Ari näyttää itse mallia kuinka äänestyksissä pelataan. Swedenrock äänestys on käynnissä ja heti yrittivät Ari ja fanijoukot käyttää söäntöjen porsaanreikää hyväksi.
Ari kirjoittaa forumillaan: "IP-osoitteella ei tosiaan ole mitään merkitystä enää eli duunatkaa vaikka kymmenen myspace tiliä kaikki tänks ögen!"
Epärehellistä touhua tuo kymmenien myspacetilien luominen äänestystä varten olisi, vaikkei sitä erikseen kiellettäisi. Että onnea vaan taas ja Amoralkin vedetään lokaan tuossa samalla.
http://www.arikoivunen.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=1&t=1159&st=0&sk=t&sd=a&start=325
Ari kirjoittaa forumillaan: "IP-osoitteella ei tosiaan ole mitään merkitystä enää eli duunatkaa vaikka kymmenen myspace tiliä kaikki tänks ögen!"
Epärehellistä touhua tuo kymmenien myspacetilien luominen äänestystä varten olisi, vaikkei sitä erikseen kiellettäisi. Että onnea vaan taas ja Amoralkin vedetään lokaan tuossa samalla.
http://www.arikoivunen.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=1&t=1159&st=0&sk=t&sd=a&start=325
Vastaukset 169
Vanhimmat
kerran päivässä yhdestä IP-osoitteesta, vaikka olisi sata space-tiliä. Ihan turhaan olet tekemässä taas näitä provo-aloituksia tälle palstalle.
joten turha provoilusta syytellä ketään. Tunnettua touhuahan toi on ollut jo aikapäiviä toi spämmäily ja tosiaan kyllä Koivunen on spämmiäänien kunkku.
eikun taantuvat :)
siihen mitään hippiä tarvita. Toi sata oli vain läppä tuohon loppuun. Myspace-tiliin kirjaudutaan sähköpostiosoitteella. Pitää olla vielä virallisesti kirjautuneena, että voi äänestää. Äänestää pystyy vain 1 kerta/vrk. Kone ilmoittaa kyllä heti, että olet jo äänestänyt.
tollanen spämmikerho on aika surkea yritys päteä ilman aitoa kannatusta suuremmalta fanikunnalta. Noloa suorastaan.
nolo......
Olet kyllä vähän eksyksissä tuolla provollasi. Äänestyksen alettua oli ensin liikkeellä väärää tietoa äänestystavasta, johtuen järjestäjien epäselvästä äänestysinfosta. Alkukarsinnan aikaan oli ilnoitettu selvästi, että 1 ääni / päivä / MySpace-tili/ ip-osoite. Finaaliäänestyksen yhteydessä paikalla olikin teksti 1 ääni / päivä / MySpace-tili, mikä hämäsi muitakin kuin pelkästään Amoralin kannattajia, Ari-faneja tai itse kunkkua. Korjaus tehtiin välittömästi järjestäjien muutettua infoaan. Mutta epäselvä tilanne aiheutti hämmennystä myös muualla,esim. Ruotsissa.
Duunatkaa vaan spämmiä oikein esikuvanne kehotuksesta!
Vaikka ne sitten myöhemmin diskattaisiinkin.
Pakkohan se on yrittää, ettei "maine" mene.
ole keskustelua idols ihquttajille?
kun sunkin pitää roikkua täällä. :D
linkittämään tämä keskustelu sinnekin ;)
kyttäämään ja stalkkaamaan. tollaseen pakkomielteen aiheuttamiseen ei ole KUKAAN suomalainen aiemmin pystynyt;D
on vähän naurettavia, koska kysymyksessä on periaate. Jos vain jotenkin voisi huijata niin kannattaa ... sellainen ajatus välittyy forumilta. Epäselvissä tilanteissa pitäisi käyttää tervettä järkeä ja tehdä niin kuin oikein olisi ilman ohjeitakin: Ei mitään ylimääräisiä kikkailuja äänestysten takia, tai tulee ongelmia.
et tainnut ihan tajuta "periaatteinesi"? Kyse oli väärästä informaatiosta, joka AK-forkan innokkaat amatööritiedottajat tehokkaasti jakoivat eteenpäin ja kehottivat äänestysaktiiviisuuteen. Samalla kehottivat myös bändiä olemaan itse vähän aktiivisempi. No, seuraavalla kerralla ehkä Hippikin on vähän tarkempi ketä kuuntelee.
Tuollainen äänestysinnokkuus tarkoittaa suomeksi sanottuna, että monistat itsesi myspacessa tekaisemalla sinne "äänestäjiä" niin paljon kuin jaksat. Silloin voit äänestää niin paljon kuin haluat. Että sellaista moraalia!!!!
