Olen lukenut ihan muutaman kommentin ko. nimimerkin kirjoittamana. Kommentit alkavat yleensä jo niin halventavaan sävyyn, etten ole jaksanut lukea enempää, vaikkakin palstalla päivittäin käynkin.
Nyt silmääni pisti aloitus, jonka oltikko oli "voi vitun ääliö". Siis järkyttävää kielenköyttöä ihmiseltä toiselle, jota hän ei edes tunne! Muten jollakin voi nousta tunteet näin pintaan PELKÄN nettikeskustelun perusteella???
Kertokaa ihmiset minulle neutraaliin äänensävyyn, käykö hän täysillä? Mistä johtuu moinen katkeruus eläkää, yhteiskuntaa ja ennen kaikkia "yh-äippäressukoita" kohtaan? (mulla ei ole yh:ta vastaan siis yhtään mitään) Eikö hän itsekin ole jättänyt yhden naisen yh:ksi, kun on kerran etäisä - siis millä perusteella hänellä on oikeus haukkua - hänhän tavallaan haukkuu itseään ja pilkka napsahtaa omaan nilkkaan... Käykö hän ihan täysillä?
Terveisin nainen, joka on etäisän uusi vaimoke, mutta ei hauku miehen ex-vaimoa millään lailla, vaikka ex-vaimo kaataa paskaa niskaan koko ajan. Voittaja on se, joka osaa olla ensimmäisenä hiljaa eikä lähde leikkiin mukaan ;-)
Aito etäisä - käykö hän täysillä?
nainen ihanainen
1072946
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 107
Vanhimmat
Palaako sinulla sitten muut, kuin parkit. Kumpi olet voittaja vai hävijä, kun kusit omiin aamiasmuroihisi. Jälleen kerran löytyi se elämänkerran kirjoittaja, joka kirjoittaa itsestään sankarin ja muista syyllisen. Harvoin on takana aitoa katkeruutta, mutta aina joku lähtee mukaan piiri pieni pyöri leikiin mukaan, kirjoittamaan itsestään sitä sankaria. Jos haluaa synnyttää keskustelua, myötäily ei auta. Pitää kärjistää, pitää osata provosoida ja prosoitua. Miksi miehen oletettu kykenemättömyys vastuunottoon isyydessä on täällä kestoaiheita? Vallalla olevan käsityksen mukaan isät eivät välitä lapsistaan ja heidän arjestaan. Luonnollisesti on myös tapauksia, joissa isä ei halua tavata lapsiaan. Nämä tapaukset ovatkin saaneet enemmän julkisuutta ja muovanneet yleistä mielipidettä. Valtava määrä lapsia joutuu koko ajan eroamaan toisesta vanhemmastaan, yleensä isästä, äidin omiessa lapset automaattisesti itselleen. Perheellä saattaa säilyä sanahelinä yhteishuoltajuus, mutta se tarkoittaa äidin yksinmääräämisoikeutta, isä voidaan syrjäyttää lähes täysin. Jos mies ei alistu tähän järjestelyyn, hänkö ei sitten käy ihan täysillä.
täysi höyry päällä. Hän haluaa haukkua kaikkia yh-äitejä ja ihan mistä syystä tahansa. Hän myös monesti kumoaa omat aikasemmat kirjoituksensa haukkuessaan jotakin "epäkohtaa". Hän on jäänyt erossa "kakkoseksi" ja näinollen haukkuu jokaisen suomen yh-äidin samaan kastiin, oletettavasti oman kokemuksensa perusteella. On erittäin epätodennäköistä että tuo etäisukki tuntee KAIKKI suomen yh-äidit ja heidän käyttäytymisensä. Sinulle vinkiksi että tuollainen kohta tekstissäsi "ex-vaimo kaataa paskaa niskaan koko ajan" ja kuitenkin itse nostat itsesi jalustalle, ei tuo sinulle sympatiaa täällä. Olisi mukavaa kuulla koko tarina, kuka petti ketä ja kuka syytti ketä ja kuka mitäkin teki. On helppoa haukkua toista, mutta todellista sankaruutta ja "sädekehää" kysyy se, osaako ymmärtää toista ja auttaa, olla taustalla ilman pätemisen tarvetta. Minunkin exmieheni nyxä kertoi yhteisille tutuillemme miten minä kaadan paskaa hänen niskaansa. Hänellä siis oli tällainen käsitys, sillä mies käytti minua tekosyynä kaikessa, en muka antanut tavata lapsia kun mies halusi vapaan viikonlopun, minä käskin hakea lapset silloin ja silloin vaikka mies itse näin pyysi. Mies pääsi kai itse helpommalla kun ei joutunut syyniin, vaan kaikesta oli helppoa syyttää minua. Rahatkin oli aina loppu kun kuulemma joutui antamaan minulle lasten hankintoihin! Ikinä en ole näitä rahoja nähnyt saati lapset! Meillä onneksi asiat saatiin selvitettyä ja nyt on kaikilla puhtaat paperit. En tiedä miehen ja nyxän tilanteesta, varmasti on paljon selvitettävää, mutta lapsi on tulossa, joten toivottavasti selvittävät.
"Hän myös monesti kumoaa omat aikasemmat kirjoituksensa haukkuessaan jotakin "epäkohtaa". " Se on sitä sosiaalipolitiikkaa, jos olet joskus lukenut. Ensin asia on faktana toisin ja seuraavassa lauseessa, edellinen lause jo kumotaan.
"Olisi mukavaa kuulla koko tarina, kuka petti ketä ja kuka syytti ketä ja kuka mitäkin teki." Olen sen täällä joskus kertonutkin ja apua pyytänyt useampaan otteeseen. Olen ex-rouvaa joskus jopa yrittänyt lähestyä ja kysellä, mikä minusta tekee pahan. Vastausta en tähän ole saanut, joten olen itse päätellyt sen olevan vain pelkkä katkeruus meidän suhdetta kohtaan. Ex-rouva itse petti ja lähti. Kun mies löysi minut melko pian eron jälkeen, ex alkoi vonkua takaisin. En olisi saanut nähdä heidän lasta, olla läsnä miehen elämässä tai tapailla miestä ylipäätään. Syytä rouva ei missään vaiheessa kertonut, eikä myöskään missään vaiheessa suostunut minua kasvotusten tapaamaan. Emme ole jutelleet vielä tänäkään päivänä tuon naisen kanssa kaksistaan, vaikka olemme miehen kanssa jo useamman vuoden kimpassa olleet. Kerran yritin lähestyä naista sähköpostilla positiivisessa mielessä, mutta en saanut postiini koskaan vastausta. Hän ei tunne minua, ei tiedä minusta mitään hyvää eikä pahaa sen enempää kuin juorujakaan, mutta silti olen paha hänen silmissään. Mutta tämä kai ei ollut asian ydin. Vaan tämä nimenomainen viha ja katkeruus jota täällä ammennetaan ympäriinsä. Mutta ehkä se on sitä samaa katkeruutta, josta olen päässyt "nauttimaan" omassakin elämässä.
Ei käy täysillä tällä hetkellä. Oli sitten isä/äiti pettäny/jättänyt, katkeruus on sallittua, halventaminen ei. Eroprosessi selkeästi vielä kesken, osalla asiat järjestyvät helpommin, osalla kestää pitempään, mutta kun hiljakseen asioita käy läpi, niin aika siinä auttaa myös. Kunhan ei halveeraa lapsia, koittakaa kanssaihmiset muistaa se, vaikka kuinka ex risoo. Tunteet eivät tuosta noin sormia napsauttamlla lopu...
Ja on ihan hyvä, että täällä joku iskä uskaltaa sanoa, miltä tuntuu ja miten paljon eksän toilailut ja vaatimukset vituttaa!
Siis ymmärtäähän sen että vituttaa jos eksä on vittumainen, mutta sitä elareista ruikuttamista ei jaksa ymmärtää. Niiden vaatiminen kun ei ole vittuilua. Sitä ei moni tunnu käsittävän.
että sanoo, mutta sanoisi sen vähän asiallisemmin niin voisi syntyä jonkinlaista järkevää keskustelua. Tuollainen silmitön haukkuminen ja päälle sylkeminen ei johda muuhun kuin kölin ali vetämiseen.
mitä varten pyrit pitämään miesystävääsi noin tiukasti tossusi alla.
