40 vuotiaana lapsi

lik.k-a

1. Oletteko saaneet kuinka monennen lapsen 40 vuotiaana tai jälkeen 2. Oliko silloin rankkaa kuin oli jo vanhempi vai samanlaista

10

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mami kertaa kuus

      Sain viidennen lapsen 41 -vuotiaana ja nyt 43-vuotiaana odotan kuudetta.
      Helpoksi tekee se, että edellinen sisaruspari jo teini-iässä ja vanhin pari jo aikuisia.
      Helppoa on ollut, iällä ei tässä mitään merkitystä. Ihan samalla tavalla jaksan kuin ennenkin.

      • huonoksi

        Kymmenen vuoden kuluttua olet jo selkeästi mummoiässä, vaikka kaksi nuorintasi ovat vielä peruskouluiässä. Heihin sitten purat raivoissasi katkeruuttasi ja jaksamattomuuttasi.


    • 41-vuotiaana.
      Raskaus ja synnytys menivät hyvin, rauhallisemmin kuin nuorena.
      Samoin on lapsenhoito sujunut hyvin.

      En huomaa jaksamisessa oleellisia eroja nuorena saamiini (Esikoisen sain kun olin 18) mutta sen sijaan asenne on nykyään maltillisempi. En enää hötkyile ja hermostu turhista enkä niin helposti sotke epäoleellisuuksia vanhemmuuteen ja isovanhemmuuteen (lapsenlapsiakin kuviossa jo).

      Hyvin sujuu neljän alle viisivuotiaan hoito (kaksi omaa ja kaksi lapsenlasta) silloinkin, kun kaikki sattuvat samaan aikaan hoidettavikseni.

      Minun äitini sai myös aikoinaan viidennen lapsensa iltatähtenä kun me muut olimme jo miltei aikuisia ja äiti itse reilusti yli neljänkymmenen.
      Nyt tämä nuorinkin veljeni on jo aikuinen ja itsekin perheenisä - ilman traumoja sataikka katkeruutta.
      Ehkä juuri niiden (ja muiden lähipiiriin osuneiden vastaavien) myönteisten kokemusten vuoksi, en ole koskaan erityisemmin ollut huolissani jaksamisesta tai aikuisillekaan vanhemmille syntyneiden lasten hyvinvoinnista ja tasapainoisesta kasvusta.

    • MiinaI

      46 vuotiaana ja hyvin olen jaksanut. Olisin voinut varmaan senkin jälkeen saada lapsia, sillä menopaussi tuli vasta 55 vuotiaana. Lastenhoito sujui tutulla rutiinilla. Olen nyt 60vuotias ja paljon nuoremman näköinen ja oloinen kuin ikätoverini, joiden kaikki lapset saattavat olla jo lähes nelikymppisiä. Kun täytin 60 vuotta työtoverit ihmettelivät, kun he luulivat, etten vielä ole viisikymppinenkään.

      Kun lapsi neljän vuoden kuluttua tulee täysi-ikäiseksi olen 64vuotias, siis vielä ihan hyvässä keski-iässä. Sekä mieheni että minä aiomme olla töissä 68 vuotiaiksi. Lapsenlapsia meillä on kolme 3, 2, 1-vuotiaat. Hoidan heitä usein ja kuopus auttaa minua lastenlasten hoidossa.

      • teija66

        on 13 lasta esikon sain 17vuotiaana(poika syntyi elokuussa täytin 18 joulukuussa) ja odottelen iltätähteä ollaan kyllä miehen kanssa tuumattu jos siellä oiskin kaksi kun on aika jo aika iso maha vaika alkuraskautta tässä elellään:) toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan terve iltätähti maailmaan syksyllä


      • Vastuunkanto
        teija66 kirjoitti:

        on 13 lasta esikon sain 17vuotiaana(poika syntyi elokuussa täytin 18 joulukuussa) ja odottelen iltätähteä ollaan kyllä miehen kanssa tuumattu jos siellä oiskin kaksi kun on aika jo aika iso maha vaika alkuraskautta tässä elellään:) toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan terve iltätähti maailmaan syksyllä

        Yli 35 vuoden ikäisten äitien sikiöiden kromosomihäiriöiden riski kasvaa vähitellen. Yleensä tällöin on kysymys 21-trisomiasta eli Downin synroomasta, mongoloidismista.