Ajattelin jo alussa että tuo nyt on törkeen epärehellistä, ruveta monistamaan myspace-tilejä ja äänestämään niistä 100 kertaa. Selkeästi väärä menettelytapa missä tahansa äänestyksessä, ja ilman sokaisevia fanilaseja muutkin tajuais sen. Surullista että Hippi itse kehotti siihen.
oikein kehottanut?
voi vain äänestää kerran päivässä.
selkeää yllyttämistä epärehelliseen peliin? Että kunhan vain lopputulos saadaan miellyttämään idolia ja sen faneja. Keinoista viis.
se sun persettä kutittaa?
Tässä ei ole kuitenkaan kyse mistään muusta kuin musiikista.
Jos ohje on huono tai vajaa niin voiko siitä syyttää äänestäjiä.
Järjestäjän moka joka hoituu tekniikalla pois päiväjärjestyksestä eikä ohjetta tarvitse korjata.
Kenties sinulle itsellesi on lähinnä mielessä identiteettien monistaminen myspacessa. Me muut saatamme myös miettiä sitä, miten esim. samassa taloudessa ja samassa ip-osoitteessa asustavat mutta kukin oman myscape-tilin omaavat voivat käyttää äänioikeuttaan. Tai esim. tilanne, jossa henkilöllä on omat henk.koht.sivut, hoitamansa yhteisön (esim. bändin) tai vaikka vielä jonkin harrastuksen sivut. Minkä sille voi, jos AK-faneilla on elämää laajemmissakin mitoissa...
Sitäpaitsi kannattaisi, taas kerran, harjaannuttaa tekstinymmärrystään ja miettiä, mikä Hipin viestin pääsisältö oli ja mikä sivulauseen läppää.
"läpäksi" fanien mielstä kun muut ovat huomanneet ettei oikein ole järki ollut kasassa lausuntoja annettaessa.
idols-palstalla tylsää :DD
joskus spämmäävät. Mutta en ole koskaan kyllä huomannut että idoli itse olisi tönimässä siihen suuntaan. Että "äänestäkää mua, keinolla millä hyvänsä."
Mielestäni korrektia on idolilta olla puuttumatta äänestämiseen tai velvoittaa tai painostaa fanejaan siihen millään lailla. Kannatuksesta voi toki aina kiittää jälkikäteen.
Eihän tuo nyt kauhean vakavaa ole, mutta ihmetyttää kyllä että Arille tuntuu olevan noin hirmuisen tärkeää tuo äänestyksissä pärjääminen... Varsinkin kun spämmiäänet eivät kerro todellisesta suosiosta oikein mitään.
Entäpä jos tuolla keinolla äänestystulos olisikin hyvä? Mitä hyötyä siitä olisi kenellekään?
jos olisit lukenut vähän eteen ja jälkeenpäin ko forkan kohtaa olisit ehkä (??) sinäkin huomannut, että keskustelu koski a) mahdollista äänestystavan muutosta - liittyen Swedenrockin järjestäjien muuttuneeseen äänestysohjeeseen, b)ja mikäli äänestys olisi sallittua pelkästään myscapetilien mukaan,pitääkö siihen reagoida oletuksella että muittenkin bändien kannattajat tekevät niin. Ettei tarvitse jälkeenpäin itkeä.
Hippi itse toimi tarkistamattoman tiedon varassa,viestin loppu oli jo tyylillisesti pelkkää asian kevennystä ( vaikka vivahteiden taju näyttää olevan eräiden käsityskyvyn ja tahdon ulottumattomissa). Ari Koivunen on persoona, jonka ilmestyminen saa kaikki hurjaan liikeeseen, sellaista dynamoa tarvitaan menestymiseen.
Ja tottakai - kun jotain asiaa diggaa täpöllä niin kuin me Aria, silloin toimitaan!!! Vai mitä!!!
Tuossa hän kehoittaa spämmäämään ja sillä siisti. Noloa tuollainen yllyttäminen itselleen.
asiasta on tullut sinulle näköjään täysin ylittämätön ongelma ...DDD Suosittelisin luomuAri-terapiaa, mutta et taida kestää. Kirvelee liikaa?
katsoa totuutta silmiin vaan yrität väännellä asioita niin, että ne sopii SINUN todellisuuteen.
..haukotus .....
vastaiseen Ari ei ole ketään kehottanut, joten turhaa urputat. Se mikä ei kilpalussa ole kiellettyä on sallittua ja sen mukaan kaikki menee. Säännöt muutettiin kesken kisan joten kaikki reagoivat niihin samalla lailla, tosin Amoralin kannattajat ei kerenny edes aloittaa ennenkuin säänöt taas palautettiin ennalleen.
saa kunnian ja maineen lisäksi myös jonkinlaisen palkkion ihan euroinakin?
