Hei, mietiskelen ensimmäistä kertaa Kyproksen matkaa (tänä kesänä), mutta paikan hintatason takia olo on vielä epävarma. Ketkä ovat palaneet vähän aikaa sitten Larnakasta niin voisitteko auttaa ja kertoa minkälainen hintataso siellä oikeasti on (jotkut sanoo kallista jotkut ei).
esim. paljonko maksaa suurinpiirtein
- normikokoinen olut raflassa, paljon kaupassa?
- illallinen (esim. pihviateria keskitasoisessa ravintolassa)? / kahden hengen illallinen keskitasoissa ravintolassa juomineen?
- paljonko maksaa joku siideri / punaviini pullo kaupassa?
- 2 rantatuolia umbrella rannalla?
- sisäänpääsy baariin? (jos on)
Kiitoksia paljon etukäteen jo!
Vastapalaneet Larnaca
1
1549
Vastaukset
- Minea*
Nämä hinnat ovat Agia Napan versioita, mutta Larnacassa on harvoin hinnakkaampaa kuin siellä, joten näillä pääsee alkuun:
- normikokoinen olut raflassa, paljon kaupassa?
Esim paikallinen keo ja lisenssillä valmistettava carlsberg ovat varmasti edullisia - en valitettavasti tiedä kaupan hintaa, mutta ainakin baarissa maksoi kaksi pulloa carlsbergia yhteensä 6€ ja mukaan tuli pari shottia, sekä liput omavalintaiseen yökerhoon, eli edukasta siis.
- illallinen (esim. pihviateria keskitasoisessa ravintolassa)? / kahden hengen illallinen keskitasoissa ravintolassa juomineen?
Sanoisin, että 20€:lla aikuinen syö ja juo jo todella hyvin, sillä esim. 16 ruokalajin meze:n yleisin hinta oli 16,90€/hlö (min. 2hlöä). Alkuruoka, pääruoka ja pullo viiniä oli kolmen henkilön kesken jakaen yleensä n. 10€-14€. Edullisempiakin vaihtoehtoja toki on, esim. pitagyroksesta / souvlakiasta tulee ihan täyteen ja annoksen hinta vaihtelee 3€-6€ välillä.
- paljonko maksaa joku siideri / punaviini pullo kaupassa?
Siidereistä Magners ja Strongbow olivat n. 2,8€ kaupassa ja baarissa niitä sai kaksi 7€:lla ( taas pari tequilashottia ja ne liput). Viini on kyproksella erittäin halpaa - edullisin mieleeni tuleva merkki on ehkä Afrodite. Halvin litran kartonkitölkki oli hinnaltaan 2,50€.
- 2 rantatuolia umbrella rannalla?
varjo ja 1 tuoli olivat yhteensä 4,5€-5€ rannasta riippuen.
- sisäänpääsy baariin? (jos on)
Paikalliset ystäväni eivät ainakaan maksa mitään sisäänpääsyistä, mutta olen kuullut, että turisteilta on pyydetty sisäänpääsymaksuja Larnacassa ja monesti paikat täytyy nk. "tietää" että niihin osaa mennä, esim. sky bar ja geometry näyttävät ulospäin ihan kuolleilta, vaikka ovat aina tupaten täynnä porukkaa. Larnacan rantakadulla on myös mm. libanonilainen Habibi, jossa on vatsatanssija ainakin viikoloppuisin, hyvää ruokaa ja mielestäni ollut aina kiva tunnelma :)
Ihanan aurinkoista matkaa Larnacaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2019599Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314352Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1133923Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu963815- 2023321
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182827Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221357Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its691319- 901154
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151141