Olisiko mitenkään mahdollista saada viimeksi kommentoituja viestejä listan ylimmäksi? Näin etusivultakin pudonneisiin viesteihin viitsisi vastata. Vai onko tarkoituksena hylätä hyväkin aihe silloin, kun se putoaa etusivulta?
Viimeksi kommentoidut viestit ylös!
***********
43328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Minusta tämä systeemi on selkeä ja tähän on totuttu.
ilkeänä ihmisenä tuli heti mieleen, että jokuhan voi ihan kiusallakin pitää aloitustaan ensimmäisenä tyhjänpäiväisillä vastauksilla.
jollekin palstalle tuommonen voi sopiakin, muttei kaikille.
Joku voisi ihan piruuttaan vastata kuukauden vanhaan ketjuun ja se sitten ilmestyisi tuohon ensimmäiseksi.
Jokuhan voisi huomata, että samasta asiasta on keskusteltu 1 n kertaa, joten ei aloittaisikaan taas uutta ketjua jo moneen kertaan jauhetusta aiheesta. Näin pysyy tuoreena ja raikkaana Suoli24.
Miltä sinusta tuntuisi, jos on aamulla kymmenen kivaa aloitusta, joihin olet vastaillut ja sitten ne ovat iltapäivällä sivulle 4, kun joku on oikein urakalla vastaillut vaikka viimevuotisiin ketjuihin?
Ymmärsitkö?
Ymmärrätkö itse, että vastaavanlaisten toimintojen kanssa pärjätään mainiosti muissa foorumeissa? Ja hyvin toimii. Onko sitten Suomi24 jotenkin erityisen altis hölmöilyille? Jos, niin on kyllä väärä tapa toivoa foorumin rampauttamista sen sijaan että tehtäisiin itse ongelmalle jotain.
Tämä on paras, ja ehdottomasti eniten toimivomani uudistus Suomi24:lta. Kiitos.
Mitä VÄLIÄ sillä on, jos vanha ketju nousee ensimmäiseksi? Minua se ei ainakaan haittaa eikä se ole minulle elämän ja kuoleman kysymys. Voin oikein hyvin jatkaa vaikka 10 vuotta vanhaa keskustelua, jos aihe on ajaton ja keskustelu kiinnostava.
KETJUT ON NOSTETTAVA! PERUSTELUT:
#1: vanhojen aiheiden ylösnouseminen KUULUU ASIAAN
jotteivät röyhkeimmät ALOITTAISI UUTTA RINNAKKAISTA AIHETTA!!!!!!
#2: helpottaa keskustelun seuraamista sitä enemmän mitä enemmän aiheita
VARSINKIN KUN VUOSILUVUT EI NÄY ILMAN ETTÄ AVAA AIHEEN.
OI MIKSI EI EDES _MAHDOLLISTETA_ ERI KLIKKAUKSELLA JÄRJESTÄMINEN
VIIMEISEN PÄIVITYKSEN MUKAAN!
kaikenlisäksi se päivä.kuukausi ei aina näytä viimeisintä päivitystä koska
täss uudess softass on joku virhe.
"Onko sitten Suomi24 jotenkin erityisen altis hölmöilyille?" juuri näin :)
Vuosia sitten Telkku comissa oli vastaava nostosysteemi, lähes koko keskustelujen alkupää oli muutaman hörhön nostamia sekopääviestejä ja ketjuja täynnä, kunnes hommaan tuli rekisteröintipakko. Tästä oli juttua tälläkin palstalla jo monta vuotta sitten, kun tät samaa alettiin ehdottelemaan tällä palstalla.
>Vuosia sitten Telkku comissa oli vastaava nostosysteemi, lähes koko keskustelujen alkupää oli muutaman hörhön nostamia sekopääviestejä ja ketjuja täynnä, kunnes hommaan tuli rekisteröintipakko.>
Siellä oli yleensä parikymmentä ensimmäistä viestiketjua jossa luki pelkästään: "Olen homo", satoja kertoja, todella typerää.
Ketjuthan nousevat kärkeen, vai nousevatko?