Mahdollisesti jopa lisää keikkoja (=€.€€€). Eli kyse on musan lisäksi rahasta.
Ja eurojen tavoittelussahan kaikki keinot ovat luvallisia.
Eikä Ari ole käskenyt ketään äänestämään keinolla millä hyvänsä vaan kertoi mikä oli salittua tuolloin.
Tottakai se olis helkkarin hieno asia myös Arille ja Amoralille kuin muillekin kisassa oleville, että ne pääsi esiintyyn tuolla.
Ja fanithan (minä esim. Arin fanina) siihen aktiivisuudellaa vaikuttaa sallituissa puitteissa kuitenkin.
muualle nurkkin kuseskelemaan, täällä haisee jo.
on yritetty infota sen mukaan mitä ne ovat kulloinkin olleet. Onneksi tilanne on nyt pysynyt samana. Säännöthän ovat aina kaikille samat ja olisi idioottimaista äänestää huonommilla ehdoilla kuin muut.
doping testejä ei olisi, niin kaikki jotka haluavat menestyä, käyttäisivät. turha antaa tasoitusta.
nyt kuitenkin taitaa testit olla käytössä (=1 ääni/ip-osoite).
YOU MAY VOTE FOR ONE BAND FROM EACH REGION ONE TIME PER MYSPACE ACCOUNT PER DAY
eli jos äänestää KIRJAIMELLISESTI ton ohjeen mukaan niin koitappa päätellä miten silloin äänestetään?
Tosta ei käy ilmi se, ettei samasta ip:stä saa äänestää useampi vaan se on kysytty sieltä erikseen. Tämän tiedon bändi itte sai vasta myöhemmin eli siihen asti ne oli noudattamassa kirjaimellisesti kyseessäolevaa äänestysohjetta kuten kaikki muutkin.
tästäkin kehitetty, ihan vauhkona äänestyksistä nää fanit lol olafaölgö . en oo ennen tällästä nähny
liekö sä ite;))) aaamen ja hallelujaaa
pois perseestäs niin näkyy paremmin
ja huonommaks . liity mihinkään taas. ei voi olla huomaamatta huutomerkkejä ja ÄÄNESTYS vauhkotusta lol olgfaga
kuten tälläki kertaa. ottasit mallii ja lopettasit ton tyhjän lolleroinnin ;)))
piti muuttaa jo kauan sitten ulkomaille mut täällähän sä! lol
lol
näitä juttuja. Kun nyt äkkiä toi Amoral antas jotain videonpätkää näytiks tai AK ilmottas uuden rumpalinsa niin saatas jotain oikeeta juteltavaa..!!!;)))
polwi on paskana eikä oo kassaa yhyyy
seurata täysin tuntemattomien elämänwaiheit noin tarkkaan ;))) tilanteet muuttuu paitsi ei ehkä sulla joka on jämähtäny muiden asioiden tutkimiseen.
keskity waik wälil kaiwelee nenääs jos et muuta keksi ;))
joka on paljon pahempi "synti" ku trollaaminen ;)))
Mä ainakin ajattelen ton asian niin, että esimerkiksi perheessä on neljä jäsentä ja jokainen haluaisi äänestää Amoralia festareille, heillä jokaisella on oma MySpace-tilinsä, mutta kaikilla sama IP-osoite samasta laajakaistaliittymästä, joten vain yksi pääsee antamaan äänensä.
Jos tätä IP-osoite-sääntöä ei olisi, kaikilla olisi mahdollisuus äänestää.
Ei siellä pysty antamaan kuin yhden äänen per päivä, joten turhaan siellä vaahtoat. Systeemi ilmoittaa heti, että olet jo äänestänyt. Äänestysvuorokausi siellä vaihtuu klo 10.00 Suomen aikaan, joten toisena päivänä yritin äänestää liian aikaisin, siksi tämän tiedän, en sen takia että olisin yrittänyt spämmätä.
koska ei tiedetä ilmoittaako se stoppia myspacen kirjautumisen vai ip-osoitetietojen mukaan...
Kyllä ne koko ajan tekee tosissaan tarkastustyötä spämmäysten ehkäisemiseksi ja poistavat mahdolliset spämmiäänet, joten huijaamaan siellä ei missään tapauksessa pääse.
tietenkin =D
ei kyllä ollut Ari vaan joku muu, joka väitti kaikille olevansa varmasti oikeassa ja kokeilleensa asian. Forkaltahan sen voi kaikki lukea miten se meni.
mielestäsi spämmäämiseen kehottaminen onkin väärin? Ja halusit painottaa että Ari ei siihen syyllistynyt?