Katkeruus, joka pistää ihmisen vihaamaan tiettyä väestönosaa AITO_etäisän tapaan on kaukana normaalista, mutta niin kauan kuin hänen lapsensa eivät joudu katsomaan tai kuuntelemaan isän riehumista ja tämän lastensa äidin pilkkaamista asialla ei ole merkitystä. Kuvitelkaa, että lapset kävisivät säännöllisesti AITO_etäisän luona. Kuvitteleeko teistä kukaan, ettei hän kaataisi katkeruuttaan lasten niskaan ja aiheuttaisi lapsille pahaa oloa haukkumalla vitun ääliö rahanahneläskiperse yhämmä-luuserin elatusmaksukuppaamista lapsille? Heidän erostaan on jo kymmenen vuotta, joten pitkäksi on venynyt eron prosessointi. Osa lapsistakin alkaa olla jo aikuisuuden kynnyksellä. Normaalisti ihminen tervehtyisi kymmenessä vuodessa.
itsestäsi. Miksi kannat huolta vieraiden ihmisten asioista. Eikö ole etäisän ja eksänsä omat asia miten keskenään toimivat. Jos mahdollisesti ero on keskeneräiseksi jäänyt, niin mitkään vuodet tuskin siihen pistettä tuo. Toivottavasti kukaan ei anna lastaan sinun lähettyvillesi, sellaista kielenkäyttöä harrastat. Taitaa oma suhteesi olla siinä jamassa, että toinen osapuoli rakastaa eksäänsä ja täällä kiukuttelet.
vaan kerroin vain ne faktat, jotka olen lukenut Aito_etäisän teksteistä. Mielestäni lapsille ei ole hyväksi joutua AITO_etäisän tapaisen katkeran vanhemman manipuloimaksi ja siitä sinä olet varmasti samaa mieltä. Lasten etu on tasapainoinen lapsuus, vaikka vain yhden vanhemman kasvattamana. Ei ole lasten etu tavata etävanhempaa, jonka katkeruus vaikuttaa haitallisesti lasten henkiseen kasvuun ja kehitykseen. Minulle AITO_etäisän kirjoitukset ovat täysin yhdentekeviä ulosteita. Hiukan säälittäviä omaehtoisen ja epäkypsän ihmisen kiukuttelua joiden kirjoitustyyli viittaa hyvin alhaiseen koulutustasoon ja yhteiskunnalliseen asemaan. Oma suhteeni taitaa olla siinä jamassa, että ex-osapuoli rakastaa uutta kumppaniaan ja niin teen minäkin ja kummallekin tärkein asia on yhteisten lasten hyvinvointi.
Ainahan lapsen on "parempi" asua sen kusipäisen lähin luona joka mollaa ja haukkuu etää, niinkö??? Mitäpä siihen sanot että jos se etä on katkera ja haukkuu lähiä ja sen vuoksi lapsien ei sovi mennä etän luo mutta kun puolestaan se katkera ja etää haukkuva osapuoli onkin se LÄHI niin mihin lapset sitä pääsevät pakoon!!!??? Niimpä niimmm...!!! Lapsen etu... hah... Siinä on lapsi pakotettuna kuuntelemaan sitä haukkumista ja manipulointia tyyliin 24/7 mutta sehän yh-äippäressukoiden mielestä onkin vain lapsen hyväksi ja parasta eikä tietenkään kukaan yh-äippäressukka vahingossakaan myönnä haukkuvansa lapsen isää ja manipuloivansa lapsia oman "totuuden" muottiin... Minun onneksi ei tarvitse haukkua lapsilleni heidän äitiään, kerron vain totuuden vaikka sitä ei saisi tehdä kun sossutantta-armeijan mielestä totuuden kertominen on aikuisten juttuja eikä ne kuulu lapsille!!! Heh heh heee... Minun olisi pitänyt valehdella lapsille tyyliin: "äiti on hyvä ja isä on paha ja siksi te ette saa asua isän luona vaikka haluattekin" Eikö tule "pikkuisen" mieleen että kenestä yritetään väkipakolla tehdä sankari ja kenestä syyllinen kun minun olisi pitänyt valehdella omille lapsilleni??? Tuo oma juttuni vaan sattuu olemaan FAKTAA vaikka tietenkään se ei yh-äippäressukoiden mielestä voi mitenkään olla...
Miksi kuvittelet että kaikki lähit haukkuvat niitä etävanhempia lapsilleen? Jos sinun exäsi näin tekee se on varsin valitettavaa, mutta ei kuitenkaan tarkoita että kaikki olisivat samanlaisia kuin hän. Ja se mitä ne sossutädit sanovat siitä etä aikuisten asiat eivät lapsille kuulu, se on ihan totta. Kuka tahansa lapsen parasta ajatteleva ihminen ymmärtää ettei lasten niskaan oksenneta vanhempien välisiä ristiriitoja.
Ihan kokemuksesta tiedän tasan tarkkaan että aivan varmasti suurin osa yh-äipistä haukkuu isää lapselleen. Jos olisit lukenut kirjoituksiani piiiittkällä aikavälillä niin olisit tiennyt että olen eroni jälkeen yrittänyt seurustella ihan tosissani pitempään parin yh-äipän kanssa (tietenkin oli jossain välissä niitä muutaman illan panoja yh-äipistä) ja yksikään noista yh-äippäressukoista ei ollut sellainen kuin täällä tyyliin jokainen antaa itsestään ymmärtää. Se lapsen kuullen isän haukkuminen ja syyllistäminen oli ihan normia arkipäivää (jonka jokainen yh-äippäressukka jo tiesikin) joten lemppasin oitis ne mäkeen kun näin että mikä oli homman nimi. Kokeilimpa muuten sitä parin erehdyksen jälkeen että en kertonutkaan heti olevani isä niin sehän sai yh-äippäressukoiden kilelenkannakkeet irtoamaan ja sitä lasten isän haukkumista riitti ja riitti kun yh-äippäreppana ei tiennytkään puhuvansa lapsensa isän kohtalotoverille. Heh heh... Jos olisikin tullut vastaan edes yksi yh-äippä joka EI olisi haukkunut lapsensa isää niin ehkä olisi jotain voinut kehkeytyäkkin mutta ei, mäkeen sellaiset kaksinaamaiset ruikuttajat ja oitis... Heh... vai olisi minun pitänyt valehdella lapsilleni kun he itkivät ja ihmettelivät (myös äitinsä ja minun läsnäollessa!) että miksi eivät saa tulla asumaan luokseni!!!??? Ja vitut sanon minä!!! En todellakaan valehtele lapsilleni jotta lapsilla olisi illuusio jonka mukaan äiti on viaton reppana ja minä olisinkin se syyllinen!!! Aivan uskomatonta touhua sossutantta-armeijankin puolesta että sieltä kehoitettiin valehtelemaan lapsilleni jotta se velliperse lasteni äiti olisi päässyt kuin koira veräjästä!!! Vallalla oleva käytäntöhän on se että sossutanttojen mielestä lapsen parasta EI voi missään nimessä olla se että isä olisikin se lähi... Ja muuten on aivan turha alkaa selittelemään mitään skeidaa siitä että isällä ja äidillä on yhtä hyvät mahdollisuudet päästä lähiksi!!! Se on niin paskapuhetta kuin vain ikinä olla voi sillä ellei lapsen äiti ole täysi hullu, rappioalkkis tai sekopää huumehörhö niin isällä ei ole pienintäkään mahdollisuutta saada lähihuoltajuutta jos äiti vähänkään haluaa huoltajuuden itselleen.
"Ihan kokemuksesta tiedän tasan tarkkaan että aivan varmasti suurin osa yh-äipistä haukkuu isää lapselleen." No niin just, eli ihan omakohtaista kokemusta löytyy suurimmasta osasta yh-äitejä. Tämä selvä.
sossutantta-armeija osui kerrankin oikeaan kun määräsivät exäsi lähiksi. Kuulostaa aika sairaalta, että lapsia itketetään tapaamisilla asumisjärjestelyistä. Kukahan se sinne lasten pikkupäihin kylvää niitä ituja isän luona asumisesta? Onko lapsille samassa yhteydessä tehty selväksi, että isän luona asuminen tarkoittaa omasta kodista lähtemistä? Häpeä on rumaa syöttää lapsille omaa surkeuttaan ja saada heidän myötätuntoiset mielensä pois tolaltaan. Kohdallesi osui kerrankin asiansa tuntevia sossuja. Iloitse siit, niitä osuu harvoin kohdalle kun olisi tarvis;)
omia asioita jos ei levittelisi niitä täällä kaikelle kansalle. Tiedetään milloin erosi, kenen luona lapset asuvat, miten usein tapaavat, miten uusi "ihana" suhde toimii, miten asuu, miten vähän tienää jne jne. miksi olemmekaan saaneet kaiken tämän lukea, vaikka se ei kuulu meille ollenkaan?
jos lähi haukkuu etää, siinä lapsen mieli menee sekaisin kyllä. mutta vielä pahempi sille lapselle on se, että etä kertoo "totuuden" lapsille esim. millainen huora äiti oli että siksi erottiin. siitä sen lapsen loputkin mielestä järkkyy pysyvästi, kyllä pitää olla aivoton kusipää etävanhempi mikä tekee näin lapsilleen, vaikka minkälainen kusipää olis se lähi ollu yhdessä olo aikana. ja lapsellista kostamista tommonen etältä. kyllä sen totuuden kerkiää niille lapsille kertomaan sitten kun ne on vaikka täysi-ikäisiä ja ymmärtäävät mitä mikäkin sana tarkoittaa. ei ne elarit lopu vaikka kuinka totuuksia lähistä kertoilisi lapsille, elarit maksetaan 18v asti.
tämä että turha väittää että isällä yhtä hyvät mahkut lähiksi kuin äitillä, kyllä vaan on, mutta ei tolla aitoetän asenteella ja tempperamentilla, ei tosiaan. joo ja parit yh-äipät onkin suurin osa suomen yh-äipistä, ja antaa varmasti korvaamattoman ja tilastollisesti aukottoman todisteen että se on faktaa, mitä etäeito täällä esittää faktana kaikista yhäipistä. hyvät sille :) ja ei lapsille tarvitse valehdella, niille voi sanoa miten asia on, eli en tiedä, koska äiti ja sossutantat ovat näin sanoneet ettette voi olla isin luona, mutta isi voi viedä teidät sinne sossulaan niin voitte itse kysyä niiltä että miksi asiat on näin. sulla on toisinaan ihan hyviä juttui täällä, mutta toi sun oman tilantees hoitaminen on menny sulla reisille ton sun tietämättömyytesi takia asioiden suhteen, ja nyt sua vituttaa että pääs käymään näin ja purat sitä täällä haukkumalla kaikkia yhäreitä. muta en tuomitse sinua, teet niinkuin parhaaksesi näet vaikka se ei ole todellakaan parhaaksesi välttämättä.