Nuppineulaa ei taida mikään ohittaa. :)
on toteutettu.
trollit ja häiriköt nostelevat maailmanmenoa palstalla ikivanhoja juttuja etsivulle, kuten tv-lupatarkastaja avauksen vuodelta 2001, kävi kuten osattiin etukäteen arvata, joidenkin käyttäjien hölmöys pilaa hyvän ajatuksen. Se ei todellakaan yllättänyt.
Eikö v.2001 ole arkistokamaa. Nouseeko sieltäkin?
Viestiketjujen nosto on TODELLA kaivattu uudistus, joten ylläpidolle iso kiitos sen toteuttamisesta. Nyt Suomi24:ää voi jopa käyttääkin. Vanhassa versiossahan asiallisetkin keskustelut painuivat todella nopeasti unohduksiin trollien postaillessa yhden rivin mittaisia "keskustelunavauksia" sivukaupalla.
Jos sen sijaan trollit nostelevat kuolleita ketjuja esiin ilman että heillä on mitään järjellistä sanottavaa, niin eikös jokaisella alueella ole moderaattorit juuri sitä varten että voivat poistaa tuollaiset häiriköinnit, jolloin ketju palaa takaisin digihautaansa? Sen sijaan, joskus voi keskustelu oikeasti virota jos jollain on esittää tuore argumentti, joten silloin on perusteltuakin että aihe nousee taas kärkeen.
tehtävää. Ei maailmanmenoa palstalla, kannata edes nykyään yrittää keskustella. Se on aivan turhaa, kun joku häirikkö nostelee vitun vanhoja juttuja kärkeen !
maailmanmenoa palstalla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8174876#comment-38033247
"Jos sen sijaan trollit nostelevat kuolleita ketjuja esiin ilman että heillä on mitään järjellistä sanottavaa, niin eikös jokaisella alueella ole moderaattorit juuri sitä varten että voivat poistaa tuollaiset häiriköinnit"
Jokaisella alueella ei ole erikseen moderaattoreita, tai edes seriffejä, palstoja on pari tuhatta ja melkein yhtä monta trollia /häirikköä, moderaattoreita ei kovin montaa ole.
Tämä oli vain niin ennalta arvattavaa, jo vuosia sitten kehitysideoissa oli monta kertaa juttua tästä.
jos uudistus tosiaan on tehty nyt,
niin hyvä.
ei vaan näyttänyt siltä.
onko se niin että uudistus ei toimi kuin vasta
tästä lähtien kirjoitetuille?
joku aikaraja siihen pitäisi saada, muutama kuukausi tjtn. Vanhan arkiston pitäisi saada olla rauhassa nostamisilta.
Nostetaanko joku juttu helmikuulta vai vuodelta 205. Vanhoja molemmat.
Eivät ole kaikille vanhoja, moni sellainen asia löytyy arkistoista, joita palstojen uudet käyttäjät tänään kyselevät ihmeissään, niitä tietoja voi linkittää jopa muille foorumeille vastauksiksi ja kommenttien vahvistamiseksi. Et uskokaan kuinka pihalla tuoreimmat netinkäyttäjät ovat monista asioista, jotka olivat melko yleisessä tiedossa 2000-luvun alussa. Harmi, että omistajavaihdon takia arkistot 90-luvulta poistuivat käytöstä.
olla paikoilaan, kun ykköseksi hyppää vuodelta 2003 vanha ja vanhentunut asia. Suomen pääministeri Paavo Lipponen. Presidentti Mauno Koivisto lähti Venäjälle...
..räätälöinti? Onko sellainen mahdollista, häirikköpalstalta pois kärkeen nosto-ominaisuus, tai joku aikarajoitus miten vanhoja voi tuoreuttaa?
nousisi ykköseksi, ainakaan 2 - 3 viestin vastauksen takia, näin moderaattorikin voisi seurata kuka sitä viestiä nostattaa, jos vain yksi ip sitä tekee.
tuo piti muuttaa. Ennen hahmotti paremmin, missä mikin ketju oli, nyt kaikki on ihan sekaisin.
moderaattori voi seurata kuka sitä viestiä nostattaa? nehän ovat ketjuja, jotka ovat olemassa ja he tekivät tämän uudistuksen, jotta viimeksi vastattu nousee kärkeen. Siis aivan heidän luvallaan voi vastata ketjuun jossa pohditaan Koiviston Venäjän matkaa vuonna jotain.
