1. Oletteko saaneet kuinka monennen lapsen 40 vuotiaana tai jälkeen 2. Oliko silloin rankkaa kuin oli jo vanhempi vai samanlaista
40 vuotiaana lapsi
10
1528
Vastaukset
- mami kertaa kuus
Sain viidennen lapsen 41 -vuotiaana ja nyt 43-vuotiaana odotan kuudetta.
Helpoksi tekee se, että edellinen sisaruspari jo teini-iässä ja vanhin pari jo aikuisia.
Helppoa on ollut, iällä ei tässä mitään merkitystä. Ihan samalla tavalla jaksan kuin ennenkin.- huonoksi
Kymmenen vuoden kuluttua olet jo selkeästi mummoiässä, vaikka kaksi nuorintasi ovat vielä peruskouluiässä. Heihin sitten purat raivoissasi katkeruuttasi ja jaksamattomuuttasi.
41-vuotiaana.
Raskaus ja synnytys menivät hyvin, rauhallisemmin kuin nuorena.
Samoin on lapsenhoito sujunut hyvin.
En huomaa jaksamisessa oleellisia eroja nuorena saamiini (Esikoisen sain kun olin 18) mutta sen sijaan asenne on nykyään maltillisempi. En enää hötkyile ja hermostu turhista enkä niin helposti sotke epäoleellisuuksia vanhemmuuteen ja isovanhemmuuteen (lapsenlapsiakin kuviossa jo).
Hyvin sujuu neljän alle viisivuotiaan hoito (kaksi omaa ja kaksi lapsenlasta) silloinkin, kun kaikki sattuvat samaan aikaan hoidettavikseni.
Minun äitini sai myös aikoinaan viidennen lapsensa iltatähtenä kun me muut olimme jo miltei aikuisia ja äiti itse reilusti yli neljänkymmenen.
Nyt tämä nuorinkin veljeni on jo aikuinen ja itsekin perheenisä - ilman traumoja sataikka katkeruutta.
Ehkä juuri niiden (ja muiden lähipiiriin osuneiden vastaavien) myönteisten kokemusten vuoksi, en ole koskaan erityisemmin ollut huolissani jaksamisesta tai aikuisillekaan vanhemmille syntyneiden lasten hyvinvoinnista ja tasapainoisesta kasvusta.- MiinaI
46 vuotiaana ja hyvin olen jaksanut. Olisin voinut varmaan senkin jälkeen saada lapsia, sillä menopaussi tuli vasta 55 vuotiaana. Lastenhoito sujui tutulla rutiinilla. Olen nyt 60vuotias ja paljon nuoremman näköinen ja oloinen kuin ikätoverini, joiden kaikki lapset saattavat olla jo lähes nelikymppisiä. Kun täytin 60 vuotta työtoverit ihmettelivät, kun he luulivat, etten vielä ole viisikymppinenkään.
Kun lapsi neljän vuoden kuluttua tulee täysi-ikäiseksi olen 64vuotias, siis vielä ihan hyvässä keski-iässä. Sekä mieheni että minä aiomme olla töissä 68 vuotiaiksi. Lapsenlapsia meillä on kolme 3, 2, 1-vuotiaat. Hoidan heitä usein ja kuopus auttaa minua lastenlasten hoidossa.- teija66
on 13 lasta esikon sain 17vuotiaana(poika syntyi elokuussa täytin 18 joulukuussa) ja odottelen iltätähteä ollaan kyllä miehen kanssa tuumattu jos siellä oiskin kaksi kun on aika jo aika iso maha vaika alkuraskautta tässä elellään:) toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan terve iltätähti maailmaan syksyllä
- Vastuunkanto
teija66 kirjoitti:
on 13 lasta esikon sain 17vuotiaana(poika syntyi elokuussa täytin 18 joulukuussa) ja odottelen iltätähteä ollaan kyllä miehen kanssa tuumattu jos siellä oiskin kaksi kun on aika jo aika iso maha vaika alkuraskautta tässä elellään:) toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan terve iltätähti maailmaan syksyllä
Yli 35 vuoden ikäisten äitien sikiöiden kromosomihäiriöiden riski kasvaa vähitellen. Yleensä tällöin on kysymys 21-trisomiasta eli Downin synroomasta, mongoloidismista.