Kyllä se kuitenkin kiitti jo etukäteen...
tarkasti asia otetaan niin ei se syypää aina ole Ari vaikka siihen on totuttu, että se saa olla syypää aina muidenkin edestä.
Siis mihin se Ari ei tässä jutussa ole syypää?
sinne idolspalstalle höpöttämään. Kyllä teillä jotain keskusteltavaa on. Jos ei ole, niin kekesikää.
itsekkin spämmäämisestä kun alentuu oikein yllyttämään niitä harvoja fanejaan jotka propagoi ympäri nettiä näistä äänestyksistä.
Oletkos vähän hakoteillä fanimäärän suhteen? Äänestysluvuista näet että kyse ei suinkaan ole harvoista faneista. Katsos se spämmääminen ei onnistu, vaikka kuka kehottaisi.
Amoralilta ei ole lähtenyt yhtään ääntä pois, sen sijaan joltain muulta äänestykseen osallistuneelta bändiltä on, sorry vaan.
iltapäivälehtien otsikoksi?
Tuskin suomalaista iltapäivälehdistöä kiinnostaa ulkomaisten festariehdokkaiden saamat spämmiäänet. Ei aina pidä olettaa, että kyse on suomalaisista, koska se ei ole totta! Olet ehkä huomannut, että siellä on kaikki pohjoismaat ja inbternational-ehdokkaat vielä erikseen.
Ei suomalaisten bändien äänistä ole lähtenyt mitään pois!
että avauksessa lainattu kehotus ei ole Arin itsensä kirjoittama?
Eikö lähtökohta pitäisi olla rehellinen äänestäminen, eikä se
kuinka sääntöjä voitaisiin kiertää?
Festariäänestys on tosi rehellinen äänestys, koska spämmiääniä ei pysty antamaan. On sitten joku asiaan viitannut tai ei. Samasta IP-osoitteests saattaa olla perheessä useampi kone tai samassa koneessa useampi MySpace-tili, jolta ääniä voisi antaa tai koneeseen olisi voitu luoda MySpace-tili jokaiselle perheenjäsenelle. Näitä kaikkia olisi voitu käyttää äänestyksessä, jos rajoitteena ei olisi ollut tuota IP-osoitetta.
Miks ihmeessä ihmiset aina ajattelee kaikkein ilkeimmällä tavalla? Ei asiat ole aina niin kun teille tulee jostain lauseesta ensimmäiseksi mieleen.
Annetaan nyt vaan kaikki se yksi ääni/MySpace-tili/IP-osoite/päivä, kun ei me koko perheen voimallakaan muuta voida, vaikka kaikki haluttais kovasti äänestää.
on rehellistä. Toi kehoitus oli sääntöjen mukainen silloin.. ja kaikille sama.
Kilpailu on yhteistyössä MySpacen kanssa tehty ja MySpacen tavoite on saada mahdollisimman paljon uusia tilejä, mutta jos sitä ei rajoiteta niin niitähän voi tehtailla loputtomiin eikä kilpailu enää vastaa tarkoitustaan. IP-numero sääntö alkukarsinnoissa esti sen vaikka sekään ei ole reilu samassa liitymässä oleville, sillä silloin voi vain yksi isostakin poruskasta ja monesta MySpacesta äänestää/liittymä.
Sääntöjä kuitenkin täsmennettiin ylläolevan viestin jälkeen taas ip-numerosta riippuvaiseksi johtuen siitä että kaikkien bändien äänestäjät saivat saman infon minkä Arikin välitti forkalle.
Nyt, jos ääniä tulee liikaa yhdestä ip:stä/päivä, ne poistetaan. Lopputuloksen siis määrää se kuinka monta ääntä bändi on saanut / myspacetili/ ip-osoite. Yli yhtä enempää per päivä ei voi antaa, äänestysohjelma estää sen joten loppu hyvin kaikki hyvin.
..kunhan vaan äänestetään joka päivä ja muistutetaan myös muita äänestämään.;)
antaa ja tiedossa olevien sääntöjen mukaan mennään. Esim. meidän perheessä oli valmiiksi neljä MySpace-tiliä, joten alkuperäisten sääntöjen mukaan meiltä olisi voinut lähettää neljä ääntä per päivä. Tarkentuneiden sääntöjen takia (yksi ääni per ip-osoite) meiltä lähtee kuitenkin vain yksi ääni per päivä.
Mitä siis tarkoitat sääntöjen kiertämisellä?
mennään vain siksi, että muuta vaihtoehtoa ei ole!
Rehelliseen äänestykseen suostutaan vain pakon edessä?
Eiköhän joku keksi miten saa käyttööntä useampia IP-osoitteita.