        Iän mukana monien sairauksien todennäköisyys lisääntyy. Kaikkein keskeisimpiä raskaudenkulun kannalta ovat sydämen ja verenkiertoelimistön tila ja sokeriaineenvaihdunnan häiriöt. Verisuonivaurioiden todennäköisyys kasvaa ja suonten seinämien joustavuus vähenee. Verisuonet eivät pysty enää yhtä hyvin mukautumaan raskauden tarpeisiin. Tällöin istukan toiminnanvajauksen vaara lisääntyy, mikä johtaa sikiön pienipainoisuuteen ja hapenpuutteen vaaraan. Jos verenpaine on ennen raskautta normaali eikä perustauteja ole, on ennuste yleensä hyvä. Vanha synnyttäjä on kuitenkin riskisynnyttäjä, jonka raskautta seurataan tehostetusti koko raskauden ajan. Suosituksen mukaan kaikille yli 40-vuotiaille odottajille tehdään raskauden aikana sokerirasituskoe raskausdiabeteksen seulomiseksi.

        Yleensä synnytys sujuu hyvin, vaikkakin vanhoilla ensisynnyttäjillä keisarileikkauksia ja imukuppi synnytyksiä on 1,5 – 2 kertaa enemmän. Vanhojen synnyttäjien lasten kuolleisuus on keskimääräistä korkeampi. Myös äidin riskit lisääntyvät, joten raskauden tehostettu seuranta on tärkeä sekä äidin että lapsen kannalta.

        Iän mukana monien sairauksien todennäköisyys lisääntyy. Kaikkein keskeisimpiä raskaudenkulun kannalta ovat sydämen ja verenkiertoelimistön tila. Verisuonivaurioiden todennäköisyys kasvaa ja suonten seinämien joustavuus vähenee. Verisuonet eivät pysty enää yhtä hyvin mukautumaan raskauden tarpeisiin. Tällöin istukan toiminnanvajauksen vaara lisääntyy, mikä johtaa sikiön pienipainoisuuteen ja hapenpuutteen vaaraan. Jos verenpaine on ennen raskautta normaali eikä perustauteja ole, on ennuste yleensä hyvä. Vanha synnyttäjä on kuitenkin riskisynnyttäjä, jonka raskautta seurataan tehostetusti koko raskauden ajan.

        Vanhojen synnyttäjien lasten kuolleisuus on keskimääräistä korkeampi. Myös äidin riskit lisääntyvät, joten raskauden tehostettu seuranta on tärkeä sekä äidin että lapsen kannalta.

        Lähteet
        Eskola K, Hytönen E: Naisen elämä ja hoitotyö. WSOY, 1997
        Saarikoski S: Synnytysopin perusteet. Vammalan Kirjapaino, 1996
        Ylikorkala, & Kauppila & Anttila (toim.) 2004. Naistentaudit ja synnytykset. Duodecim 2004.

        http://www.tervesuomi.fi/fi/julkaisu/11640


    • wilma60

      Näin keväällä se iskee; vauvakuume. Salaa leikittelen ajatuksella että vieläkö sitä näin 50 vuotiaana tulisi raskaaksi ja onnistuisi jopa saamaan nyytin syliin asti. Mutta onneksi järki voittaa ja ehkäisystä en ole luopunut vaikka toinen osapuoli sitä ehdottelee vähän väliä. Näissä tilanteissa olen pyytänyt häntä etsimään itselleen nuoren ja lisääntymiskykyisen naisen. Kyllä minun on tyytyminen näihin kolmeen ja odotettava sitä mummoaikaa joka ehkä kenties 10 vuoden päästä alkaa häämöttää. Toivottavasti ei ennen sitä.

      • virpinen69

        41 vuotiaana odotellaan 12 lasta laskettuaika on maaliskuun lopuss:)


      • römsäkkää
        virpinen69 kirjoitti:

        41 vuotiaana odotellaan 12 lasta laskettuaika on maaliskuun lopuss:)

        Jossain kai se raja menee.....


      • Anonyymi
        römsäkkää kirjoitti:

        Jossain kai se raja menee.....

        Jos tahtoopi tehdä siitä vaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      80
      17056
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      32
      9884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4801
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3855
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2761
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      23
      2631
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2443
    Aihe