1302569Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1792474Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2232455"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –431553Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5741450Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4461278Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki131231Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v411023