Vihjeet ilmestyvät varmaan ensin "virallisille" ja sitten tänne?
olevien sääntöjen mukaan mennään. Äänestäminen on rehellistä, kun sääntöjä noudatetaan. Yksinkertaista.
Ei IP-osoitteita voi keksiä. Jospa yrittäisit ihan itse, siin oliskin sulle puuhaa provoilun sijaan.
Mene sinä tuonne Tapani Kansan sivuille neuvomaan niille, kuinka pitää käyttäytyä ja pitää säännöistä kiinni - ainakin forkan säännöistä. Voi luoja, mitä juttuja sielläkin on. Ihmettelin moisen palstan kävijämäärää, mutta saihan siellä tosiaan nauraa.
Ihan pöhköjä dissareita joka puolella.
koulussa, kirjastoissa, kavereilla, mummolassa......
Työpaikoilla kaikilla koneilla on sama IP-osoite, vain yksi voi äänestää, samoin kouluissa, kirjastoissa ja mummokin haluaa varmasti äänestää ihan itse omalta koneeltaan.
puhelin ja kännykkäliittymä sisältävät oman ip-osoitteen.
tietysti voi myöskin etsiä suojaamattomia wlan-verkkoja.....
haettu info. Harvalla on sellainen kännykkä, jolla pääsee nettiin. Niissäkin on vielä surkea se nettiversio. Kovan työn takana jos viitsii värkätä sillä. Itselläkin uusin N96 Nokialainen. En ole viitsinyt kerran kokeilla nettiin pääsyä. Ei se muisti riitä kunnolla aukaisemaan niitä sivuja.
pystyy vaihtamaan vaikka sataa kertaa omalla koneella jos niin haluaa. ihan yksinkertaista
Me ei haluta edes tietää tuollaisesta mahdollisuudesta, joten pidä vaan omana tietonasi. Me ei olla nörttejä !
mun teleoperaattori haluaisi varmaan tietää tuon!? :DDD
vähän on sinulla hommat hukassa. En suosittele ainakaan viestintäalaa sinulle isona ;DD
tulee semmonen piuha, jolla sen voi kytkeä tietokoneeseen.
kannattaisi tutkia se pakkauslaatikko tarkemmin...
kännykkä läppärin usb-porttiin, niin sulla on "äiskän kännykän ip-osoite"...
mä oon jo iso (97 kg), ja sulla on hommat enemmän hukassa...
täällähän einstein piileksii;)
jotka ovat olemassa käyvät, mutta niitä ei voi tietenkään itse luoda. Ikävä tosiasia kuitenkin on että ip-osoitteita on vähemmän kuin halukkaita äänestäjiä, mutta sille ei voi mitään, koska vain niiden kautta äänestystä voidaan kontrolloida.
jos et noit nörttiohjeitas tänne tyrkyttäis. wiimeks ku otin wastaan ohjeit tekniikan alalt niin sain sellasen säkärin et pumppu pysähty hetkeks et pidä sä waan ohjees tai työnnä perseesees ;)))
ollut wastaanottopääs.
provoilu.
Jokaisella koneella on oma identifioitava ip-osoite. Mutta... meidän taloudessa kaikki neljä konetta on yhteydessä ulkomaailmaan yhden ainoan ip-osoitteen kautta. Tietoturvan vuoksi varettaminen ym.näppärien nörttipojujen toimet, jotka vaatisivat laiteasetusten muuttamista ovat ehdottomasti kiellettyjä. Sitä paitsi, mutsin kännyyn ei kosketa.....
ketään enää kiinnosta tällaiset koivus-jutut muualla kuin s24.llä ja ak-foorumilla. Saatte rauhassa laittaa syöttejä minne vaan mutta ei nappaa kun aihe on jo ohittanut "parasta ennen" päivämäärän.
Kerros mitä sä täällä kirjottelet, jos ei kiinnosta :)
Ja muista kuunnella perjantaina radiota ;)
hyminää!!! :D
Kuolen nauruun! Varsinainen Martta-aSiantuntija!! ;DD
rikokseen yllyttämisen tunnusmerkit, jos kyseessä olisi rikos.
Nyt se on vain kehoitus epärehelliseen käyttäytymiseen...
toimimiseen 'yllyttäminen' on ollut epärehellistä höpö :)
herjauksen kriteerit. Ohje oli sääntöjn mukainen tossa kohtaa, siitä oli ihan virallenen viesti Sweden Rockin MySpace-sivuilla joka festareiden puolesta myöhemmin oikaistiin siihen mitä oli alkukarsinnassa.
tästä häiriköstä, joka herjaa koko ajan täällä.
myspace-tilin avaaminen äänestystä varten olisi rehellistä ja sääntöjen mukaista?
