Orava ruokana

Nimetön

kertokaa ihmiset että mitä ruokaa oravasta voi tehdä? on tullut kaikkee muuta syötyy mut nyt tekis mieli jotain orava paistii tai jotain. eli kaikki tieto tänne vain

4

3863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oravalle

      Sota-aikana syötiin myös runsaasti metsäriistaa, josta varsinkin ravintoloiden asiakkaat pitivät. Suosituimpia olivat teeri ja sorsa. Esimerkiksi rintamalta lomille tulevat sotilaat toivat mukanaan lintuja, jäniksiä ja kettuja, joita he kauppasivat ravintoloille.

      Ketun ja oravan liha eivät menestyneet ravintoloiden ruokalistoilla, vaikka niitä kaupattiin innolla asiakkaille. Ongelmia keittiömestareille tuotti myös, miten laittaa kettu ruokalistalle. Eräs keittäjä oli ehdottanut nimeä "Kettua viitakossa". Hevonen pääsi ruokalistoille nimillä pihvi Ascot ja kyljys Derby, joista nokkela asiakas kykeni päättelemään, mitä hänen eteensä tuotiin.
      Orava on kuitenkin aivan syötävä eläin lievästä pihkanmaustaan huolimatta. Sitäpaitsi se eroaa ketusta juuri siinä että orava on kasvissyöjä.

      Oravastrokanoff
      http://www.paakari.net/reseptit.php?id=886&cat=7

    • nam nam!

      Syötiin sotaaikana käristettyjä oravaa runko siinä mukana siellä sotarintamalla, oi mä kieltäydyin aluksi syömästä kun eräs sotakaverini pakotti syömään, no hämmästykseni oi kuinka maukasta lihaa se oli nam nam. Ihmettelen kovasti miksei sitä syödä nykyään?

      • Nälissään

        Syö mitä vaan .lajitovereitakin viime tingassa.Tämä on totuus,tahtoo vaan unohtua useimmalta näinä helpon ruuan aikoina.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      32
      1348
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1105
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      965
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      943
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      775
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      749
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      746
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      735
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      676
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      655
    Aihe