Gluteeniton ruokavalio

Lomailija

Hei, matka Azoreille on varattu ja nyt kiinnostaa, miten hyvin gluteeniton ruokavalio ravintoloissa
tunnetaan. Onko ruoka-/luontaistuotekaupoissa luontaisesti gluteenittomia tuotteita tarjolla?

3

1254

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Azorilaiset ja portugalilaiset ravintolat ylipäätään erikoisravintoloja lukuunottamatta eivät ei tunne gluteenittomia sen enempää kuin muitakaan diettiruokia .

      Gluteenitonta ruokavaliota noudattavan henkilön elämää helpottaa kuitenkin se, että azorilaiset ruoat ovat koostumukseltaan varsin yksinkertaisia. Perinteisessä azorilaisessa keittiössä ei esim. käytetä jauhopohjaisia kastikkeita. Kastikkeiden käyttö ylipäätään on varsin vähäistä

      Kala tarjotaan yleisesti grillattuna (grelhado) ruotoineen päivineen. Tiristetty kala Peixe frito) on leivitetty, joten sitä on syytä luonnollisesti välttää. On joitakin kaloja, jotka on perinteisesti leivitetty valkoisessa maissijauhossa (farinha de milho branca). Näitä ovat esim. herkulliset pienet piikkimakrillit (chicharro), mutta ravintolan käytännöistä ei luonnollisesti koskaan voi olla täysin varma.

      Lisukkeina tarjotaan yleisesti sekä riisiä että perunaa. Molemmat ovat erittäin hyvälaatuisia, olettaen että riisiä ei ole liialla kypsyttämisellä pilattu. Vihanneksia on aterialla tarjolla valitettavan niukasti.

      Jokaisessa ravintolassa on tarjolla sekä lihaa että kalaa. Azorilainen grillattu tai uunissa paistettu broileri on yleensä hyvää eikä kummassakaan ole käytetä jauhotuotteita. Tarjolla on porsaanlihaa (carne de porco) ja luonnollisesti naudanlihaa (carne de vaca). Azoreilla on perinteisesti suosittu lihan valmistamista kypsäksi uunissa (carne assada, joka voi olla niin porsaan kuin naudanlihaakin).

      Mureaa pihviä (bife) ei Azoreilla ole helppo löytää. Kotisivuillani on vinkki yhdestä takuuvarmasta pihviravintolasta, joka sijaitsee hieman Ponta Delgadan ulkopuolella. Pihvin kanssa saatetaan tarjota kastiketta. Niinpä on parasta sanoa tarjoilijalle heti tilatessa, että sem molho eli ilman kastiketta.

      Gluteenittomia viljatuotteita ei azorilaisissa ravintoloissa eikä kahviloissa ole tarjolla.

      Gluteenittomia tuotteita on rajoitetusti myytävänä Ponta Delgadassa luontaistuotekaupassa nimeltä Cigarra Natural, Rua da Cruz, 21, joka sijaitsee aivan lähellä Hispanian toimistoa. VIP-hotellin lähellä olevassa SolMar supermarketissa (hipermercado) saatta myös olla tarjolla joitakin gluteenittomia tuotteita.

      Kotisivuillani on jonkin verran tietoa azorilaisesta ruokakulttuurista. Vastaan mielelläni mahdollisiin lisäkysymyksiin.

      • Lomailija

        Kiitos paljon vastauksesta. Eiköhän myö näillä vihjeillä jo pärjätä.


      • Jaatsi
        Lomailija kirjoitti:

        Kiitos paljon vastauksesta. Eiköhän myö näillä vihjeillä jo pärjätä.

        Vaimollani on keliakia. Pärjäsimme mainiosti Azoreilla, koska keliakiayhdistykseltä saa erikielisiä lappuja, missä luetellaan, mitä aineita ruoka ei saa sisältää. Sitä lappua sitten vilautellaan ruokaa valitessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      130
      1854
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      151
      850
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      810
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      772
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      712
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      681
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      274
      672
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      44
      667
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      602
    Aihe