Uskallan kaikesta huolimatta olla eri mieltä.
sääntöjen mukaista. Vaikka sata voi avata, jos niitä käytetään vain kerran/ päivä/ ip-osoite. Tää on pointti.
rehellistä? Anteeksi, jos se on tuntematon sana.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rehellisyys
tuntematon.
selwäst asiast. tyhmil seuraawa tiiwistelmä:
1. kisan ekal kierroksel oli äänestysohjeiden mukaan yhden ip/pw rajotus.
2. finaalist tää ip-rajotus oli ohjeist poistettu. joten päätelmä siit oli et saa olla useempi meisseli ip:llä. koska sillon ei muuta tietoo ollu saatawis niin siin kohti jengi oletti et asia on näin. ja tähän kohti prowot on sit juuttuneet waik asia kehitty edelleen.
3. korjaawat ohjeet tuli myöhemmin eli ny mennään niiden mukaan.
mis on ongelma????
ei niin missään paitsi tietysti prowokatiiwisen osaston aiheiden puutteessa kun tästäkin koitetaan wäkisin wääntää waikkei irtoo. asia käsitelty. piste.
tiivistelmiä löytyy tästä ketjusta. Lyhyempiä ja suomenkielisiä.
jotain kautta ;)))
vaikuttaa vain vähän.
asia tajuta niinku se on.
kysehän ei oo siit tajutaanko se waan prowoilust ja sitähän koitetaan tietty rutistaa joka asiast kuten huomattu on ;)))
;))
mikä uusmoralismin maihinnousu nykyteinejä muutenkin vaivaa!! Pikkuasoissa ollaan ihan pipo tiukkana ja sit isoissa elämänkysymyksissä huijataan muita ja varsinkin itseä ihan estoitta;)
Vähän suhteellisuuden tajua, tää on vaan yks suht merkityksetön äänestys;DDD
korjata provosuodatin.
triidiä, myös ns. puolustajia en pelkästään aloitusprovoa.
ainoastaan provoja ja niihin enemmän tai vähemmän asiallisia vastauksia, mutta rohkeaa setäilyä toi sun "isoissa elämänkysymyksissä huijataan muita ja varsinkin itseä ihan estoitta".
voi jo setäillä, vaikka olis täti!
tarvitse setäillä vaikka oon sua vanhempi ;)
mitä menetät;D
äänestyksessä on pääasiaksi noussut sekä "virallisilla" että täällä
syvä huolestuminen siitä, ettei siinä voi "huijata".
Miksi äänestäjiä täytyy erikseen kehottaa että olkaa nyt kerrankin rehellisiä?
Eikö sen pitäisi olla itsestään selvä asia?
emme tunne toisiamme kuten minä en tunne sinua etkä sinä minua. Myös Sweden rockin uusissa tiedotteissa asiaa painotetaan, että ääniä ei tarvisisi raakata pois.
pitää kehottaa noudattamaan lakeja, sääntöjä, määräyksiä ja asetuksia? kehotuksista huolimatta näitä ei aina noudateta ja siitä seuraa sanktioita. semmoinen se ihminen on.
kuinka tekopyhiä he ovat.
Tämän johdosta testasin tänä aamuna. Voiko äänestää näillä työpaikoilla olevilla koneilla, joissa on eri IP-osoite. Niin heti kone ilmoitti minulle, että olet jo äänestänyt. Minä en ollut äänestänyt kuin edellisenä päivänä kotona, jossa on varmastikin eri IP-osoite.
Siispä ihan turhaan vauhkoomista spämmäämisestä tämäkin aloitus. Toivottavasti ylläpito poistaa tämän.
"Epärehellistä touhua tuo kymmenien myspacetilien luominen
äänestystä varten olisi, vaikkei sitä erikseen kiellettäisi."
rehellistä edelleen. Perustele mikä tekee siitä epärehellistä. Sitä ei ole missään kielletty ja se on kaikille yhtä mahdollista.
Aloituksessa puututaan siihen, kun jossain vaiheessa Ari faneineen luuli, että saa tehdä vaikka kymmenen myspacetiliä, ja äänestää jokaisella. Se on tiedossa jo, että fanit monistavat helposti kaikenlaisilla sähköpostiosoitteilla itsensä, jos vain on mahdollista.
Eihän se ole nyt mahdollista, mutta heti oltiin niin tekemässä kun luultiin että se ei ole estetty.
olisi lapsellista ja tosi naiivia jättää tilaisuutta käyttämättä, koska kaikki muutkin (=kilpalijat faneineen) tekee samaa. Liika rehellisyys on usein sama kuin tyhmyys, mistä Aria yleensä syytetään;D
perustella mitään. Rehellisyys ei kuulu sun sanavarastoon ollenkaan. :(
päätät mikä on turha aloitus ja mikä ei?
