No niin, kaikki vanhat ja uudet interreilaajat. Kertokaahan hyviä linkkejä netistä, mistä vois katsoa junayhteyksiä. Onko ylipäänsä kovin hintavaa? Aattelin määränpääksi Italiaa.
Junalla Eurooppaan?
4
7252
Vastaukset
- kaikki tieto
www.db.de sieltä saat kaiken tarvitsevasi tiedon junareiteistä - antaa kivasti reitit.
Italiasta sen verran, että reilaaminen tulee siellä kalliiksi.Viime saimme pulittaa kaikista yhteyksistä 15 euroa. Esim. Wien-Venetsia paikka vain alle puolet yöaikaan, vaikka kyseessä kansainvälinen yhteys. Päivämatkoilla ei monessa muussa maassa ole mitään lisämaksuja.
Jos haluat paperiversiolle aikataulut, osta Thomas Cookin Euroopan juna-aikataulut. Kaikkialla kun ei nettiin pääse ja toisaalta junassa oli aikaa tutustua aikatauluihin. Kirjan hinta on n. 30 euroa.
Itse lensimme halvalla Saksaan ja jatkoimme sieltä matkaa ottaen vain 10 päivän lipun, koska olimme paikoissa useamman päivän.
Junasta näkee kaiken niin paljon paremmin, joten suosittelen lämpimästi.Tuli myös juteltua monen mielenkiintoisen henkilön kanssa, jota ei lentokentällä olisi tapahtunut.- zug
Kaikilta saksalaisilta asemilta saa myös ostettua samaisen kirjan Kursbuch Europa -nimisenä DB:n kansilla varustettuna. Sisältö on sama ja hinta 12€.
- no idea
tiedättekö riittääkö jos lipun ostaa samana päivänä asemalta tai paria päivää aikasemmin vai pitääkö lippuja varata jo aikaisemmin?
Itse meinasin ens kuussa lähteä Hollannin Arnehmista Kölniin ja mietin että pitäiskö sitä lippua kuinka aikasin varailla..- mutta...
Ei siis tarvi varata, mutta 1-3 kk ennen matkaa löytyy paljon tarjoushintoja, tämän voi käyttää hyväksi. Esim. matkasta Arnhemista Kölniin joutuu normaalisti maksamaan 40 euroa/hlö. Kun tilaa liput http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en sivuston kautta (hyvissä ajoin) saa ne puoleen hintaan, ns. Europa-Spezial Niederlande lippu maksaa vain 19 euroa, asemalta ei sitä enää saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1598658Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1014052- 1143912
- 553373
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint422704Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23731918- 561891
Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi441833Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111811Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201521