Iän mukana monien sairauksien todennäköisyys lisääntyy. Kaikkein keskeisimpiä raskaudenkulun kannalta ovat sydämen ja verenkiertoelimistön tila ja sokeriaineenvaihdunnan häiriöt. Verisuonivaurioiden todennäköisyys kasvaa ja suonten seinämien joustavuus vähenee. Verisuonet eivät pysty enää yhtä hyvin mukautumaan raskauden tarpeisiin. Tällöin istukan toiminnanvajauksen vaara lisääntyy, mikä johtaa sikiön pienipainoisuuteen ja hapenpuutteen vaaraan. Jos verenpaine on ennen raskautta normaali eikä perustauteja ole, on ennuste yleensä hyvä. Vanha synnyttäjä on kuitenkin riskisynnyttäjä, jonka raskautta seurataan tehostetusti koko raskauden ajan. Suosituksen mukaan kaikille yli 40-vuotiaille odottajille tehdään raskauden aikana sokerirasituskoe raskausdiabeteksen seulomiseksi.
Yleensä synnytys sujuu hyvin, vaikkakin vanhoilla ensisynnyttäjillä keisarileikkauksia ja imukuppi synnytyksiä on 1,5 – 2 kertaa enemmän. Vanhojen synnyttäjien lasten kuolleisuus on keskimääräistä korkeampi. Myös äidin riskit lisääntyvät, joten raskauden tehostettu seuranta on tärkeä sekä äidin että lapsen kannalta.
Iän mukana monien sairauksien todennäköisyys lisääntyy. Kaikkein keskeisimpiä raskaudenkulun kannalta ovat sydämen ja verenkiertoelimistön tila. Verisuonivaurioiden todennäköisyys kasvaa ja suonten seinämien joustavuus vähenee. Verisuonet eivät pysty enää yhtä hyvin mukautumaan raskauden tarpeisiin. Tällöin istukan toiminnanvajauksen vaara lisääntyy, mikä johtaa sikiön pienipainoisuuteen ja hapenpuutteen vaaraan. Jos verenpaine on ennen raskautta normaali eikä perustauteja ole, on ennuste yleensä hyvä. Vanha synnyttäjä on kuitenkin riskisynnyttäjä, jonka raskautta seurataan tehostetusti koko raskauden ajan.
Vanhojen synnyttäjien lasten kuolleisuus on keskimääräistä korkeampi. Myös äidin riskit lisääntyvät, joten raskauden tehostettu seuranta on tärkeä sekä äidin että lapsen kannalta.
Lähteet
Eskola K, Hytönen E: Naisen elämä ja hoitotyö. WSOY, 1997
Saarikoski S: Synnytysopin perusteet. Vammalan Kirjapaino, 1996
Ylikorkala, & Kauppila & Anttila (toim.) 2004. Naistentaudit ja synnytykset. Duodecim 2004.
http://www.tervesuomi.fi/fi/julkaisu/11640
- wilma60
Näin keväällä se iskee; vauvakuume. Salaa leikittelen ajatuksella että vieläkö sitä näin 50 vuotiaana tulisi raskaaksi ja onnistuisi jopa saamaan nyytin syliin asti. Mutta onneksi järki voittaa ja ehkäisystä en ole luopunut vaikka toinen osapuoli sitä ehdottelee vähän väliä. Näissä tilanteissa olen pyytänyt häntä etsimään itselleen nuoren ja lisääntymiskykyisen naisen. Kyllä minun on tyytyminen näihin kolmeen ja odotettava sitä mummoaikaa joka ehkä kenties 10 vuoden päästä alkaa häämöttää. Toivottavasti ei ennen sitä.
- virpinen69
41 vuotiaana odotellaan 12 lasta laskettuaika on maaliskuun lopuss:)
- römsäkkää
virpinen69 kirjoitti:
41 vuotiaana odotellaan 12 lasta laskettuaika on maaliskuun lopuss:)
Jossain kai se raja menee.....
- Anonyymi
römsäkkää kirjoitti:
Jossain kai se raja menee.....
Jos tahtoopi tehdä siitä vaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1127969Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4007133Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804444Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294179Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022598Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332335- 1002299
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202019Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11887Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11870