"Ihan kokemuksesta tiedän tasan tarkkaan että aivan varmasti suurin osa yh-äipistä haukkuu isää lapselleen." vai löytyy tällainen kokemus, melko supermunainen iskä olet sitten... Tai peenis katteus pistää suuria puheita sieltä latelemaan... Jos vain on sinulla näyttöä, tuoppa ihan julki mediassa, että olet joko kaikkien maailman yh:äippien kans jutellut. Ei parin kokemuksien kautta voi yleistää. Tai voihan sitä yrittää, mutta sitten se on sitä pelkkää katkeruuden ääntä, omasta elämästä. Minä en ole vielä kolmen ikäiselle tytölleni isäänsä haukkunut. päin vastoin, itse isättömänä kasvanut, ymmärrän hyvin, kuinka isä on lapselle tärkeä henkilö. Eli, minun kohdalla näkyy sitä ristiriitaa. mietippä. Oma isäni ei välittänyt lapsistaan. Ja minä taasen ymmärrän ja TIEDÄN TYTTÄRENÄ, miltä tuntuu kasvaa isättömänä. Isäni tuli kotiovelle, humalassa, kun olin 13v. sanoi vain, että olen sun isäsi. ... asumme samalla kylällä, mutta emme päivää kummempaa juttele.
heh heh heee... On tuo aivan uskomatonta että jos lähiäippä haukkuu isää lapsille niin se ei (yllätys yllätys) ole lähellekkään niin paha juttu kuin se että (yllätys yllätys) se etäisä haukkuu lähiäipän lapsille... Kun äiti haukkuu isää lapselle niin siinä vain lapsen mieli menee sekaisin mutta kun ISÄ haukkuu äitiä lapselle niin lapsen mieli järkkyy lopullisesti ja isä on (tietenkin) aivoton kusipää... Voi juma mitä vähä-älyisten älytöntä paskaa tuo sinun höpöttelys taas oli!!! Miten ihmeessä yh-äippäressukat osaavat olla noin helvetin tyhmiä että mokailevat jatkuvasti täällä???!!! Heh heh heee... TAAS tuli yh-äippäressukan näppikseltä se isoin pointti tähän juttuun eli: "kyllä sen totuuden kerkiää niille lapsille kertomaan sitten kun ne on vaikka täysi-ikäisiä ja ymmärtäävät mitä mikäkin sana tarkoittaa. ei ne elarit lopu vaikka kuinka totuuksia lähistä kertoilisi lapsille, elarit maksetaan 18v asti." Just just... Yh-äippäressukan mielestä ei tietenkään lapsille saa sanoa totuutta sillä muutoinhan lapsi saattaakin tajuta homman nimen ja päättääkin muuttaa sen etäisän luokse kun itse saa päättää muutostaan ja se lapsi ei sitten enää olisikaan äidin tulonlähde ja ase isää kohtaan!!!
Koska "tiedät", että lähivanhempi haukkuu sinua lapsillesi pistät kahta paremmaksi ja haukut puolestasi lähivanhempaa kun saat lapset kuulomatkan päähän. Puolustat oikeuttasi haukkua lähivanhempaa lapsillesi. Tosi nerokasta! Mutta, sinähän toimit lastesi kanssa kuten haluat. Itsehän voit toimillasi vaikuttaa siihen minkälainen suhde teille syntyy. Teillä on varmaan oikein rattoisia tapaamisia kun lataat täyslaidallisen kaunaa ja FAKTOJASI niillä oliko se nyt neljä päivää/kk, tapaamisillanne..ehkä sossuilla oli todella aihetta kantaansa.
Kysymykseesi vastaus: Aivan liian liian monta!!! Minä sanoin että parin yh-äipän kanssa yritin seurustella ihan vakavissani ennenkuin lopulta näyttivät sen lahjakkuuden lapsiensa isän mollaamisessa ja lapsella kiristämisellä. Ettepä te tietenkään noteeranneet sitä että minulla oli useita niitä ns. muutaman panon yh-äippiä jotka paljastivat prikulleen samat piirteet kuin nuo pari pitempäänkin kuviossa mukana olleet yh-äippäressukat ja sen he tekivät nopeasti kun luulivat minun olevan lapseton... Olikohan minulla vain helvetin huono tuuri siinä että noin useasta yh-äipästä ei yksikään sattunut olemaan sellainen kuin täällä lähes kaikki yh-äipät hehkuttaa itsensä olevan??? Ihmetyttää suuresti sellainen että kun niitä "hyviä" yh-äippiä on puheidenne mukaan pilvin pimein ja vain muutama promille on mainitsemani kaltaisia yh-äippäressukoita niin ihmeellisesti juuri ne yh-äipät joihin tutustuin sattuivatkin kuulumaan tuohon "äärettömän pieneen" vähemmistöön... Heh heh heee.... Pitäisikö minun nyt sinun kohdallasi heittää se kehiin mitä tavallisesti yh-äippäressukat heittävät kun minä tai joku toinen etäisä kirjoittaa tänne??? No heitän: SINUN kirjoittamasi EI voi mitenkään pitää paikkaansa tai ainakaan emme usko sillä sehän on VAIN sinun kirjoittamasi versio. Pitäisi olla myös käytettävissä se lapsen ISÄN versio ennenkuin totuus selviäisi sillä todennäköisesti se on aivan erillainen...
että niitä yh-äippiä olisi sen verran paljon, ettei aitoetä olisi millään ehtinyt niitten kaikkien kanssa tutustumaan, mutta ilmeisesti erehdyin :) Mutta fakta mikä fakta, muutama= kaikki. Mahtaakohan muutkin esittämänsä faktat olla yhtä "totuudenmukaisia" :D
ikäinen olet? Katsos kun minä olen 28v ja oletan, että sinulla on ikää sen verta, että voisit olla minun isä. Joten, aika tunteetonta ajatella ja heittää, isättömälle lapselle. Sitten sanoisin, että tyttöni isä on ijältään 58v. Joten siihen et yllä ainakaan. Haha! Koskaan en todellakaan ole tytön isää haukkunut lapselleni ja enkä tule tekemään. Mutta sinun on vaikea näköjään hyväksyä sitä, että on näitäkin ihmisiä yh:ssa, jotka ymmärtää. Et taida ansaita sympatiaani. Sorry.! Tai, mitäs mie pahoittelemaan, itse sie typeryytesi näytät. ( minä ja tytön isä ollaan palaamassa yhteen!)
useimmat etsivät seuraa kaltaistensa joukosta, omasta sosiaaliluokastaan. Katso ympärillesi ja mieti oikein tomerasti voisiko niistä, joiden kanssa vietät aikaasi, yleensä löytyä muuta kuin näitä pohjasakaksi kuvailemiasi yh-äippäressukoita. Älä kuitenkaan erehdy luulemaan, että se on koko maailma. Kai äitisi luki sinulle sadun, jossa hanhilauma eli siinä uskossa, että koko maailma mahtuu maatilan aidan sisään?
mistä sitä tietää vaikka AITOei olisi vasta tulossa näille kulmille. Kyllähän se aikaa ottaa kun tosi MIES on maailmanvalloitusretkillään yh-äitien ihmeellisessä maailmassa ;)
Mikä hinku sulla on seurustella monen yksinhuoltajan kanssa? Onko sulla joku fetissi niiden suhteen? Kyl mun silmissä pisteet väheni ku kerroit jakanees puolelle kylää. Ja vielä kehut saavutuksillas. YÖK. Et oo yhtää parempi ku ne sun haukkumat äidit. Samallailla huoraat ympäri kyliä.
