Sytytystulppien vaihto

peukaloko keskellä käm..

Voisiko joku arjen sankari selittää lyhykäisyydessään koko toimenpiteen. Autona -00 Megane Break 1.6 16V. Paljolti kiitoksia vastanneille.

1

4710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meksu ykkönen

      Sankarin tittelin ottakoon joku muu, mutta koitetaan auttaa. Menee nyt hieman ulkomuistista kun on hieman aikaa kun itse vaihdoin.

      1. Konepelti ylös. Muovinen koneen suojamuovi pois siten että nostat etupuskurinpuoleisen pään irti pidikkeistään ja vedät suojamuovia etupuskurin suuntaan vaakatasossa jolloin suojamuovi irtoaa takimmaisista pidikkeistä.

      2. Muovin irroituksen jälkeen näet koneen keskellä poikittäin neljä sytytyspuolaa joihin jokaiseen tulee sähköjohto liittimellä. Irroita liittimen lukitus ja irroita liitin sytytyspuolasta. Tämän jälkeen irroita muistaakseni 8mm pultti jolla sytytyspuola on kiinni. Sitten kun pultti on irti, nosta sytytyspuolaa suoraan ylöspäin jolloin se irtoaa sytytystulpasta.

      3. Kun sytytyspuola on irti näet syvällä kolossa sytystystulpan. Tarvitset jatkovarren ja 16mm tulppahylsyn (tai 5/8" joka itselläni on) jossa on keskellä kumi jonka avulla saat nostettua irroitetun tulpan syvältä kolosta. Kierrä sytytystulppa varovasti auki ja nosta pois.

      4. Laita uusi tulppa tulppa-avaimeen kiinni ja laita varovasti syvennykseen ja pyöritä tulppa kiinni. Tulppaa ei saa kiristää liikaa eikä jättää liian löysälle, joten kaiva itsellesi tieto oikeasta kiristystiukkuudesta.

      5. Laita sytystyspuola takaisin, pultti ja johto kiinni.

      Huomioi ettei tulpansyvennyksessä ole roskia tai hiekanmurusia jotka voivat joutua koneeseen.

      Kerran kun tuon homman tekee niin eipä enää vie muualle tulpanvaihtoon, kyseessä on kuitenkin sen verran yksinkertainen homma, johon ei suuremmin mystiikkaa liity.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1907
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1610
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1144
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe