root beer

vanha nakki

Tulipa tuolla Suomen ensimmäisessä ns. "automarketissa" eli supermarketissa käydessä silmiin A&W Root beer -tölkki. Ostin pari kappaletta heti. Maku muistuttaa lähinnä jotain linimenttiä mitä hammaslääkäri joskus käytti hampaiden hiomiseen ja kiilloittamiseen. Kuohua siinä ei juurikaan voi havaita, joten melko ontuva on tuo nimitys.

16

11480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tätä:

      "Juurioluen" kehitti philadelphialainen apteekkari Charles Elmer Hires, joka häämatkallaan eräässä maalaistalossa vuonna 1875 keitteli sitä nuorikolleen. Mausteina hän käytti kuuttatoista erilaista luonnonkasvien juurta ja marjaa, muunmuassa sassafras-puun juuren kuorta, sarsaparillaa ja katajanmarjoja. Hän käytti juomasta nimeä "yrttitee".

      Kotiin palattuaan hän kehitteli reseptiä edelleen ja esitteli juomaansa paikallisilla messuilla. Hän ei aluksi myynyt juomaansa valmiina, vaan jauheena, josta juoma valmistettiin kotona. Erään ystävänsä neuvosta hän antoi juomalle nimen "root beer", joka ilmeisesti vetosi paremmin alueen hiilikaivostyöläisiin kuin "yrttitee". Vasta vuonna 1886 hän alkoi myydä juomaansa valmiiksi pullotettuna, mutta tiivistettä kotikäyttöä varten myytiin Amerikassa silti vielä vuoteen 1983 saakka. – Vuonna 1960 kiellettiin Yhdysvalloissa sassafras-juuren käyttö elintarvikkeissa, koska sen oli todettu aiheuttavan maksasyöpää.

      Alkuperäinen juuriolut oli erään tiedon mukaan oikean oluen tapaan vahvasti vaahtoavaa, kun taas muunnokset root ale ja root cider olivat vähemmän vaahtoavia tai täysin vaahdottomia.

      • Nuori Kokki22w

        Mistä olet tuon Sassafras-jutun kuullut/lukenut?
        Olin kurssimatkalla New Orleansissa (kuukausi ennen Katrinaa) ja ko maustetta käytettiin useissa Cajun-ravintoloissa ja kotikeittiöissä.
        Se oli olennainen mauste ja värjäävä aine alueen keittiöissä.


      • Tässä:
        Nuori Kokki22w kirjoitti:

        Mistä olet tuon Sassafras-jutun kuullut/lukenut?
        Olin kurssimatkalla New Orleansissa (kuukausi ennen Katrinaa) ja ko maustetta käytettiin useissa Cajun-ravintoloissa ja kotikeittiöissä.
        Se oli olennainen mauste ja värjäävä aine alueen keittiöissä.

        Wikipedia:

        "Culinary uses
        The dried and ground leaves are used to make filé powder, a spice used in the making of some types of gumbo.

        The roots of Sassafras can be steeped to make tea and were used in the flavoring of root beer until being banned by the U. S. Food and Drug Administration (FDA). Laboratory animals that were given oral doses of sassafras tea or sassafras oil that contained safrole developed permanent liver damage or various types of cancer. In humans, liver damage can take years to develop and it may not have obvious signs.

        In 1960, the FDA banned the use of sassafras oil and safrole in foods and drugs based on the animal studies and human case reports. Several years later, the sale of sassafras oil, roots, or tea for human consumption was prohibited by law[citation needed]. Subsequently, both Canada and the United States have passed laws against the sale of any consumable products (beverages, foods, cosmetics, health products such as toothpaste, and others) that contain more than specific small amounts of safrole."


    • zfdjdosn

      On tullut cittarista muutaman kerran ostettua. Kun maistelin sitä tuli deja vu ja muistoja kaukaa vuosien takaa. Parin tölkin verran tuli mietittyä mihin kaukaiseen asiaan tämä voimakas muisti/hajujälki kuului. Sitten muistin että jo 20 vuotta kuolleena ollut ukkini voiteli jalkojansa jollain voiteella/linimentillä joka joka haisi juuri samalta kuin root beer. Muistelin jo silloin miettineeni että onpas hyvän hajuinen lääke! Varmaan jotain jenkkilän lääkerasvoja. Juoma on yllättävän hyvää, sais vain olla halvempaa.

      • rutbir

        Mistähänpäin suomea tätä juomaa löytyy cittarista?


      • juhawasaap
        rutbir kirjoitti:

        Mistähänpäin suomea tätä juomaa löytyy cittarista?

        ainakin seinäjoelta


      • pp
        rutbir kirjoitti:

        Mistähänpäin suomea tätä juomaa löytyy cittarista?

        Pääkaupunkiseudun citymarketeista


      • salosta
        pp kirjoitti:

        Pääkaupunkiseudun citymarketeista

        Salon Cittarista löytyy. Samasta hyllystä löytyy muuten myös Dr.Pepper Cherry, Dr.Pepper Cherry Vanilla, CanadaDry (ginger ale), Hersey's (mm. Chocolate syrup) JellO ja Hidden Valley Ranch Dressing...jne.


    • Vantaancitymarketit

      Jumbon ja tammiston Citymarketeista ainankin

    • löytyy

      vaasan minimanista

      • tmg

        Joop eilen tuli ostettua yksi tölkki kokeeksi että minkälaista moinen on :)


    • YÖÖÖK!

      Tänään maistoin ja oli IHAN KAUHEEN MAKUSTA!
      Maistui ihan joltain hammastahnalta. YÖK!!!! 1,90€ meni lavuaarista alas.

    • mmmmh

      IHA VIT*N HYVÄÄ

    • rootbeer1

      Mitä? Hyväähän tuo on. Harmi, ettei saa Suomesta

    • rootbeerlover

      keräilen erilaisia american juoma tölkkejä/pulloja ja eniten on kertynyt root beeriä joku 40 tyhjää root beer pulloa ja tölkkiä yhteensä pakko sanoa että root beer maistuu ihanalt tosi hyvältä ainoa juttu mikä harmittaa että maksaa niin paljon ja sais olla enemmän eri merkkejä suomessa ja yleisempää mutta onneks lähen kesäkuussa jenkkeihin ni siellä saa halvalla vatsan täyteen laatu root beeriä ai että!!!

    • Jdkfkfjfj

      Aivan hirveetä paskaa. Hyi helevetti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10722
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      85
      10199
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5639
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4468
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      127
      2950
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2945
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1746
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1338
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1190
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1114
    Aihe