Aito_etäisän lapset eivät halua tavata isäänsä, joten tuskinpa siis haluavat muuttaakaan hänen luokseen. Kukaan ei ihmettele, mikseivät lapset tapaa isäänsä; sen verran järkyttävää tekstiä tällekin palstalle on viimeisten kuukausien aikana ilmestynyt AITO_etäisänb IP:stä. Todellisuudessa tässäkin tapauksessa lähiäiti varmasti haluaisi joskus vapaan viikonlopun, mutta minkäs teet, jos lapset eivät halua tapaamisiin mennä. Tuskinpa kukaan äiti tuollaisessa tilanteessa pakottamaan lähtee. AITO_etäisä on tyyppiesimerkki miehestä, joka kiusaa lapsiaan, koska tietää sen aiheuttavan lasten äidille murhetta. Kostonhaluinen reppana, joka ei ymmärrä, ettei hänestä ole isäksi. Hän olisi halunnut lähihuoltajuuden itselleen rahan ja koston takia, koska emäntä otti ja lähti. Ja kun suunnitelma ei toteutunut alkoi koko elämän kestävä narsistinen kiusaaminen joka on kosto, koska viranomaiset ja äiti lapsineen eivät totelleet häntä. Kaikki sympatiani ovat AITO_etäisän exän puolella ja lasten takia tunnen surua. Eikä tämä AITO_esimerkki ole ainutlaatuinen, vaan ihan tavallinen kuvio miehestä, jonka tunne-elämä on vajaa eikä hän ymmärrä vahingoittavansa lapsiaan. AITO_etäisän kirjoitukset tulisi taltioida oppimateriaaliksi ja demonstroida äänin sossun väelle; "Tässä on mies, joka on anonyyminä, palstalla oma itsensä, ei sossun palavereissa".
naurettavan lapsellinen etäisäreppana! "no kun toikin haukkuu niin minäkin saan haukkua, byhyyyyyäääää" olet ku pikku tyttö ketä on kiusattu pikkusen. mutta jokainen tyylillään, mutta sulla toi on jo idiootimaista. pillität täällä että yhärit käyttää lasta aseena riidoissa etää vastaan, mitäpäs toi sun touhus sitten on? ei ainakaan lasten ulkopuolella pitämistä riidoissasi exääsi kohtaan. mutta kun on luoja lusikalla järkeä sulle antanut, niin eipä sulta sitä enempää voi vaatiakkaan. vituttaako etäisäresupekkaa kun käyt taistelua mitä et noin vähäisillä älyn lahjoillasi voi voittaa?
NORMAALI ihminen tervehtyisi 10 vuodessa? etkä että normaalisti ihminen tervehtyisi 10 vuodessa?
että sinä sitten "fiksumpana" et puhuisi lasten äidistä ollenkaan? Tiedän, että lapsilla on paljon kysymyksiä ja haluavat vastauksia, mutta jospa voisit käyttää samaa taktiikkaa kuin minä (lasten isä häipyi ensin petettyään uusikkonsa hoiviin), eli en puhu lapsille isästään mitään enkä hänen uusikostaan. Sanon että en osaa isän puolesta vastata, mutta itse xxxxxx ja uusikosta että näihin osaa isä vastata parhaiten sillä äiti ei tunne X:ää. Lapsille voi myös sanoa että ero tuntuu pahalta ja siitä on surullinen mutta samalla että haluaa olla silti lasten kanssa eikä erota heistä.
ja luottoihmisille purkanut pahaa oloani lasteni isän tekemisistä ja raa'asta tavasta "hoitaa" ero. Mutta lapsille en ole tätä tehnyt. Kyllä jokainen ihminen kaipaa toisen aikuisen ihmisen jolle voi "tilittää" pahaa oloaan. Tavallaan siis käytit näitä ihmisiä hyväksesi esittämällä jotain muuta. Et edelleenkään kerää pisteitä toiminnallasi. Ne asiat mitä lasten äidit sinusta tekevät haukkumalla, ovat taas mielestäsi sinun suustasi totuuksia? Todella huono puolustus! Yhtälailla ne ovat haukkumisia sinunkin suustasi kuin kenen tahansa muunkin.
todeta vain että SEURA ETSII KALTAISTAAN SEURAA. Mietihän miksei kohdallesi ole tosiaan sattunut näitä "hyviä yh-äitejä"? Löytyisiköhän niitä jostain muulta, kuin sieltä mistä etsit, tai eri tyylillä?
yhden illan panosi löysit? Silloin, kun olin vielä yhäiti, niin ei minun keskusteluaiheisiini kyllä kuulunut mistään exästä puhuminen. Oot taitanut pokata lähiöpubin 50 katkeroituneet ja yksin jääneet pulsumuijat. Ja uskon sinun olevan oikeasti sellainen ääliö, että kunnolliset yhäidit ovat tajunneet jäädä pois kuvioista.
..hienoa, että pystyt niputtamaan kaikki suomessa elävät yksinhuoltajanaiset samaan kastiin, meitähän on "vain" reippaat satatuhatta kappaletta, eli aika monta olet ehtinyt kaataa, jotta sinulla on tarpeeksi kokemuspohjaa väitteillesi. :) (Yksinhuoltajamiehiä on n.15000) Joka tapauksessa ne liitot, joissa lasten sijoitus ratkotaan käräjillä ovat minimaalinen osa, 4%, ja 96 % eroavista vanhemmista löytää lapsen asumisessa, huollossa ja tapaamisessa sopuratkaisun. Mitä pienempi lapsi on, sitä todennäköisemmin hän jää äitinsä luokse ja tytöt jäävät myös hieman poikia todennäköisemmin. Joka toiselle avioerolapselle oli rekisteröity eron jälkeen vanhempien yhteishuoltajuus, 20 %:lle äidin yksinhuoltajuus ja 20 % vahvistusta ei ole tehty eli heillä jatkuu avioliiton aikainen lasten yhteishuolto. Isän jääminen ainoaksi huoltajaksi avioeron jälkeen on harvinaista ja osuus on käynyt harvinaisemmaksi vuosien 1997-2005 aikana. (Stakes, Suomalainen lapsi 2007) Ja sitten tästä noin 115000 otannasta toimeentulotuella elelee 23,3%, ja pienituloisia yksinhuoltajia on (miehet ja naiset) 32,3%. Avo- ja aviopareista toimeentulotukea saavat 4,3%. Pienituloisuuden kasvua selittävät työttömyyden kasvu, perhevapaiden käytön yleistyminen ja lamavuosina tehdyt perhe-etuuksien leikkaukset sekä niiden ostoarvon heikkeneminen. Kelan tutkimusosaston mukaan (2009/2) lapsilisä tulisi korottaa 70 %, jotta saavutettaisiin palkkojen nousu 1994-2009. Yh-naisista työttömiä on 12,6% ja yh-miehistä 7,8% verrattuna kaikkien vanhempien työttömyysasteeseen, mikä on 4,9%. Ja niistä elatusavustuksista... 76 % sosiaalitoimessa vahvistetuista elatusavuista on alle 135 euroa kuukaudessa. Näistä tilastoista puuttuvat tuomioistuinpäätökset, joissa summat ovat isompia. Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2005 suomalaislapsen keskimääräinen kulutus oli 525 euroa kuukaudessa. Tuolla ylempänä löytyy koko tutkimus kokonaisuudessaan nimimerkilläni, joka tässä referoitu mukailtuna. Enjoy!
Tosi hyvä FAKTA. Saa nyt verrata, mihin ne AITOetäisän puheet perustuu ja näkyy olevan, että sieltä jostain peräkuppilasta muutama nainen on tuo sata tuhatta aitoiskälle. ;D
"Yh-naisista työttömiä on 12,6% ja yh-miehistä 7,8% verrattuna kaikkien vanhempien työttömyysasteeseen, mikä on 4,9%." Montas prosenttia yksinhuoltajamiehistä on työttömänä? -Ihan vertailun vuoksi.
Paalako minulla nyt vain pelkät parkit vai enkö ymmärrä lukemaani, kysytkö nyt jotakin, johon on jo vastaus vai haetko jotakin muuta? "Montas prosenttia yksinhuoltajamiehistä on työttömänä? -Ihan vertailun vuoksi." "Yh-naisista työttömiä on 12,6% ja yh-miehistä 7,8%, verrattuna kaikkien vanhempien työttömyysasteeseen, mikä on 4,9%."
Pitkästä tekstistä joku jää aina hukkaan. Toivottavasti tämä moka ei pilannut sinun päivääsi. Nätimminkin asiat voi ilmaista.
Ootko vähän säälittävä, kun et muunlaisia naisia saanut kuin noita yh-äippäressukoita! Sinuna olisin mieluummin vetänyt käteen, jos paineet uhkasivat kasvaa liiaksi.
yh naisia 100 000 ja työttömänä 12,6% yh miehiä 15 000 ja työttömänä 7,8% toi 15tuhatta menee 100 tuhanteen 6,6 kertaa eli jos miehiä olis yh-na 100 000 niin silloin työttömiä yh-miehiä olis 7,8% x 6,6 = 51,48%
Hah hah haaa... Taas on yksi yh-äippäressukka "loistanut" täällä "älyllään"... heh heheeeee Ei ihme että noin älyttömän "matikkapään" omaavat ressukat nolaavat täällä itsensä kerta toisensa jälkeen... Tämä todellakin ON mukavaa kun saa lukea miten "eräät" ovat noin helvetin tyhmiä etteivät tajua matematiikastakaan yhtikäs mitään... Sääliksi käy noiden reppanoiden lapset kun esim. koulutehtävään apua äipältä pyytäessään lapsi saa variksen "älyllä" saatuja "neuvoja"... Ei hyvää päivää kun sitten lapsi menee koulussa näyttämään aipän "opetuksen" tuotoksia opettajalleen... Ei kannata sitten muuten ihmetellä kun opettaja luo vanhempain illoissa sinuun säälitteleviä katseita ja yrittää kertoa asioista sinulle ison rautalankavyyhdin avulla. heh heh heee...
vastasyntyneen vauvasi syntymätodistuksella, ettet tänä aamuna ole osallistunut mihinkään muuhun keskusteluketjuun millään toisella nikillä? Vanno vaan niin mulla onn hauskaa iltapäivän kahvituntiin saakka ihan sun ansiosta :D
suurempi mokaus? se että haukut taas yh-äippäressukaksi kirjoittajaa joka on mies ja ei yh. vai se että et ymmärtänyt hänen "matemaattista satiiriaan" tuota faktatietoa kirjoittanutta kohtaan. muuten sulla kyllä hyvät jutut ja olen messissä. ;D
Taas yksi järjenjättiläinen yh-äippäressukka saanut pikkuruihin aivoihinsa "kuningas ajatuksen" jolla se reppana yrittää saada mollattua minua jotta saisi omille itsekkäille teoilleen paremmin kanssasisariensa kannatusta... Nohh... tuo touhuhan on niin tuttua oi tuttua mutta tottakai sen yh-äippäressukoista faktoja kertovan/kertovien haukkuminen ja mollaaminen on paljon polttavampi ja tärkeämpi puheenaihe kuin esim. lapsen etu, lapsen oma tahto tai lapsen paras... Tämä reppanoista faktoja kertovien haukkuminen ja mollaaminen alkaa kohta vetelemään vertoja sille mega-aiheelle eli elareille ja muulle rahan ruikutukselle...