Miten tästä asiasta on saatu pitkä ketju aikaan? Tän asian ei pitäs edes kiinnostaa kuin faneja, mut toisin näköjään on.
säännöt. Ennenkuin kysyttiin virallisesti järjestäjältä. Äänestämään pystyy ainoastaan kerran päivässä IP-osoitteesta. Eli turhaa kateellisten panettelua koko ketju.
kukaan etes tehnyt niitä ylimääräisiä tilejä. Sehän oli huumoria siihen loppuun. Sen jälkeen heti saatiin ohjeet. Tuskin niitä kukaan etes teki.
Spämmäystä ei tee luvalliseksi se, että muut tekee samaa.
Rehellisyydestä faneja ei todellakaan voi syyttää!
luvallista mitä ei erityisesti ole kielletty eli sääntöjen mukaan mennään :)
on luvallista, jos se ei ole kiellettyä, tajusitko?;D
ketjuja, mutt se ei tee niistä hyviä. Joukkotappelukin voi olla mielenkiintonen juttu ja kaikki kerääntyy seuraamaan mutta se ei tee siitä hyvää ajanvietettä.
ellei siitä jää kiinni?
saat väärin urpå ;D
marttoja. Jos A sanoisi "hypätkää kaivoon", niin ne varmaan tekisivätkin niin.
ÄÄNESTYS
Kirjoittanut: KESKEYTETTY 12.1.2009 klo 12.50
Tieto suoraan forkalta (march kirjoitti)
NYT TULI UUTINEN ETTÄ ÄÄNESTYS ON KESKEYTETTY JOHTUEN ILMEISESTI LIIALLISISTA ÄÄNISTÄ SAMOISTA IP-OSOITTEISTA. KAIKKI BÄNDIT OVAT SAANEET NIITÄ, TOISET ENEMMÄN JA TOISET VÄHEMMÄN. SWEDEN ROCK PAHOITTELEE TILANNETTA.VOITTAJAT VALITSEE SWEDEN ROCK JA TULOKSET ILMOITETAAN 16.1
wikakaan. tollast se on noiden äänestysten kaa ku jotku tahallaan filuroi ;(
Ei tuollaisilla äänestyksillä ole mitään arvoa, koska jotkut ovat innokkaampia keksimään kaikenlaista kieroilua.
Luulen että Amoral ei ole nyt vahvoilla, koska sen äänimäärissä on ollut jotain epäilyttävää heti alusta asti.
koko sydämestäsi toivot.
Toivottavasti tulet pettymään.
sai selkeesti vähemmän ääniä kuin muiden maiden ykköset, ja on ainoa suomalainen bändi jolla oli kannatusta myös ulkomailla.
sun asenteessas ja korvies välissä -että sä jaksat jauhaa. Varmaan ajatukses jäännyt luuppiin...
Tuolla MySpacessa on ollut niin paljon ulkolaisten listoja, ketä ovat äänestäneet ja kaikissa on Suomen kohdalla ollut Amoral. Yleinen äänestystapa on ollut enimmäkseen se, että on äänestetty jotain bändiä joka valikosta.
Nyt täällä kirjoitetaan vaan suomalaisten bändien äänistä, mutta nämä luvut taitaa olla aika pieniä verrattuna noihin Ruotsin, Norjan ja Tanskan sekä International-sarjan lukuihin.
joka päivä sen sallitun kerran, siinä meni hauska hobby voi itku.
Ei voi muuta kuin toivoa, että valitsevat Amoralin, voitto oli niin lähellä nyt ei tiedä mikä korruptio vaikuttaa bändivalintoihin, toivottavasti ottavat rehellisen linjan kun sitä niin muiltakin vaativat.
ansiost tsekattu paljon enempi ku ois muuten joten kisaan osallistumisest on tähän asti ollu sil pelkkää hyötyy.
Mä vähä seurailin sekä Amoralin että Arin MySpace-sivujen kävijämääriä kisan aikana ja molempien kävijämäärät kolminkertaistuivat kisaa edeltävään aikaan verrattuna. Amoralin sivujen kävijämäärä kiihtyi koko ajan kisan edetessä.
