Primera 04/1,8/60000 km/ juuri huollettu parina päivänä on nykinyt kiihdytyksissä. Ei totellut kaasua vaan nyki. Tyhjäkäynti ok ja tasaisesti ajaen ei ongelmaa, mutta kun painaa tehoja ulos niin melkein tuntuu pysähtyvän. Paikallaan ottaa tasaisesti kierroksia. Neuvoa kaipaan.
nykii kiihdyttäessä
9
6897
Vastaukset
Terve!
Oli sama vika. Syy löytyi, usko tai älä, takavaloista !! (Huono liitäntä.)
Minulla, vian ollessa päällä, syttyi jarrutettaessa mittaristossa takasumuvalon ilmaisin! Ongelma voi kuulemma esiintyä myös vilkkuja käytettäessä: kun laitat vilkut pois, niin nykiminen loppuu.
Muitakin syitä voi toki olla.
Ralle- Sitä kuuleekin
Ilmamassamittarin puoleen voisit kääntyä. Vie takaisin sinne huoltoon.
- Sormenjälki
Sitä kuuleekin kirjoitti:
Ilmamassamittarin puoleen voisit kääntyä. Vie takaisin sinne huoltoon.
Vie pajalle ja pyydä lukemaan OBD. Sinne jäi muistiin tieto mikä piiputtaa. Juuri tätä ne katsastuksessa kyttää.
- tankoratti
Yksi poltimo takana pimeä ja maadoitusvikaa (kosteutta. CRC ja polttimoiden vaihto tuntui tuovan avun. Oli välillä niin huono veto, että jäi jalkoihin.
- entinen nissan
Jep, se takavaloliitin ja vielä oikealla puolella oleva on "mukava" oikkuilun lähde, pätkiikö muuten tietsikan näyttö, johtuu samasta liittimestä, tuli minulle tutuksi. Ei muuta kuin liitos puhtaaksi ja taas väylät toimii.
- Primera 06
entinen nissan kirjoitti:
Jep, se takavaloliitin ja vielä oikealla puolella oleva on "mukava" oikkuilun lähde, pätkiikö muuten tietsikan näyttö, johtuu samasta liittimestä, tuli minulle tutuksi. Ei muuta kuin liitos puhtaaksi ja taas väylät toimii.
Minun Primeressa (1.6 vm.06) ilmeni äskettäin outo nykimis ongelma, eli kun laittoi vilkun oikealle, niin moottori alkoi nykiä samaan tahtiin vilkun kanssa, sen huomasi varsinkin kiihdytettäessä. En ole vielä ehtinyt tutkia asiaa tarkemmin, mutta tuo maadoitusongelma takavaloissa kuulostaa järkevältä, sitä epäilin heti itsekkin.
- VarmaanHyväAuto
Primera 06 kirjoitti:
Minun Primeressa (1.6 vm.06) ilmeni äskettäin outo nykimis ongelma, eli kun laittoi vilkun oikealle, niin moottori alkoi nykiä samaan tahtiin vilkun kanssa, sen huomasi varsinkin kiihdytettäessä. En ole vielä ehtinyt tutkia asiaa tarkemmin, mutta tuo maadoitusongelma takavaloissa kuulostaa järkevältä, sitä epäilin heti itsekkin.
Onko hyvä peli ?
- Anonyymi
tankoratti kirjoitti:
Yksi poltimo takana pimeä ja maadoitusvikaa (kosteutta. CRC ja polttimoiden vaihto tuntui tuovan avun. Oli välillä niin huono veto, että jäi jalkoihin.
Tämä on jo ikivanha viestiketju, mutta vastaan nyt kuitenkin kun eteen sattui.
Syy moottorin nykimiseen vilkkua vasemmalla laitettaessa löytyi tosiaankin takavalon huonosta maadoituksesta ja siitähän selvisi laittamalla lisämaajohdon. Sen sijaan en ihan pienellä hinnalla olisi uskonut että myös takavalojen toimimattomuus aiheuttaisi tuon mainitsemasi huonon tehon, mutta asia tuli todistettua tämän päivän aikana. Katsastukseen oli korjattavaa raidetangon pää, toinen jarruletku, sekä kaksi seisontavalon ja kaksi jarruvalon polttimoa. Uskomatonta mutta totta, niin polttimoiden vaihdon jälkeen moottori kävi toimimaan ja vetää niin kuin ei ikinä mitään ongelmia olisi ollutkaan! Apumiehen puolen jarruvalon liittimessä oli kosketushäiriö ja siitä selvittiin kontaktisprayn avulla. Primera P12 -malli on kyllä niin outo ja ihmeellinen maadoituksistaan ettei sitä uskoisi kokenutkaan asentaja ellei itse joutuisi asian kanssa tekemisiin. Eli varmastikaan ei ole toista automerkkiä -eikä edes Nissan mallia- joissa takavalojen maadoitus vaikuttaa moottorinohjaukseen!
- Anonyymi
Surkia laite nissan kottero.🙊🙉🙈
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1547704Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2185726Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394628KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104246Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk763953Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,323878Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123001Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1092926Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732433Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1142342