Sinä olet palstan isoäänisin elatusmaksumölisijä. Tiesitkö, että elareiden pystyynjättäminen on isoin miinus huoltajalle. Se, ettet pysynyt edes osuuttasi lasten elatuksesta kustantamaan on uskomaton moka. Toiseksi, se, että haukut lapsillesi lasten äitiä on moka, jota ei anneta anteeksi millään. Jos lapset eivät halua tavata sinua, se herättää monia kysymyksiä SINUSTA. Ihan perusmättöä lastensuojelun näkökulmasta. Sinä kirjoitat lasten edusta joka viestissäsi. Sinun lastesi etu on olla mahdollisimman kaukana sinusta, valitettavasti. Olet miehen irvikuva enkä ihmettele että exäsi otti eron ja vei lapsetkin pois vaikutuspiiristäsi, hyi helvetti!
Kerrotko minulle aito etäisä, että mikä sinusta teki juuri aidon etäisän? Miksei sinusta tullut lähi? Ja miksi sossutantta-armeija on päätynyt rajoittamaan sinun tapaamisoikeutta lapsiin, vai ymmärränkö oikein? Miten usein lapsiasi näet, minkä ikäisiä he ovat? Oletko lähiäidin kanssa missään väleissä? Mitä lukee teidän tapaamisopimuksessanne?
tohon vastaa, ei ainakaan totuuden mukaisesti.
Minä kerron: Etsi vastaukset kysymyksiisi minun kirjoituksistani piiiiiittkältä aikaväliltä niin löydät ne sieltä. Se miksi en JÄLLEEN taas kerran ala kertomaan omaa tarinaani johtuu siitä että minua ei piruvie kiinnosta kertoa stooriani vähän väliä täällä kun aina joku on utelemassa taustojani vaikka olen kirjoittanut sen monen monen monta kertaa tänne. Toinen syy on se että kun kirjoitan sen oman tarinani tänne niin tällä palstalla on yh-äippäressukoiden toimesta käytäntö että sen kertomisen jälkeen alkaa se normaali tuttu haukkumisrumba jossa tottakai teilataan kaikki kertomani vedoten siihen että valehtelen ummet ja lammet. (koska se yh-äippäressukoiden mielestä ei voi pitää paikkaansa kun tunnistavat itsensä sieltä) Minun eikä kenenkään toisenkaan etäisän elämäntarinoita voida uskoa millään ja vedotaan siihen että se on vain SINUN kertomaasi eikä äidin versiota ole kuultu... (jos joku yh-äippäressukka kertoo oman tarinansa niin sitähän ei kukaan kanssasisar kyseenalaista mitenkään sillä sehän on luonnollisesti "totta"!!!)
oikeassa, ei se reppana mitään kerro, pitkältä ajalta pyytää lukee kirjoituksiaan mutta kun ei löydy kuin viime lokakuulta ekat tolla nikillä kirjoitetut, eikä niistä löydy mitään vastauksia noihin kyssäreihin. suunsoittaja pelle koko idiooti ressukka HAHHAHHAAAAAAAAA
joka päivä saattaa tulla uusija keskustelioita, jotka ei tiedä.
kirjaisit sen tarinasi sinne profiiliisi kun kerran olet rekisteröitynyt, kuten niin usein olet maininnut. Tarinaasi ei poistettaisi viestiketjujesi mukana, vaan se kulkisi profiilissa kaikkien luettavanaSieltä olisi niin näppärää tarkistaa miten se juoni oikein menikään. Voisit itsekin aina välillä vilkaista tärkeimmät pointit ettei tule kämmejä.;)
mutta eipä toikaan juuri valaise noita aiemmin esitettyjä kysymyksiä, sanoo vaan tarinansa tueksi että ei ole syytä valehdella, ei ole kuin yksi syy, sinun uskottavuutesi, sillä mitähän tällekkin tarinalle tapahtuisi, jos kuultaisiin, se sinunkin moneen otteeseen mainitsema toisen osapuolen kertomus tapahtumista. kaikki kertomasihan on vain sinun kantasi asiasta, ja sinusta ei tee uskottavampaa se, että sanot ettei ole syytä valehdella. toi on jo klisee itsensä uskotavaksi tekemisessä eikä ole mitään arvoa koko lauseella missään muuallakaan. kyllä sä olet pelle koko etäisäressukka kun olet asiasi kussut ja pahasti. "Ei jaksais enää... Kirjoittanut: AITO_etäisä 31.10.2008 klo 12.11 Ei jaksais enää käydä läpi omaa juttuani mutta sen kerron että siihen ex-akkaan ei todellakaan voi luottaa ihan yhtään ja olen aluksi yrittänyt saada asiat hoidettua sovussa muttakun ei niin ei. Ollaan rakastettu vuosia toisiamme sen ex-akan kanssa ja kun rakkaus kuoli niin silloin muutui kaikki ja kuten perus yh-äippäressukan toimenkuvaan kuuluu niin myös ex-akka aloitti sen minun haukkumisen ja mollaamisen joka jatkuu yhä edelleen ja tietysti lapset olivat ne ase minkä hän otti ensimmäiseksi aseekseen. Yksinkertaisuudessaan asia oli niin että ex-akka halusi omien tarkoitusperiensä vuoksi eron (ei ikinä mitään väkivaltaa tms. joten vain hänen omat tarkoitusperänsä olivat eron syynä) ja lapset ja minä halusimme pysyä kuitenkin yhdessä niin se ei ex-akalle sopinut vaan alkoi se sossutantta-armeijan 110% tuella alkanut ajojahti jossa minä muutuinkin eron syyksi ja ex-akka luonnollisesti siksi kaltoinkohdelluksi ressukaksi. Samalla alkoi se lasten manipulointi joten esim. huoltajuusoikeudenkäyntiä odotellessa monien viikkojen ajan lapsia ei päästetty luokseni vaan siellä tehtiin aivan tietoisesti sitä taustatyötä jolla saadaan lasten päät kääntymään heidän haluamaansa suuntaan. Tuo tietenkin kuulostaa teistä yh-äippäressukoista minun liioittelultani ja sairaan ihmisen vainoharhaisuudelta mutta kun sen itse näin ja koin niin voin sanoa että tuli mieleen välissä että voiko todellakin todellisuudessa tapahtua tällaista mitä tavallinen pulliainen ei näe kuin elokuvissa... Tiedän tasan tarkkaan mistä puhun eikä minulla ole mitään syytä valehdella joten te yh-äippäressukat jotka olette pesunkestäviä sellaisia niin jatkatte minun mollaamistani ja haukkumistani mutta mä vitut piittaan siitä kun tiedän totuuden..."
En aio enkä luo profiiliini mitään stooriani sillä kyllä minä tarkistamattakin tiedän sen mikä se on... Heh heh... Mitä tulee noihin seliseliselittelyihin että jokin uusi keskustelijaa ei tiedä tarinaani ja siksi on kyselemässä taustojani niin vastaan sen että se on vain ääretöntä laiskuutta jos ei haluaa kaivella vanhoja kijoituksiani. Jokin yh-äippäRESSUKKA kertoi löytäneensä minun kirjoituksiani vain jostain lokakuulta asti enkä tuon reppanan mukaan ole kertonut sillä aikavälillä tarinaani täällä kertaakaan niin tuolle reppanalle voin sanoa FAKTANA että kyllä olen ja useasti!!! Voin jälleen kerran FAKTANA sanoa että tuo reppana ei todellakaan ole lukenut kaikkia kirjoituksiani tuolla aikavälillä sillä jos olisi niin silloin hän TIETÄISI minun kertoneen tarinani!!! Mutta kuten sanottua aiemminkin niin eihän täällä auta kertoa mitään FAKTAA sillä yh-äippäressukan yksi hallitsevimmista ominaisuuksista on se että osaa ohittaa ne tekstit tuosta vain joissa hänen oma mokansa paljastuu mutta siitä samastakin tekstistä hän löytää ihmeellisesti jonkin asian minkä takia kehittää itselleen syyn haukkua toista ja kerätä itselleen "pisteitä" yh-äippäressukoiden keskuudessa...
aika yks lysti sinun FAKTAT...ne voi jo tietää. tuossa ylempänä kerron omat FAKTAA, vaan sie se loukkasit, heti etukättelyssä, vaikka en ole täällä palstalla sinulle "vittuillut" tai muutakaan.. pistit heti samaan "kastiin". etkä sitä paitsi vastannut, minkä ikäinen olet? Että ohittanut olet itsekin.
taida löytyä munaa paljastaa profiiliaan. En pahemmin tapausta tiedä, mutta aika itsekeskeiseltä kakaralta vaikuttaa. Ei ainakaan kovin aikuismaisesti täällä kirjoittele, FAKTOJAAN. Saati vielä hänen Faktaansa uskoa, kun itse mitätöi toisten faktat heti kättelyssä.
olevan joo. kehuu että piiiitkältä ajalta taaksepäin kirjoituksistaan voi lukea hänen tarinaansa, viime lokakuulta alkaen, hui kauheen pitkä aika? ehkä jollekkin teinille on. ja sit samaan hengen vetoon kehuu että on viikkojakin poissa palstalta, no joo, pisin kirjoitus väli 4pv, hui viikkoja, no teinille voi 4pv:kin tuntua viikolta. no mutta enivei, ressukka mikä ressukka minun silmissäni, eikä muuksi muutu, aitoetäisäreppana ja pah.......
