Monet metsästäjät ovat innokkaita lukumiehiä. Ajattelin siis, että voisimme vastaisuudessa laittaa palstalle myös metsästystä sivuavia lukuvinkkejä. Tässä ensimmäinen:
Leo Lehtonen: Suomalainen metsästysgangsterismi
Teos on tunnetun biologin kirjoittama ja antaa kattavan kuvan suomalaisten metsästäjien mentaliteetista. Vaikka kirja ilmestyi vuonna 1982, se on edelleen suurelta osin ajankohtainen. Erityisesti kehotan kiinnittämään huomiota Lehtosen värikkääseen sanankäyttöön, josta moni kaunokirjallisuuden edustajammekin voisi ottaa oppia. Teos löytyy hyvin varustetuista kirjastoista ja on kaukolainauksella helposti saatavissa myös syrjäisempiin lähikirjastoihin. Ainakin suurimpien kaupunkien antikvarieeteista kirja löytynee pienellä vaivalla.
Mieluisia lukuhetkiä!
T: Urho Jägermeister
Päivän lukuvinkki
Urho Jägermeister
2
182
Vastaukset
- Seppo Korpiroju
lukeneeni tuon tuoreeltaan, kun se ilmestyi. Kyllä se ainakin minun asenteita muutti. En muistanut koko kirjaa. Joskohan lukis uudestaan.
- paskamunkki
muistin kanssa ongelmia
taitaa dementiaa pukata ... paskamunkki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2619328IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3146504Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691513Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61361Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.881157- 1091141
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72983Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43828Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718