Meni virtalukko siihen kuntoon et ei tunnista ku ottaa avaimen pois. Ei saa ovia lukkoon... Tietääkö kukaan voiko korjata vai meneekö vaihtoo. minkälainen homma tuo on vaihtaa???
Virtalukon vaihto
2
3744
Vastaukset
- Kari691
Virtalukon vaihto on tosi helppo homma, kun tietää miten se tehdään. Jos ei tiedä, niin sitten mahdoton.
Löysin joskus suomenkieliset ohjeet ja kuvan siitä netissä.
Ensin irrotetaan muovikuoret ratin akselin ympäriltä. Ne on kiinni alta kolmella ruuvilla ja ratin alta kahdella. Nämä 2 ruuvia ovat muovinappien alla. Virtalukko käännetään asentoon 1. Painetaan rautalangalla tai pienen kuusiokolon lyhyellä päällä ratin akselin oikealla puolella olevasta pienestä reiästä. Reikä on lähes näkymättömissä ratin alla. Kun onnistuu painamaan, niin lukkopesä pomppaa ulos.
Jos haluat, että virtalukko ja ovet toimivat samalla avaimella, niin sinun pitää ottaa vanhasta lukosta haittalevyt uuteen lukkoon. Niitä pitää ehkä viilata vähän, jotta eivät tule lukkosylinterin pinnan yli.
Näin minä tein ja on toiminut jo monta kuukautta. Sylinteri maksoi muistaakseni 60€.- caliprix
kiitos kullan arvoisesta neuvosta.taistelin virtalukon kanssa tuntikausia enkä kllä koskaan olisi löytänyt ratkaisua ilman vinkkiäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1736401- 1471764
- 1131548
- 511290
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46972Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢35919Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96887Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5829Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan232789- 41779