Vaihtoehto puolustusvoimain kh:lle eli täydennyspalvelu

JohnRambo

Tulipa suoritettua viisi päivää Lapinjärvellä kertausharjoituksen korviketta, josta kotiuduin tänään.
Tässä lyhyesti siitä mitä TP oli. Ohjelma voi tietysti muuttua seuraavalle vuodelle.

- Luennot klo 8:30-16, paitsi ke klo 19 asti, jolla korvataan päivän päättyminen perjantaina jo klo 11.
Vapaa-aikaa siis tyypillisesti 16-8:30.Luennot sisälsivät ensiapua 16 tuntia, josta saa myös EA-kortin.
Muita aiheita olivat mm. asevelvollisuuden historia, luonnonsuojelu (öljykatastrofi), konfliktin ratkaisu
ja kriisinhallinta. Luennot olivat mielenkiintoisia ja ryhmästä löytyi sopivasti keskustelijoita.
Varsinkin EA:ta pitäneet sairaanhoitajat olivat kokeneita ja työelämässä oli nähty jo kaikki mahdollinen. ;)

- Majoitus 2 - 4 hlö huoneissa, joista ensin mainittuja enemmistö. WC ja suihkut olivat käytävällä.
Yöpymispakkoa ei ole eli lähialueilla asuvat voivat mennä vaikka kotiinsa yöksi.

- Muonitus sisältää aamupalan, päivällisen, lounaan ja iltapalan. Ruuan taso on hyvää kouluruokatasoa.

- Sauna lämpiää kaksi kertaa viikossa. Sauna on hyvä ja tilava.

- Mukaan kannattaa ottaa sopivasti vaatteita, saunakamppeet, sisäkengät ja illaksi jotain ajanvietettä
(vaikka tenttikirjat). Alueella on myös kuntosali ja ilmeisesti musiikkimiehille jonkunlainen tila.
Myös nettiin pääsee. Itse Lapinjärven kylällä ei ole paljoa toimintaa, mitä nyt pari anniskelupaikkaa.
Liikaa ei saa ottaa, sillä päihtyminen on rangaistavaa. Minkäänlaisia häiriöitä eikä asiattomuuksia
esiintynyt ja käsittääkseni ne ovatkin harvinaisia.

- Päivärahat kuten pv:n kh:ssa, mutta niistä poiketen oman auton käyttöä ei korvata.

- Palvelusaika on 40 päivää, mutta käytännössä palvelukseen kutsutaan vain kerran viideksi päiväksi.
Loppujen 35:n päivän suorittaminen on hyvin epätodennäköistä. Vertailun vuoksi pv:n miehistön kh aika on
myös max 40 päivää.

Tänä vuonna oli neljä suomenkielistä TP erää, joista ensimmäinen aloitti maaliskuun alussa. Joulukuussa on
vielä yksi erä ruotsiksi. Itse oli viimeisesssä suomenkielisessä erässä (~27 hlö) eli terveisiä vaan TP4:lle.
Mukavaa porukkaa tuntui olevan, duunarista aina yliopistoväkeen. Ikähaarukka parikymppisistä lähes
viisikymppisiin. Ts. turha luulla, että ikä pelastaisi kertausharjoituksilta.

Jos on kyllästynyt ravaamaan kertauksissa, vakaumus on muuttunut tai pv:n asiattomuudet, ilmapiiri ja muu
pelleily ei enää miellytä, niin suosittelen.

Kommenttina vielä, että nykymuotoista armeijaa ei voida enää ylläpitää. Muutokselta puuttuu vaan
poliittinen tahto. Mutta olkoon tämä jonkun toisen ketjun aihe.

Huomioikaapa siis tämäkin vaihtoehto nyt kun kertauksia ollaan taas lisäämässä ja postia tulee. Hyvää kevättä!

7

2793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JohnRambo

      tekstin asemointi perseelleen, mutta toivottavasti itse asia käy selväksi ;)

    • Jombe

      Hyvä, että olet tyytyväinen.
      Meillä on joitakin velvollisuuksia tätä yhteiskuntaa kohtaan, jonka esi-isämme aikoinaan perustivat ja luopuivat naapurimaan kansalaisuudesta, myös meidän puolestamme. Itse en ainakaan tuosta valita.
      Minä taas olen käynyt kertaamassa näissä pv:n harjoituksissa ja viihtynyt niissä. Ne ovat olleet ihan asiallisia ja lisäksi niissä on sitä tekemistä. Luennoilla istuminen ei oikein innostaisi, kun pääsee viikoksikin irti työstä, kännyköistä yms kiireistä.
      Samalla täytyy kyllä tunnustaa, että parhaat ea-kurssit on kyllä tulleet tuolta pv:n puolelta. Ja taas se sama syy. Pv-kouluttaa tekemällä ja tekemällähän sitä oppii.
      Spr:n kurssit minne olen osallistunut ovat olleet enemmän luentoja, mutta niistä saa tietysti sitten sen kortin.

      Mutta kaikesta huolimatta hieno homma, että meillä on vapaus valita, mutta meillä on myös oikeus ja velvollisuus puolustaa tätä vapautta.

      Eilikkä siis sivariksi tai ressuksi. Pääasia, että puhalletaan samaan hiileen.

      • oma tahto

        Mulla ei kyllä ole mitään velvollisuuksia mitään esi-isiä kohtaan, eikä niiden hölmöilyjäkään. Mulla on vapaus valita, eikä se ole kenenkään ansiota paitsi itseni. Ja se kertauskutsukin tuli, mutta viittasin kintaalla. En ole faktuaalisesti sivari enkä ressu. Sinulla on oikeus olla eri mieltä, mutta kehotan vain painumaan vittuun ja syvälle.


    • fdfdhrfthrt

      vittu mua kukaan käske saatana.
      Maksan veroja,muuta palvelua en anna.

    • Tärppäsikö

      Oliko Lapinjärvellä "jänniä" saunakokemuksia.

    • Sotamies Svejk

      Saako siitä reserviläispalkan vai pelkän päivärahan?

      Jos saa palkkaa, niin tuohan on hyvä keino työttömälle reserviläiselle hankkia itselleen viikoksi täysi ylöspito ja vielä hieman tienatakin. Reserviläispalkka on kuitenkin tuplasti enemmän kuin peruspäiväraha.

    • RauhanMaisteri

      Saa sekä päivärahan että saman palkan kuin miehistö kertausharjoituksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3582
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2937
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2416
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2348
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2301
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2277
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2163
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2147
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2108
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1994
    Aihe