HEH, no nyt minä ymmärrän sinua! Ihan mielenkiinnolla etsiskelin ja luin juttujasi,sekä siihen liittyvät, tuon minulle heitellyn herjauksesi johdosta. Kiitos herjasta, sillä sait sympatiat puolellesi... (piilee yksi juttu, vaan enpäs sanokaan.) ;D
Näinhän se on. Ei vie kauaa huomata.
oikea lapsiaan rakastava etäisä, eikä mikään nettihäirikkö, joka yrittää pilata kaikkien etäisien maineen. Jos etäisät oikeasti olisivat tämän "AITON" kaltaisia niin huoltajuuden pitäisi aina olla äidillä ja tapaamisten tarkoin rajattuja ja valvottuja. Oikeasti emme kuitenkaan tuollaisia kaikki ole ja yhden psykopaatin vuoksi ei saisi meitä muita leimata.
yhät, ja etät tunnistaa ne oikeat etäisät, ettei tarvitse olla huolissaan yhden urpon uhoamisista, sen verran on tämä aitoetäressukka sekaisin ettei erota etää eikä lähiä, kirjoitusten perusteella, saati kumpaa sukupuolta etä tai lähi on, mikä täällä kirjoittelee. mutta annetaan ressukan räyhätä, ei mene motaa vuotta toivottavasti enää kun lapsensa joita ei saa huoltajuuteensa, ovat täysi-ikäisiä, eivätkä silti mene isäänsä tapaamaan. Heh Heh Hee
EI käy! Hyvähän se on AITO-etäiskän täällä naisia kiusata, kun on puute, niin on puute. Pillun puute meinaan. Jos nyt pari panoa on löytänyt, niin takulla ei ole saanut toista kertoo. ;D Ei tajua, että sieltä, mistä saa, kannattaa pitää hyvät välit . Tai menettää senkin vähäsen. Ja näin on taina käydä. Ja sekös se nyt kismittää.
kyrpiintynyt yhteiskunnan lakeihin ja sääntöihin, ja pistää ne kaikki yhäippäressukoiden syyksi kun ne häikäilemättä käyttää näitä lakeja kostaakseen etäiseille.
"kyrpiintynyt yhteiskunnan lakeihin ja sääntöihin, ja pistää ne kaikki yhäippäressukoiden syyksi kun ne häikäilemättä käyttää näitä lakeja kostaakseen etäiseille." näitä lakeja ja sääntöjä on miehetkin olleet laatimassa. Ja uskoisin, että suurin osa päättäjämiehistä ovat isiä. ;)
tähän asiaan mikä? yleensä presidentti hyväksyy kaikki lait, ja pressa on kansalaisille sukupuoleton niinkuin muutkin päättäjät, siksi on helppo purkaa se vitutus niihin ketkä näiden kasvottomien päättäjien lakeja käyttää hyväkseen.
"yleensä presidentti hyväksyy.." Miksi oletat? Epäröit itsekin kuitenkin... Kyllä hyvin moni asia on hallitus päättänyt. Tosin, Tarja halonen onkin jämäkkä, joten puolensa pitää. ;) Ja en nyt sanoisi kovin sukupuolettomaksi. Kyllä minun silmissä Halonen on nainen, joka itsenäisyyspäivinäkin ihan NAISEN pukuun pukeutuu. Tai hallituksesta esim. Vanhanen MIES. Ja jos pressa hyväksyy ne lait, eihän se silloin voi olla kasvotonta, Mehän silloin tiedämme, kuka sitä nuijaa pöytään löi, meidänkin asioitten kohdalla. ;)
näkyy, kun televisiotakin seuraa, missä on nainen tai mies päättänyt. Varsinkin jos osaa yhdistää. maalaisjärkeä kuunneltaessa uutisia. ;)
AITO_etäisä on kyrpiintynyt yhteiskunnan lakeihin ja sääntöihin, ja pistää ne kaikki yh-äitien syyksi. Me yh-äidit joudumme elämään lakien ja asetusten mukaan, mutta hänelle sellainen on liian vaikeaa.
lakien ja asetusten mukaan, mutta joillekkin ne ovat vain epäoikeuden mukaisia ja niitä ei vaan voi sulattaa.
Tuskinpa AITO_etäisän lapset ovat sitä mieltä, että lait ja asetukset (viranomaispäätökset) heidän kohdallaan ovat epäoikeudenmukaisia. Älä ajattele oman napasi kautta, ajattele lasta ;)
Elätkö sinä nyt ollenkaan realiajassa? Muualla asuva vanhempi on oikeudeton vanhempi, ei se joka rikkoo lakeja. Perustuslain mukaan kansalaisten tulisi olla yhdenvertaisia lain edessä, jolloin kumpaankin vanhempaan tulisi soveltaa samoja sääntöjä. Näin ei kuitenkaan ole. Se vanhempi, jonka luona lapsi on kirjoilla, hänellä on se yksinmääräämisoikeus, muualla asuva vanhempi voidaan syrjäyttää lähes täysin. Älkää unohtako sitä, mitä enemmän teillä on oikeusksia, sitä enemmän on myös vastuuta ja velvollisuuksia, itse olette epäkiitollisemman ja kurjimman roolin valinneet, se ei ole yh- äitiys, vaan se on äitiys, kaikkine etuliitteineen päivineen. Aika ei ole vielä kypsä, tasa- arvoiseen vanhemmuuteen, joten oikeudettomia lapsia, me jätemme vielä pitkään perinnöksi. Kirjoittaa meistä, kuka tahansa elämän kertansa, kirjoitta hän itsestään sankarin ja muista syyllisen.
"Me yh-äidit". Mitä sanonnassa oli rumaa, pahaa tai itsensä ylentämistä? Tämä on yh-palsta ja puheena oli AITO_etäisän päätön riehuminen ja yh-äitien pilkkaaminen. Ei ollut puhe vanhemmuudesta tai tasa-arvosta, typerys! Jos tapaamissopimuksessa lukee, että lapsella on oikeus tavata etävanhempaansa joka toinen viikonloppu, se on niin mikäli etä niin haluaa, lapsella tai lähillä ei ole valinnan mahdollisuutta. Kaikki muu lapsen edusta tai lähin yksinmääräämisoikeudesta on paskanjauhantaa. Jos sinä koet äitiyden epäkiitollisena ja kurjana roolina, voi voi sentään. Minusta äitiys on maailman paras juttu.
Erittelepä, millaisia oikeuksia muualla asuvalle etävanhemmalle tulisi vielä antaa? Missä asioissa lähivanhemmalla on yksinmääräämisoikeus lapsen? Hei, nyt mä tiedän! Lähi saa päättää, ostaako kevyt vai rasvatonta maitoa ruokapöytään, JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!
Minulla on yhteishuollossa oleva lapsi, joka on eronnut kirkosta, hän käy urheilupainoitteista koulua eripaikkakunnalla, jossa olemme kirjoilla, hänellä on passi, pankkikortti ja nämä ovat asioista, joista vanhempien tulisi päättää yhdessä, mutta lähivanhempana olen saanut käyttää yksinmääräämisoikeuttani ja päätökset olen tehnyt minä. Turhia riitoja lisää esim. lapsen asuessa puoliksi kummankin vanhempansa luona, se vanhempi, jonka luona lapsi on kirjoilla saa lapsilisän ja mahdollisen yh-korotuksen, elatusmaksun, vaikka käytännössä ei muodostu ollenkaan elatusapuvelvoitetta. Jos nämä riidat johtavat oikeuden käyntiin asti, näin ollen muualla asuva vanhempi on joutunut tilanteeseen, jossa häneltä on riistetty perustuslaillinen oikeus oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin.