Sweden Rock Festareiden MySpace-sivulla huomaa kyllä, kuinka fanaattisia nuo ruottalaiset on tuossa mielipiteensä esittämisessä. Jos ne on ääniä antaneet yhtä moneen kertaan suosikilleen kuin kirjoittaneet yhteen viestiinsä tonne sivuille, siellä onkin kilpailuraadilla aikamoinen selvittäminen, että saavat sen oikea tuloksen.
fanit innostuivat äänestämään?
jo bittitaiwaaseen ;)
Tässä ketjussa on keskusteltu tärkeästä asiasta. Enimmäkseen ihan asiallisesti.
vaan!
näköjään yritetty pelata muuallakin (Festarien MySpace-sivuilta):
"I don´t think that Lujuria´s fans are cheaters, because the rules aren´t nothing clear, and you changes the rules many times:
First, you say that the votes are for each myspace. Second, you say that the votes are for ip and not for myspace. Later, you say again that the votes are for each myspace, and it means that anyone can create many myspaces for vote his band. And now, you say that many band are cheaters, including Lujuria´s fans. It not seems fair to me, because we follow the rules as you as you make, and I think that after the votes, not fair to me that you use a jury to select the bands to play in Sweden."
Koko äänestys on pelkkää kusetusta, päätöksen tekee j o k a vuosi jury. Motiivit ovat yksinkertaiset:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000001876&posting=22000000040851654
Miten voi olla niin vaikeaa tajuta, että vaikka jossain vaiheessa jätettiin sanomatta että samasta IP:stä ei äänestellä kymmeniä kertoja, niin silti se on oikeastaan itsestään selvyys. Ei kunnollisia äänestyksiä varten luoda käyttäjiä liukuhihnalta ja äänestetä jokaisen monistetun nimissä :D
Mutta tottakai nyt kun kusi, niin tietenkin järjestäjät ovat paskoja ja koko festarit ovat paska kun Amoral ei sinne päässytkään ;)
päässy samasta IP:stä monta kertaa. Ja sähän voit tietysti sinisilmäisesti uskoa vaikka joulupukkiin;)
tänä vuonna Suomesta bändi, joka oli viime vuonna äänestyksessä ykkönen muutei päässyt sinne kuitnekaan viime vuonna. Järjestäjät valitsevat täysin mielenbsä mukaan.
oli tänä vuonna rehellisin.
musiikki tänä vuonna sen rehellisempää kuin viime vuonnakaan ;)
pitää ny ottaa huomioon et amoralil ei ollu sinne täs waihees wiel ees sinkkuu esittää uudest tuotannost joka saattaa paljonki erota siit wanhast eli sikaa säkis tarjottiin. jos sanotaan et tää blanco on hywä waikkei kuulu wiel mitään ja täs on tää jota woi itse kuunnella niin moni ottaa sen omin korwin kuultawan waik se ei niin hywä oiskaan mut reaaliajas kuiteski.
ainakin kuulostaa :P
miellytti eniten järjestäjiä(?)
muuttunut vuodessa rehellisempään suuntaan vai miksi ei viime vuonna tärpännyt vaikka äänestyksessäkin tuli voitto? ;)
otetaan. amoralin kohdal pyöri tyhjät tos waihees.
paremmalt ku wiime wuonna. onks ne tehny uutta lewyy sen jälkeen????
paremmat mahkut ensi vuonna?
eniten järjestäjiä(?) luulen että thaurorodista oltais digattu enemmän, siis yleisön puolella.
vakuuttamaan vuoden aikana juryn, niin varmasti on.
bändit walitsi. waikee sanoo kest yleisö tykkää ja kestä ei. siihen waikuttaa moni asia.
jo esittää.
lähteä sinne rokkiin, vaan haluaa tulla diskatuksi, joten se yllyttää noita hymistelijöitä äänestämään. :))
kuu? valinnat on tehty jo.
ja upota. ;D
lopettaa miettimällä miten vastaavat äänestykset pitäisi järjestää?
Tämän äänestyksen virhe oli siinä, että annettiin äänestää 1 krt/päivä.
Yksi kerta olisi riittänyt. Seuraavalla kerralla samasta IP-osoitteesta
äänestettäessä ohjelma olisi kohteliaasti ilmoittanut:
Thank you for voting. Have a nice day!
Ja korvannut edellisen samasta osoitteesta annetun äänen uudella.
sen tolleen kuitenkin. olihan siit jo kokemust et ois pitäny tietää joten..
must ei kukaan menettäny mitään waan ainoostaan tuli liewää mainost tonki kisan ansiost et ei paha kuiteskaan noinkaan järkättynä waik jengi purnaakin walinnast.
monia käyntejä sivustolla.
Eli ne mainoseurot määrää.....
takais mahdollisimman paljon käyntejä, kun se koko ajan vain kiittäisi äänestämisestä....
Samantapainen systeemihän on joissakin iltapäivälehtien äänestyksissä,
joissa voi äänestää vaikka kuinka monta kertaa ja joka kerta eri tavalla,
mutta vain viimeinen äänestys jää voimaan.