Pääkaupungissa maahanmuuttajat ovat etuoikeutetussa asemassa kun kaupunki jakaa asuntoja. kantasuomalaiset saavat kärsiä vuokra-asuntopulasta ja Kantasuomalaisia perheitä sekä muitakin ihmisiä syrjitään maahanmuuttajien hyväksi.
http://www.hs.fi/keskustelu/Helsingin vuokra-asuntotilanne on vuosikymmenen huonoin/thread.jspa?threadID=168707&Submit=Jatka
Pääkaupingissa vuokra-asunnot maahanmuuttajille
3
848
Vastaukset
- on ollut jo
vuosikausia! Itse yritin vuosikausia saada kaupungin asuntoa, koska asumani vuokra-asunto oli liian kallis. Tulot putosivat aika paljon kun jäin eläkkeelle. Viimeksi hain vuonna 2007 valmistuvaa asuntoa Vuosaaresta. Enpä tietenkään asuntoa saanut. Kävin sitten kerran katsomassa siinä lähistöllä, kun asukkaat olivat muuttaneet. Taisin joutua johonkin ulkomaille! Oli huivipäistä naista, tummaihoisia kaikki. Ihmettelenkin, miksi he aina saavat ne uusimmat asunnot, eikö heille kelpaisi vanhemmat asunnot, varsinkin kun ruohomajoista muuttavat! No, se oli viimeinen pisara ja muutin kokonaan pois Helsingistä.
- yrittänyt ja katkera
Vuosikausia yritin minäkin saada vuokra-asuntoa kaupungilta tuloksetta. Olin siihen aikaan sinkkumies, eli olin siinä ryhmässä ketkä vihon viimeiseksi saa asunnon kaupungilta. Jos olisin juopoksi/hulluksi ryhtynyt, niin sossu olisi varmaan jotenkin avustanut että olisin saanut jonkun tukiasunnon tms.
Yritin hakea asuntoja tietenkin myös yksityisiltä jne jne., mutta tuloksetta. koska haluavat yleensä sinkkunaisia asumaan asuntoihinsa.
Nukuin sitten milloin kenenkin nurkissa ja vuosien taistelun jälkeen alkoi hermo todella mennä, mutta jaksoin sentään opiskella opiskeluni loppuun. Onneksi lopulta tärppäs, mutta ei kaupungin kämpästä. Asukoon mamut siellä kaupungin uusissa asunnoissa sitten kun suomalaiset kunnon kansalaiset ei kaupungin asuntoihin nykyään kelpaa.
- stadilainen
Maahanmuuttajien asunnontarve on suurempi kuin niiden, joilla on jo jonkinlainen asunto. Kaupungin asunnot jaetaan vain asunnon tarpeen kiireellisyyden mukaisessa järjestyksessä. Lapsiperheet saavat ison perhasunnon hyvinkin helposti, hankalinta se on sinkuille. Näin se vaan on, systeemi on sellainen kuin on, sen ovat ne poliitikot päättäneet, jotka olemme ihan itse paikoilleen äänestäneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82738Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1642642- 1842501
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n122024Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari201983Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541828Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691548Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http181145Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?691129Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta67994