Kovasti ihmettelin, mihin joutui Turun Lentokerhon entinen Steen Skybolt OH-XTS eli "Pultti". Viimeisimmässä Ilmailu-lehdessä olikin siitä sitten kuva. Se on nykyisin Ruotsissa rekisteritunnuksella
SE-XNS. Kone on ruskea/musta, se on muutettu kaksipaikkaiseksi ja nokalla on 260hp kuutonen.
Onko kenelläkään tietoa, koska ko. Skybolt lensi Suomessa ensilentonsa ja koskahan se myytiin? Mikä mahtoi olla syy siihen, että Turkulaiset rakensivat sen, eivätkä kevyempää Pittsiä? Luulisin sen olevan kankeampi lentää, mutta pitääköhän paikkansa? Olikohan koneessa alunperin 180hp moottori? Onko Skyboltissa siivekkeet myös yläsiivessä vai oliko se "Flat Wing" Pittsin tapainen?
Olisiko OH-XTS:stä valokuvia jossakin nähtävillä?
Steen Skybolt
2
808
Vastaukset
- voi olla
Myytiin Ruotsiin 90-luvun alussa muistaakseni. Ja taisi olla 180hp moottori, joka oli täysin alitehoinen. Korkeusperäsin oli myös epäonnistunut. Ja kone taidettiin tehdä kylläkin Loimaalla. Pääpäsmärinä oli viime vuonna lento-onnettomuudessa menehtynyt harrastaja.
- putteri01
OH-XTS hankittiin keskeneräisenä Tampereelta ja rakennettiin valmiiksi osin Turussa ja osin Loimaalla . Koneessa oli 180 hv Lycoming ja se on ollut aina kaksipaikkainen . Etuohjaamon päällä käytettiin välillä suojalevyä .Koneessa oli siivekkeet myös ylätasossa . Se oli armottoman alitehoinen ja raskas .Korkeusperäsimessä kokeiltiin erilaisia virityksiä vaihtelevalla menentyksellä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353