Tripadvisorista luin, että on paljon "sand fleas" eli lienevät jotain hiekkakirppuja? Onko kokemusta? Kiipeävätkö ne aurinkotuolillekin vai vain jos pyyhe on hiekalla? Väistävätkö ne hyttyssuihketta? tosin, ei kovin kiva jos menee aurinkoa ottamaan...
Joissain jutuissa on ollut mainintaa myös luteista, oletteko törmänneet?
Hiekkakirppuja
7
2182
Vastaukset
- siivous
Minä en nähnyt mitään rannalla,eikä ainakaan meidän huoneessa ollut luteita,enkä kuullut kenenkään edes mainitsevan.
Hesassa oli luteita, eräässä hyvässä hotellissa,se olikin ainoa kerta kun niitä olen kohdannut. - Raaputus
Ainakin talviaikaan siellä tuntui olevan erittäin paljon hiekkakirppuja. Nimensä mukaisesti ne ovat niin pieniä, ettei niitä edes näe. Seuraavalle reissulle tiedän ottaa lääkkeet valmiiksi mukaan. Kolme edellistä matkaani ovat ollut muina ajankohtina eivätkä ne silloin ole vaivanneet yhtään. Nyt lääkitys kesti kaksi viikkoa vielä paluun jälkeenkin ja jalat olivat upeasti turvoksissa. Paras lääkeyhdistelmä on desinfiointigeeli, hydrokortisoni ja joku antihistamiini. Matka olisi ollut käytännössä piloilla, jos oireet eivät olisi alkaneet vaivata vasta paluulennolla.
- Raaputus
Hiekkakirput ei hyttysmyrkyistä piittaa. Eikä tarvitse maata hiekalla niistä kärsiäkseen, riittää että seisoo paikoillaan.
- mitenkään?
Raaputus kirjoitti:
Hiekkakirput ei hyttysmyrkyistä piittaa. Eikä tarvitse maata hiekalla niistä kärsiäkseen, riittää että seisoo paikoillaan.
Tuossa on ollut vain jälkihoito-ohjeita, pystyykö millään sitten ennaltaehkäisemään jos hyttysmyrkky ei auta???
- Raaputus
mitenkään? kirjoitti:
Tuossa on ollut vain jälkihoito-ohjeita, pystyykö millään sitten ennaltaehkäisemään jos hyttysmyrkky ei auta???
Sisko purjehti ympäri maailmaa kymmenkunta vuotta ja hänen miehensä 15 vuotta ennen sitä. 25 vuoden neuvojen perusteella ei kuulemma voi tehdä yhtään mitään. Rantautumisen jälkeen pystyi vain ihmettelemään, hyökkäsivätkö kirput päälle vai eivät. Jos hyökkäsivät niin purjehdittiin seuraavalle saarelle. Tämä neuvo tuli siis ihmiseltä, joka lensi eilen takaisin Karibialle.
- lomailija
Olin marraskuussa Kuubassa. Otin Suomesta mukaan mäkärä-hyttysmyrkyt, mutta ei auttanut niiden laittaminen mitään. Yhtenäkin päivänä olin uima-altaalla aurinkotulissa pyyhkeen päällä reilun tunnin ja sain valtavan määrän paukamia lähinnä jalkoihin. Tuntui samalle kuin hyttynen puraisisi, mutta missään ei näkynyt mitään. Kuitenkin paukamia alkoi kohota ja kutisivat tosi paljon. Vielä kolmisen viikkoa kotimaassakin sain varsinkin saunassa revittyä paukamat yhä uudelleen verille kutinan vuoksi. Kun katseli siellä ihmisten pohkeita, en ollut läheskään ainut johon "näkymättömät" ötökät iskivät.
- miten kävi
Ketjun aloittajana kerron, että helmikuun lopussa näitä ötiäisiä en tavannut yhtään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4853800Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152836Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792158Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4492013Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841364- 1561271
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631138- 801048
- 561019
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411018