Reunassa käveleminen

Asutaan haja-asutusalueella, eli hiekkatiellämme ei ole paljon liikennettä. Koira "aaltoilee" tien laidasta laitaan, minne haluaa. Mitä tehdä?? Opettaa seuraa-käsky tai vierellä? Sekin vaikeaa kun koiraa ei jaksa kauan kiinnostaa mitkään herkut. Jos mennään vaikka pikitielle kävelemään (ei suojatietä), koira vetää keskelle, tai yrittää sielläkin mennä minne tahtoo, mutta siellähän kulkee autoja!! Mikä neuvoksi..
5217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

käsky REUNAAN tms. joka tarkoittaa siis sitä että koira kävelee rennosti haistellen hajuja sinun määrämälläsi puolella tietä. Jos ei kiinnosta herkut niin käytä vain kehuja, murise tms. kun yritää "väärälle puolelle"

Äänestä

eli rekulle opetettiin kumpikin tienpuolisko omalle nimelleen. Oikea ja Vasen. Se tapahtui meillä siten että vein koiran puolelle jolla halusin sen kulkevan. Näytin sormella reunaa ja sanoin sen nimen. Sitten kuljettiin sitä puolta ja aina kun meinasi alkaa livetä toiselle puolelle, toistin puolen nimen. Ensin normaalisti ja ellei tehonnut niin sitten vähän kovemmin ja loppuvaiheessa reipas äänenkäyttö alikersantin tai poliisin tapaan. Ellei sitten vielä tästäkään mennyt perille, niin sitten otin taas kerran ja vein halutulle puolelle ja ilmaisin että tätä puolta olisi nyt tarkoitus kulkea.

Korostan myös että erittäin tärkeää oli sanoa kiitos, kun lähti "valumaan" takaisin määritellylle tienpuoliskolle. Samoin kehuin aina välillä matkan varrella että hyvin menee, kun oltiin tehty hetki matkaa ilman ongelmia "väärien valumien" kanssa.

Eli nykyisin ohjaan koiraa käytännössä pelkästään ääniohjauksella: ensin käsky, sitten jos lipeää ensin "khrrm!!!", "oikea", "OIKEA", "OIIIKKEEAA, KELE!!!". Vaikka harvemmin enää edes tuota viimeistä vaihetta tarvitaan.

Samoin risteyksissä riittää yleensä jokin kolmesta vaihtoehdosta; vasemmalle, oikealle, suoraan. Yllättävän harvoin joutuu tuota edes toistamaan.

Vastaantulevat ihmiset yleensä ohittaa myöskin puolelta jolta sanon, vaikka kulkee 8metrin fleksissä.

Ja pari muuta asiaa mitkä kannattaa opettaa niin että ovat selkäytimessä: Seis!(käsky joka pysäyttää aivotoiminnankin), sen lievempi muoto Odota! sekä ei_mene(esim. pusikkoon) ja sen parina saa_mennä. Samoin kannattaa istuttaa koira aina ennen tienylitystä, oli suojatietä tai ei. Sillä on kummasti rauhoittava vaikutus yleiseen liikenteessä menoon ja korvien pitämiseen auki siellä.

Ja kun herkuista mainittit, niin kerron että omani ei ollut pätkääkään kiinnostunut herkuista, ja muutenkin oli todellinen AD/HD-case, ja riistavietti uskomaton. Mutta niin vain tottelee pyyntöjä (melkein)kuin parempikin puudeli. Kunnes saa luvan että antaa palaa....

Äänestä
  • Kiitos, kokeilenpa tuota. :D Meilläkin koiralla voimakas riistavietti..

    Äänestä

  • kauheesti kirjoitti:

    Kiitos, kokeilenpa tuota. :D Meilläkin koiralla voimakas riistavietti..

    Korjaan tohon ensimmäiseen, että ei pyörätietä.. Mistäs se suojatie tuli?? :D

    Äänestä

Heippa!

Itselläni oli suurin piirtein samoja "ongelmia" kun aloitettiin lenkkeily. Opetin koirani kävelemään vasemmalla puolellani. Jos lähti oikealle, sanoin että "viereen", ja tuli nätisti siihen. Minulla auttoi namipalat, jotka sai aina palkaksi kun teki mitä käskin.

Ja koirasi vetää.. Ei kovin mukavaa kummallekaan ja on aikas hassun näköistäkin näin ulkopuolisen silmin :) Siihen voi auttaa muun muassa se, että aina kun alkaa vetämään, pysähdyt. Kun koira alkaa ihmettelemään että mikäs nyt tuli kun ei enää liikuta, jatkat matkaa normaalisti. Kun kävelee kauniisti vetämättä, sanot että "nätisti" ja palkkaat koirasi. Toinen tapa on, että kun alkaa vetämään, vaihdat välittömästi suuntaa ja kävelet noin viisi askelta. Tämän jälkeen jatkatte taas siihen suuntaan mihin olittekaan menossa.

Jos taas käytät talutushihnaa, ja koira kävelee vierelläsi ja vetää, voit alkaa nykimään talutushihnaa (ei tietenkään kovasti) monta kertaa peräkkäin, niin kauan että koira havahtuu. Omani alkoi automaattisesti vähentää vauhtia.

Kerroit, että koiraasi ei jaksa kauaa kiinnostaa herkut, mutta kokeilehan jotain oikein hyvää mikä on koiran mieleen. Esimerkiksi nakit, lihapullat jne. Nakkejakaan ei saa antaa liiaksi koska tekee huonoa munuaisille suolaisuuden takia.

Muista aina kehua koiraasi erittäin iloisella äänellä, kun se tekee oikein. Silloin koulutus on molempien mielestä mieluista, ettei tarvitse opettaa karjuen kurkku käheänä. Valitettavasti niitäkin tapauksia riittää vaikka kuinka.

Hauskoja päivä koiruutesi kanssa! On ne niin mukavia! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiellä kirjoitti:

Asutaan haja-asutusalueella, eli hiekkatiellämme ei ole paljon liikennettä. Koira "aaltoilee" tien laidasta laitaan, minne haluaa. Mitä tehdä?? Opettaa seuraa-käsky tai vierellä? Sekin vaikeaa kun koiraa ei jaksa kauan kiinnostaa mitkään herkut. Jos mennään vaikka pikitielle kävelemään (ei suojatietä), koira vetää keskelle, tai yrittää sielläkin mennä minne tahtoo, mutta siellähän kulkee autoja!! Mikä neuvoksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu