Vastapalaneet Larnaca

Hintataso

Hei, mietiskelen ensimmäistä kertaa Kyproksen matkaa (tänä kesänä), mutta paikan hintatason takia olo on vielä epävarma. Ketkä ovat palaneet vähän aikaa sitten Larnakasta niin voisitteko auttaa ja kertoa minkälainen hintataso siellä oikeasti on (jotkut sanoo kallista jotkut ei).

esim. paljonko maksaa suurinpiirtein
- normikokoinen olut raflassa, paljon kaupassa?
- illallinen (esim. pihviateria keskitasoisessa ravintolassa)? / kahden hengen illallinen keskitasoissa ravintolassa juomineen?
- paljonko maksaa joku siideri / punaviini pullo kaupassa?
- 2 rantatuolia umbrella rannalla?
- sisäänpääsy baariin? (jos on)


Kiitoksia paljon etukäteen jo!

1

1637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minea*

      Nämä hinnat ovat Agia Napan versioita, mutta Larnacassa on harvoin hinnakkaampaa kuin siellä, joten näillä pääsee alkuun:

      - normikokoinen olut raflassa, paljon kaupassa?
      Esim paikallinen keo ja lisenssillä valmistettava carlsberg ovat varmasti edullisia - en valitettavasti tiedä kaupan hintaa, mutta ainakin baarissa maksoi kaksi pulloa carlsbergia yhteensä 6€ ja mukaan tuli pari shottia, sekä liput omavalintaiseen yökerhoon, eli edukasta siis.

      - illallinen (esim. pihviateria keskitasoisessa ravintolassa)? / kahden hengen illallinen keskitasoissa ravintolassa juomineen?
      Sanoisin, että 20€:lla aikuinen syö ja juo jo todella hyvin, sillä esim. 16 ruokalajin meze:n yleisin hinta oli 16,90€/hlö (min. 2hlöä). Alkuruoka, pääruoka ja pullo viiniä oli kolmen henkilön kesken jakaen yleensä n. 10€-14€. Edullisempiakin vaihtoehtoja toki on, esim. pitagyroksesta / souvlakiasta tulee ihan täyteen ja annoksen hinta vaihtelee 3€-6€ välillä.

      - paljonko maksaa joku siideri / punaviini pullo kaupassa?
      Siidereistä Magners ja Strongbow olivat n. 2,8€ kaupassa ja baarissa niitä sai kaksi 7€:lla ( taas pari tequilashottia ja ne liput). Viini on kyproksella erittäin halpaa - edullisin mieleeni tuleva merkki on ehkä Afrodite. Halvin litran kartonkitölkki oli hinnaltaan 2,50€.

      - 2 rantatuolia umbrella rannalla?
      varjo ja 1 tuoli olivat yhteensä 4,5€-5€ rannasta riippuen.

      - sisäänpääsy baariin? (jos on)
      Paikalliset ystäväni eivät ainakaan maksa mitään sisäänpääsyistä, mutta olen kuullut, että turisteilta on pyydetty sisäänpääsymaksuja Larnacassa ja monesti paikat täytyy nk. "tietää" että niihin osaa mennä, esim. sky bar ja geometry näyttävät ulospäin ihan kuolleilta, vaikka ovat aina tupaten täynnä porukkaa. Larnacan rantakadulla on myös mm. libanonilainen Habibi, jossa on vatsatanssija ainakin viikoloppuisin, hyvää ruokaa ja mielestäni ollut aina kiva tunnelma :)

      Ihanan aurinkoista matkaa Larnacaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      59
      4003
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      22
      2838
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      55
      2043
    4. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      213
      1944
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1446
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1290
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1099
    8. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1091
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      57
      925
    10. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      906
    Aihe