Ask.com riivaa firefoxia!!

help.please!

Joo eli kaveri luuli asentavansa asentaa netistä yhden ohjelman (taisi olla joku "ilmainen" photoshop) ja sen asennus ei tottakai onnistunut.
Sen sijaan saatiin Firefoxia riivaamaan Googlen kilpailija, Ask.com...

Ennen kun Firefoxin navigointipalkkiin kirjoitti osoiteriville esimerkiksi hakusanan " suomi24 ", niin se löysi automaattisesti lähimmän sivun, jonka nimi viittaa hakusanaan, eli ainoastaan tuolla nimellä löysi www.suomi24.fi -sivulle. Tämä oli kätevä ominaisuus, mutta nykyään jollei kirjoita täydellistä osoitetta tuohon, niin se menee Ask.com:iin ja hakusanana siellä on suomi24.

Ärsyttävää. Nyt olen poistanut manuaalisesti Mozillan Program Files -kansiosta kaiken Askiin viittaavan, ja kalunnut läpi Mozillan omat asetukset, mutta tuopa vika ei poistu. Lisäksi koneelleni on alkanut ilmestyä kummia kansioita sinne tänne..

Onko teillä tietoa tästä? Miten saan Mozillan taas löytämään sivut suoraan ilman Askia? Kiitoksia vastauksista!

12

5387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä tästä
      • bdgbsss

        Hei kiitti näistä!
        oli todella ärsyttävä!


      • etsellassst
        bdgbsss kirjoitti:

        Hei kiitti näistä!
        oli todella ärsyttävä!

        Lisäys vielä,
        Mulla otti toinenkin hemmetin "toolbar" taas firefoxin haltuun,
        tolla about:config kun muokkailee niin siellä on sellanen vaihtoehto aina kuin "palauta oletusarvo" niin se toimii, ei tarvi tietää mitään!
        Ja muutetut jutut on aina boldattu


      • pappa

        Kiitti! Ask on tullut saatanasta saastuttamaan maailman tietokoneita. Vihaan sitä perkele.


    • näin.

      http://i236.photobucket.com/albums/ff1/Joo_vaan/palauta.jpg?t=1272392508

      • haku.

        koneet


    • erkki

      1. poista askki ohjasu paneelista.
      2.poista se lisäosa selaimesta.
      3.vaihda hakua palvelu vaikka googleksi.

      Firefoxilla paina sitä nuolta askikln lokon vierestä ja ota siitä google.
      Sama toimii varmaan useimmilla selaimilla.

    • NEED H3LP

      Joo itselläni on sama ongelma mutta comodon kanssa vain... Eli, kun kirjoitan osoite kenttään esim. suomi24 niin sehän menee jonnekkin helvetin comodon hakukoneeseen (joka on muuten aivan helvetin hankala lukea ja puoliakaan se ei löydä).
      On nämä ilmaiset virustentorjuntaohjelmat, niin mukavia :)

      Olen koittanut tuolta: about:config asetuksita etsiä comodoa mutta ainakaan en itse ole löytänyt mitään siihen viittaavaa...

    • apunsaanut

      --------> lisää/poista sovellus> firefox>poista. eipä näy senjälkeen.

    • Ask.com riivaa taas

      Hemmetin ask.com alkoi mulla taas riivaamaan, kun sen pari päivää sitten poistin sieltä keyword.URL:stä -.-
      Mut nyt sain sen poistettua menemällä ohjauspaneeli > poista ohjelmia > ask toolbar > klikkaa hiiren oikeaa reunaa > poista
      Koko ask.com pitäis roskiksee heittää -.-

    • google sucks

      Mitäs vikaa ask.com:issa on? Monin paikoin googleakin parempi hakukone. Ei se google ole mikään ylijumala joka on ainut ja oikea vaihtoehto! Päin vastoin, riistokapitalismia, ihmiskauppaa ja lapsityövoimaa harjoittava monikansallinen yhtiö.

    • GOOGLE PARAS

      "Mitäs vikaa ask.com:issa on? Monin paikoin googleakin parempi hakukone. Ei se google ole mikään ylijumala joka on ainut ja oikea vaihtoehto! Päin vastoin, riistokapitalismia, ihmiskauppaa ja lapsityövoimaa harjoittava monikansallinen yhtiö."

      HAISTA SINÄ SAATANAN RYSSÄ PASKASI!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      358
      9648
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      89
      6058
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      371
      5693
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      142
      4122
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3452
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      72
      3021
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      78
      2980
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2753
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2688
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2668
    Aihe