15 vuotias saa erota kirkosta itsenäisesti, jos haluaa, muussa tapauksessa eroamiseen tai uskontokunnan vaihtamiseen tarvitaan molempien yhteishuoltajien allekirjoitus. Tuskinpa kumpikaan vanhemmista päättää vastoin lapsen tahtoa urheilupainotteisesta koulusta tyyliin; "menet painilukioon jos MINÄ niin sanon!" tai "Vain minun kuolleen ruumiini yli menet opiskelemaan matematiikkapainotteiseen kouluun!" jos lapsi on lahjakas (aivan päätön ajatuksenakin jo). Passihakemukseen tarvitaan yhteishuoltajan allekirjoitus ja 15v kesätyöpaikassa oleva saa avata oman pankkitilin ilman vanhempiaan. Jos lapsi on alle 15v, hänelle ei voi avata pankkitiliä ilman molempien yhteishuoltajien allekirjoitusta. Jos vuoroviikkovanhemmat riitelevät lapsilisistä ja elatusmaksuista, en ymmärrä miksi he ovat vuoroviikkohuoltajia, koska ehdoton edellytys 50/50-huoltajuuteen tulisi olla vanhempien toimiva suhde ja sellaista ei esimerkissäsi vaikuta olevan. Keksi pikkuisen parempia esimerkkejä, koska kaikki mainitsemasi asiat ovat väkisin väännettyjä. Oikeudenkäyntiväittämästäsi en ymmärtänyt yhtään mitään.
"Me yh-äidit" yhteisrintama, johon en haluaisi kuulua. Sitten joku vieä jaksaa ihmellä, miksi meitä sanotaa ressukoiksi. Niihän se menee, muissa ärsyttää eniten se, mikä on oma heikoin kohta. Itseppä me yh- äidit olemme aamiasmuroihimme kusseet, tehneet itsestämme harmittoman ajanvietteen, pelkän vitsin. Niin sinua kohdellaan, miten kohtelet muita. Päätöntä riehumista? Se, että tuodaan esille asioita, myös lapsen toisen vanhemman silmin. On se ihan pirun väärin, lapsi on esineellistetty ja hän oikeuksiaan rikotaan. Lapsen koko elämänkohtalon ratkaisevat kauaskantoiset ratkaisut jää yhden ihmisen käsiin, isä voidaa syrjäyttää lähes täysin. Yleisen käytännön mukaisesti isälle määrätään joka toisen viikonlopun tapaamisoikeus, vaikka isällä ja lapsilla olisi tahtoa tavata toisiaan enemmän. Onko tämä standardi lapsen parhaaksi? Yh- palsta? Juu-ei, tämä on naivien messias-syndrooma elämääkin suurempien sankarien piiri pieni pyörii leikki, josta eristetään kaikki ne, jotka eivät myötäile enemmän julkisuutta saanutta yleistä mielipidettä. Minä en halua kuulua rajoittuneeseen Me yh- äidit rintamaan, jotka eivät näe, että yksinhuoltajuus vanhemmuuteen kuuluu myös toinen tasa-arvoinen vanhempi, jolle pitää antaa tilaa tuntea syvästi ja kipeästi, suru ei ole yhtään sen vähäisempää, mitä se olisi naisen kohdalle osuessa. Ei tämä aito etä isä varmasti pahaa tarkoita, hän vain peilaa teidän käytöstä.
Lapsemme on alle 15 vuotias, kertaakaa näiden kymmenen vuoden aikana, isää ei ole mainittu, ei pankissa, ei passia haettaessa, ei pankkitiliä avatessa jne...Ketään ei ole edes vaivautunut kysymään hänestä. Isä voidaan syrjäyttää täysin. Miksi on vaikea hyväksyä, että isä on oikeudeton vanhempi? Tai, että äitikin osaa asettua isän asemaan ja puuttua näihin epäkohtiin.
miten niin meidän? Keiden meidän? Onko olemassa joku yhteisrintama, johon et halua kuulua? Mitä aitoon etäisään tulee niin eiköhän hän peilaa ennemmin omien karujen kokemustensa haavoja ja yleistää ne koskemaan tätä mainitsemaasi yhteisrintamaa. En ole aivan varma, onko se sen parempi asettua "yhteisrintaman" ulkopuolelle kuin "kuulua" sen sisäpuolelle. Yhtä kaikki kyse on yleistämisestä. Messias-syndrooma oireilee yhtä hyvin ja erityisesti sieltä ulkopuolelta huudellessa. Ethän vain kuvittele olevasi muita parempi?;;))
miksipä ei voisi? Miksi et ole huomioinut isää hakiessasi lapsille passia tai avatessa pankkitiliä? Miksi isää ei ole mainittu kymmeneen vuoteen? Eikö tasapuolisten, yhtäläisten oikeuksien puolustajan nyt ensimmäisenä tulisi itse ottaa isä mukaan, vaikka kukaan ulkopuolinen ei sitä huomaa hänen puolestaan tehdäkään? Kuten sanoit, äitikin saa puuttua epäkohtiin;)
Entinen puolisoni on yksi parhaimmista ystävistä ja nämä lasta koskevat päätökset on tehty yhdessä. Tämä pankki asia lähtikin siitä liikkeelle, että isällä ja lapselle on yhteinen projekti, johon he olisivat avanneet tilin, mutta se ei onnistunut, kun en ollut mukana. Minä menin lapsen kanssa pankkiin, tilin avaus onnistui, isästä ei edes kysytty, mutta äitiä kyllä kysyttiin. Lapsi on tähän asti ollut minun passilla, mutta hänelle lähdettiin hakemaan omaa, kun isä oli lähdössä hänen kanssa matkalle. Isälle tarkasti selitettiin, mihin tulee hänen allekirjoitus ja mihin minun. Tästä pankkiasiasta harmistuneena, päätimme, että minä haen sitä passia, isää ei mainittu taaskaan, mutta äiti kyllä isän hakiessa passia. Tänään isä mainittiin ensi kertaa, kun kävin lapsen kanssa oikomishoidon konsultaatiossa, hänet siivuutetiin täysin, hänen tietojaan ei tarvinnut tarkastaa, kun hän asuu eri osoitteessa. Pyysin kuitenkin hoitajaa toistamaan isän tiedot, koska hän saattaa ensikerralla, tulla lapsen kanssa. Se ei kuulemma käy, ensi kerralla tehdään hoitosuunnitelma ja siihen tarvitaa huoltajan allekirjoitus. Isä on myös lapsen huoltaja, hänellä on oikeus myös hoitosuunnitelma allekirjoittaa, jos hän katsoo, että se lapsen edunmukainen. Muttaa tuli vielä tämän jälkeenkin. Lapsella on arjessaan molemmat vanhemmat, mutta viranomaistasolla hänet on täysin syrjäytetty.
"Ethän vain kuvittele olevasi muita parempi?;;))" Minulle kyllä riittää, että olen kyllin hyvä. "Me yh-äidit joudumme elämään lakien ja asetusten mukaan, mutta hänelle sellainen on liian vaikeaa." Yleistämistä se tämäkin on. Ethän sinä voi kirjoittaa, kun omin sanoin sen, miten asian näet, Minä yh- äitinä joudun elämään lakien ja asetusten mukaan, muttaa et voi lisätä, ellet ole henkilökohtaisella tasolla tämän kyseisen henkilön kanssa aiheesta keskustellut, kasvotusten. Tässä on lähdetty mukaan rintamana yhden henkilön provosointiin ja annetaan lisää aihetta riehumiselle, vastaamalla niin kuin huudetaan ja se ei anna kovinkaan hyvää kuvaa meistä yh- äideistä. Tästä rintamasta tahdon irtautua, en halua myöntäillä, osaan kyllä poimia kyseisen henkilön kirjotituksista, sen mitä hän ajaa takaa, ei hän ole sen enempää väärässä, kuin ME muutkaan. Kaikki muu onkin täysin tois arvoista, mutta kovasti keskustelua synnyttävää. Täten me saamme harmittoman ajanvietteemme. Keskusteleminen on vaikea laji, myöntäily ei synnytä keskustelua, pitää provosoida ja provosoitua. Lukeminen se vasta onkin vaikeaa, kirjoittamisesta puhumattakaan, itse en ainakaan jaksa, joka lauseen jälkeen lisätä itsestään selvyyksiä, tyyliin, että luonnollisesti on vanhempia, jotka... tai valitettavasti en usko, että kaikille lapsille riitää kyllin hyviä vanhempia, yleistys pitää osata irroittaa asiayhteydestä, mutta pitää kuitenkin lukea kirjotus kokonaisuudesaan, eikä irroittaa yhtä lausetta asiayhteydestä, jolloin se muuttaa muotoaan ja merkitystään.
sen joka on käytössä jokaisessa maan passitoimistossa? Jos täytitte, et ole voinut yksin saada lapsellesi passia. En tiedä, missä tuppukylässä asutte ja millainen status sinulla siinä yhteisössä on, mutta normikäytäntö on toisenlainen ainakin kaikilla yo-paikkakunnilla. Isän allekirjoitus olisi riittänyt ensikerran hoitosuunnitelmaan ja yhteishuoltajan tiedot ovat papereissa, koska olet ne sinne antanut. Asuinkuntasi byrokratiassa on jotain pielessä, ei systeemissä valtakunnallisesti.
ei ole olemassa mitään yhteisrintamaa, josta voisi irtautua. Kukin vastaa täällä yksilönä ei osana yh-massaa. Puhutaan vain ihmisinä. Aiheena on yksinhuoltajuus, mikä yhdistää useimpia kirjoittajia. Siihen se yhtenäisyys sitten loppuukin. Toisin sanoen jos olet yksinhuoltaja siitä on mahdoton irrottautua ja asettua yksinhuoltajien ulkopuolelle. Muuta yhteistä nimittäjää on vaikea löytää ja vielä vaikeampi on irrottautua yhteisrintamasta, jota ei ole. Mielipiteisiin voidaan yhtyä tai olla erimieltä Se ei kuitenkaan tarkoita, että kaikki ovat niputettavissa yhteen.
mainita isä? Eikö se ole sinun asiasi jos se sinua häiritsee? Lapsen tiedoissa on huoltajien nimet. Ennemmin käy niin, että jos joku haluaa sen salata se kyllä näkyy viranomaisille ja he kysyvät toisesta huoltajasta. Passia et myöskään voi saada ilman toisen huoltajan allekirjoitettua suostumuspaperia. Ihmettelen miksi odotelet, että asia otetaan puheeksi jos se jotenkin on sivuutettu, kun se kuitenkin sinua noin vaivaa? Jos yhteishuoltajuus on ok lähihuoltaja yleensä mainitsee asiasta omatoimisesti ja huolehtii, että etävanhempi huomioidaan. Testaatko jotenkin viranomaisten verkoston pitävyyttä, vai miksi vaikenet?
