Poraisin reikiä 4 kpl molempiin putkiin. Syvyys noin 10 mm. Kolmesta "levystä" porasin läpi. En huomannut tehoissa muutosta. Enkä ole tehnyt säätöjä. Äänet tuli paremmaksi ei kovaksi, mutta tekis vielä mieli porata lisää.
Minkähanlainen tuossa putkessa on oikein rakenne, ihan päässä oli siis kolme "laippaa" josta porasin läpi.
Minkähanlainen tuossa putkessa on oikein rakenne, ihan päässä oli siis kolme "laippaa" josta porasin läpi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Terve
Käy katsomassa seuraava artikkeli rapakon takaa. sama pyörä mutta eri nimi. mutta.. Poraa noiden tekemiesi 4 reiän väleihin vielä 4 lisää ja sahaa joko pistosahalla tai metalli rasiaterällä( kallis ) nuo 3 levyä reunoja myöten irti ja "nitkuta" sisällä olevt putket pihdeillä irti, lähtevät aika helposti. varo kromia. viimeistele sahausjäki pyoreällä himakivella ( käytä poraa ) äänet muuttuvat ratkaisevasti tehdasputkiin verrattuna ja voi sanoa että ei paljon "läpatä" ääni on muhkeampi mutta ei missään tapauksessa häiritsevä. voit jatkaa myös operaatiota poraamalla nuo ylimääräiset reiät jotka näkyvät kuvassa joka on seuraavan linkin takana. ei muuta kun menoks. ei vaikuta säätöihin tai mihinkään muuhunkaan.
http://roadstarclinic.com/content/view/50/1/
Japanilaiset insinöörit itkevät vuoksenne...ovat laskeskelleet vuosikaudet pakovastuksia/desibelejä....Pakovastuksella on suuri merkitys moottorin alaväännölle.Jos meteliä haluatte,rälläkkä käteen,ja putket poikki ennen äänenvaimentajia.
mitään hyötyä! Pakovastuksen kasvattaminen ei missään tilanteessa lisää 4t moottorin tehoa eikä vääntöä.