Kummallista se NYT on jotain IP-osoitetta lähteä vahtimaan, kun itse sen mokan tekivät!
Nyt te idiootit saitte tahtonne läpi ja eräällä palstalla vataillaan helmikuisiin viesteihin jotka pompahtavat ylimmäiseksi!!! Happy now?
Eikö sinulla riittänyt mielikuvitusta tajuamaan mitä tule tapahtumaan. Ääliö!
ainakin siksi aikaa, että tilanne korjataan.
Paitsi että jatkan ylläpidon pommittamista. Miten tumpeloja ne oikein pystyvät olemaankaan.
Kun ennen hahmotti ne aloitukset jotakuinkin hyvin aloitusjärjestyksessä, niin nythän pakka sekoaa koko ajan.
Nyt tulee vanhoja viestejä vuosien takaa...
Juuri noin kaikki palstat tällä hetkellä toimivatkin.
ja kaikki on sekaisin. Ei paljon päätä pakota noilla uudistajilla. Hieno homma todella!
Erinomainen uudistus. Tämä on askel siihen suuntaan, että keskenkasvuinen teinihäröily vähenee ja keskustelusta tulee keskustelua.
Parasta mitä suomi24 on tehnyt.
Tämä systeemi toimii monella foorumilla, toivottavasti alkukankeuden jälkeen täälläkin. Totta kai nyt kaikki hölmöt käyvät nostelemassa kivikautisia ketjuja, kun tietävät sen ärsyttävän tässäkin ketjussa itkeviä.
Totuus kuitenkin on, että tämä on toimivampi järjestelmä ja helpottaa varmasti jatkossa ajankohtaisista aiheista keskustelua.
tämä uudistus ei auta keskusteluun yhtään. Kuka tahansa voi kirjoittaa mitä tahansa ja aina se uusin kirjoitus tulee ykköseksi. Mikä siinä on niin vaikea tajuta?
Ei tuo ketjujen siirtely viestien sisältöön mitään vaikuta.
Olette te typeriä!
Vaikuttaako ketjujen siirtely muka viestien sisältöön. Jos vaikuttaa, niin kerro ihmeessä minullekin miten se siihen voi vaikuttaa!
on hyvä juttu, että viimeksi kommentoidut viestit ovat alkaneet nousta ylimmäksi. Mutta kuten arvata saattaa, tästä ovat häiriköt innostuneet silmittömästi.
Ei varmaan kannata tähän aiheeseen enää mitään toiveita esittää, mutta minusta olisi ollut parasta, jos tuo viestien kohotusmahdollisuus olisi koskenut vain tästä päivästä lähtien kirjoitettuja viestejä. Nyt kun näin "mahtava" leikkikalu annettiin eräille hiukan vähemmän kypsille palstailijoille koko arkiston kera, niin tästä jonkin aikaa eteenpäin taitaa monella palstalla olla homma silkkaa sekasotkua, viestilista täynnä aloituksia jostain vuodelta 2006. Ja ihan vain häiriköintimielessä.
viestiketjujen järjestys muuttuu koko ajan. Minua häiritsee. Mutta enemmistön diktatuurilla kai täällä mennään.
siihen tottuu tosi äkkiä että uusimmat vastaukset saanut ketju on ylimpänä. :) Ja se on monella tapaa kätevää.
Enemmistön diktatuurilla? Siis onko ylläpito kysynyt joiltakuilta mielipidettä asiasta etukäteen? Ei minulta vaan ole kysytty. Prkl.
Onko sinusta mukavaa, kun kakkossivunkin viestit tunkevat koko ajan ykkössivulle, kun niihin vastaa? Ei järjestyksestä enä tietoakaan.
En tiedä millä palstalla tavallisesti kirjoitat, mutta ainakin vilkkaimmilla palstoilla tämä systeemi merkitsee vain häiriöitä.
Myös niiden, jotka ehdotuksesi toteuttivat
kyllä nyt tekee. Todella typerä uudistus. Sen myötä palstoista tuli todella sekavia ja vaikeaselkoisia. Jotkut nostelee vuosien takaisia täysin tyhjänpäiväisiä viestejä esiin ja uudet tippuu johonkin pois ykkös sivulta ja sitten monikaan ei enää viitsi selailla sivuja eteenpäin, kun kaikki viimeksi vastatut on kärjessä.