Sinä kirjoittamasi perusteella todellakin kuulut niihin OIKEASTI HYVIIN yh-äippiin!!! Täällä vain on käytäntö se minkä olet huomannut että kun mainitsen jonkun yh-äippäRESSUKAN piirteen niin johan ÄLÄHTÄÄ!!! Se vaan on niin että kun kirjoitan tällä omalla hyökkäävällä tyylilläni niin se on provosoivaa ja ketkäpä muut siitä ärähtää kuin... heh heh heee... Niimpä niiimmmmm...
Miksi minäkin ärähdän tavastasi puhua yh-äideistä, vaikken ole yh-äiti? Koska sinä olet mulkvisti.
yh-äippäressukka! etäisä ei hauku hyviä yh-äippiä vaan teitä ruikuttavia paskoja!
Minuakin herjasi heti kättelyssä, vaikka en ole täällä ollut pariin vuoteen. antaa hänen herjata. Kyllä minäkin hänen pointinsa ymmärrän loppupeleissä. Ja oikeassa hän on. Mutta vaikea "hyvän" yh-äipänkään puolustamaan ruveta, jos kättelyssä ite heittää lokaa. Onnea hänelle. Ja hatunnosto, että jaksaa ajaa asiaansa. ;)
Lukutaitosi taitaa olla aika heikko, koska juuri kirjoitin etten ole yh-äiti. Kuvaile sinä omin sanoin, jos osaat, millainen on hyvä yh-äippä ja millainen on ruikuttava paska-yh-äippä.
totta mitä tämä aito isä kirjoitta täällä.On tietenkin jokunen poikkeus näissä äideissä.Kun kuuntelee näitä äitejä jotka on eronneita ja asuvat lasten kanssa niin voi turkasen tulimaista kun ne kilvan haukkuu entisiä miehiään ja sitten vasta kaakatus alkaa kun ne viihteelle pääsee siinä sit mietitään kenen ja kuin monen miehen kanssa on viikonloppuna oltu.
yhäriltä, kun olet noin katkera vai onko exäsi sexielämä vilkkaampaa kuin sinulla...luultavasti molemmat =)
parka sun arvaus meni nyt täysin metsähallituksen puolle.Mutta kun se vaan sattuu oleen tosi kun noita äitejä nykyisin paljo on ja se touhu niitten jutuissa on aika eriskummallista.Ja siksi toiseksi niiltä saa aina on se vaan niin hulvatonta menoo.Annas olla kun niillä krapula painaa päälle niin sit ne on surkeita kun täytys saada lisää liksaa siinä tulee sitten entinen mies miellen nyt kiireesti sossuun kun isä ei maksa sitä eikä tätä et rahaa pitäs saada.
miehistä on paljon iloa ja hupia. Senkin jälkeen kun niistä on eronnut;;))
iloa mut silti entiset lasten äidit hinkuu entistä miestään takas ja auta armias jos on mies löytänyt uuden niin siitä vasta poru nousee.
jos joku huolisi entiset ukkoni olisin onnesta soikea. Tulisi joku ja korjaisi ne ruojat pois kuljeksimasta. Ikävä kyllä, vielä 20 ja 10 vuoden jälkeen eroista ukot roikkuvat kuin hyljätyt ankanpoikaset jossain ulkoradalla ilman uusia kumppaneita. Soittelevat kertoa vanhojen sukulaistätiensä kuolemasta, eläkkeelle jäämisistään, sairastumisistaan ja räksyttävät miten kurjasti heitä on kohdeltu ja samaan hengenvetoon vannovat rakkauttaan. Vähemmän vaivaa näistä olisi ollut jos olisivat pariutuneet uudelleen. Toivoin jo avioliiton loppumetreillä, että joku tulisi ja veisi, ettei tarvitse itse heittää pois, mutta eivät kelvanneet kellekään. Sääli sinänsä, mutta tosiasiassa meidän yhteinen perhe, kummankin miehen kanssa on ollut ainoa koti mitä heillä ilmeisesti on ollut. He eivät ole vieläkään jättäneet sitä taakseen vaa jumittavat satelliittijäseninä kuin täit tervassa.
Taas "eräs" kuvittelee itsestään ihan mitä sattuu... Täällä on taas vellonut suurin osa keskustelijoista niissä keskusteluissa missä tavallisesti: elarit, ex-ukon haukkuminen ja tietenkin tuo missä haukutaan minua AITO_etäisää... Missä ovat ne keskustelun avaukset missä mietitään asioita LAPSEN näkökulmasta??? Jos joku heittää kehiin kysymyksen/kysymyksiä joissa käsitellään asioita lapsen kannalta niin ei mene kuin hetki niin johan se keskustelu on käännetty vakivalittajien toimesta etäisän syyttelyyn, omaan "uhrautuvaisuuteen" ja tietenkin elareiden muiden ruikutusrahojen "pienuuteen"!!! Itsekkin olen lähtenyt mukaan tuohon väittelyyn noista asioista koska itse LAPSEN parhaasta puhuminen ei todellakaan ole täällä lähimainkaan päällimmäisenä asiana joten edes isänä minun ja muiden etäisien on yritettävä puhua teille yh-äippäRESSUKOILLE järkeä päähän. (mikä ei tosin näytä uppoavan kun päänne on täynnä kusta!) Tätä kirjoitustani ei lue monikaan palstan yh-äippäRESSUKOIOSTA tänään sillä heillähän on "tärkeää" menoa ja tietenkin lapsen "parhaaksi" mutta kunhan taas maanantai koittaa niin johan itseensä kyrpiintyneet reppanat on täällä taas äänessä mitä älyttömimpien selitystensä kera...
me kunnon yh-äipät *NAURAA*
kukaan sinulta ottanu kun olit niille päätepysäkki :)
siltä vaikuttaa ja olin ilmeisesti ensimmäinenkin. Onneksi lapset ovat täysjärkisiä. Suvunparannus on laji sinänsä. Joskus on uhrauduttava, ettei poika polvesta häviäisi kokonaan.;)
mutta kukaan meistä vanhemmista ei elä koko elämänsä "lapsen parhaaksi". Meilläkin on omat tarpeemmem joiden mukaan on hyvä vähän irrottautua siitä ikuisesta "lapsen tarpeesta". Toivottavasti lapsemme, joiden "parasta" niin kiivaasti peräänkuulutat eivät vahingossa luule, että koko elämä on heidän "parhaaksi", vaan osaavat ajatella muitakin. Kaikki vanhempien tekemät asiat eivät määrity sen mukaan ovatko ne lapsen prhaaksi vai haitaksi. Vanhemmatkin, jopa yksinhuoltajat, elävät omaa elämäänsä, jossa on huolehdittava omastakin jaksamisesta. Vai kasvatammeko lapsemme elämään vain lapsilleen ja jättämään oman "parhaansa" ajattelematta?
kun ajatellaan mitä reppanoita olet ottanu ja vielä useamman, kertoo sinustakin paljon, niin kyllä se teidän lasten osalta on se suvun parannus tehtävä mahdoton :D
se on onnistunut. Jotkut perheet onnistuvat kasvattamaan poikia, joista ei ole perhe-elämään,mutta heidän lapsistaan tulee oikein mukavia ihmisiä.
etäisähän voi nostaa herjaussyytteen tästä!
että sille kävisi samalla lailla kuin kävi siinä huoltajuusoikeudekännissä, missä AITOetäisä yritti pilata lastensa elämän saamalla itselleen huoltajuuden: Kuspo menetti (hyvästä syystä) jopa vapaan tapaamisoikeuden. Herjausoikeudenkäynnin jälkeen taitaisi päätyä AITOetäisä suljetulle (mihin ehkä kyllä kuuluisikin) Terveisin nimimerkki "Omien lastensa oikea isä, joka ei kehtaa enää kutsua itseään etäisäksi, kun AITOisän kaltaiset siat nimityksen pilaavat"
on herjaus tekstiä Aito iskän omaa kirjoittamaa tallella, joten nostaisinko syytteen? Turhaa puolustella.